Czy w ciąży można uprawiać seks?

Nie wstydźcie się pytać. Dylematy przyszłych mam rozwiewa seksuolog.
Czy w ciąży można uprawiać seks?
09.06.2008

Po pierwsze i najważniejsze - seks w ciąży nie jest szkodliwy! Hurra! Co więcej - może nawet korzystnie wpłynąć na związek i poprawić samopoczucie przyszłej mamy. Dlatego, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań (o tym decyduje lekarz, a my opisujemy je w odrębnym artykule), w ciągu tych dziewięciu miesięcy wasze życie seksualne może rozkwitnąć.

Oczywiście należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Nadrzędna to odpowiedni dobór pozycji. Wyróżnia je to, że kobieta decyduje o głębokości penetracji, a jej brzuch, który będzie coraz większy, nie stanowi przeszkody w miłosnych igraszkach. Poza tym nie wolno stosować żadnych zabawek, np. wibratorów, bo mogą one spowodować infekcję.

Oczywiście niektórym kobietom w czasie ciąży przechodzi ochota na seks. Partner powinien to zaakceptować - jest to naturalna reakcja organizmu na huśtawkę hormonalną. Po porodzie zwykle wszystko wraca do normy.

Wiele kobiet podkreśla, że miłość z dzieckiem w brzuchu pomogła im odkryć nieznaną dotąd przyjemność płynącą z seksu. Co do mężczyzn - ci często obawiają się, że swoją partnerkę „uszkodzą” i coś stanie się z dzieckiem. W rzeczywistości nie ma takiego ryzyka - maleństwo jest doskonale zabezpieczone w brzuchu mamy. Ale jeśli nadal nie są przekonani, zabierzcie ich ze sobą do ginekologa - specjaliście na pewno zaufają.

I kolejne ważne pytanie: Czy seks może przyspieszyć poród? Istnieją trzy sytuacje czy też ryzykowne bodźce:

1. orgazm - może spowodować skurcze przepowiadające, ale nie wywołają one akcji porodowej;

2. pieszczoty piersi - uwalnia się wtedy oksytocyna, która jest hormonem wywołującym i przyspieszającym akcję porodową;

3. sperma - zawiera prostaglandyny przyspieszające rozwieranie szyjki macicy, ale na takie ilości, jakie znajdują się w męskim nasieniu, reaguje ona dopiero po 38. tygodniu ciąży.

Jeśli lekarz nie stwierdził przeciwwskazań, ty czujesz się na siłach, masz na seks ochotę, a twój partner nie ma żadnych obaw, bawcie się dobrze. Obiecujemy, że nie zdeprawujecie waszego dziecka.

Polecane wideo

Komentarze (142)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.11.2015 18:45
Suupar stars :-)
odpowiedz
Anonimy (Ocena: 5) 02.03.2013 19:34
My tam nie oszczedzamy sil na sex. zona jest w 9 miesiacu ciazy, ma 17 dni do terminu porodu i uzywamy wibratorow z elektrowstrzasami lekarz mowi (tomek kluz) ze nawet najglebsza penetracja nie szkodzi dziecku. mowi nawet ze dziecko rozwija sie ponad norme. czy lekarz ma racje bo mamy obawy. prosimy o podpowiedz. dzieki z gory
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.06.2012 20:53
baby...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.03.2011 15:03
mozesz ale ostroznie:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.07.2010 17:51
Tutaj wpisz treść komentarza...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie