Ciążowa burza hormonalna

Czy ciąża jest antidotum na wszystkie kobiece dolegliwości? A może to tylko początek istnej rewolucji hormonalnej? Na trudne pytania odpowiadają nasi eksperci – ginekolog i endokrynolog.
Ciążowa burza hormonalna
16.09.2008

1. Czy po urodzeniu dziecka znika problem bolesnych miesiączek?

Po porodzie rozszerza się wewnętrzne ujście macicy, co czasem powoduje ustąpienie bólów miesiączkowych. Problem PMS należy jednak dogłębnie zbadać, ponieważ może być on objawem poważnych schorzeń – endometriozy, mięśniaków macicy albo przewlekłego stanu zapalenia dróg rodnych.

2. Czy kobiety, które przed ciążą leczyły się hormonalnie, po porodzie zapomną o konsultacjach endokrynologicznych?

Niemożliwe jest, aby po porodzie ustąpiły problemy z tarczycą albo minęła cukrzyca. Czasem zmienia się forma leczenia oraz dawkowanie leków. W przypadku kobiet cierpiących na gruczolaka przysadki, bardzo ważne jest, aby nie karmiły piersią (laktacja może doprowadzić do rozrostu gruczolaka).

3. Czy po ciąży pojawiają się zaburzenia hormonalne?

Tak. Już w czasie ciąży pojawiają się problemy związane z zaburzeniami krążenia czy nadciśnieniem. Z kolei choroby tarczycy mogą pojawić się dopiero rok po porodzie.

4. Czy w czasie ciąży może pojawić się cukrzyca?

Tak, ale cukrzyca ciężarnych zazwyczaj ustępuje po porodzie. W trakcie połogu należy stosować odpowiednią dietę oraz zredukować masę ciała. Lekarze zalecają również kontrolne testy obciążenia glukozą.

5. Jakie są objawy poporodowej nadczynności tarczycy?

Jeśli młoda mama szybko wraca do wagi sprzed ciąży, a potem nadal chudnie, to sygnał, aby zbadać tarczycę. Innymi niepokojącymi objawami mogą być nerwowość, nadmierna potliwość, długotrwałe zmęczenie, duszności i kołatanie serca. W przypadku nadczynności tarczycy, bardzo ważna jest szybka reakcja, bo choroba wycofuje się z organizmu nawet rok.

Polecane wideo

Komentarze (9)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 31.03.2011 13:31
wez sie schowaj z tymi kosmetykami... pracowałam jako konsultantka i gówno z tego miałam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.09.2008 22:34
Chciałabyś testować kosmetyki MAYBELLINE NEW YORK? jeśli tak to podaj mi swój adres mailowy, zaproszę Cię, zarejestrujesz się, też zaprosisz 10 dziewczyn i co miesiąc będziesz dostawać kosmetyki od MAYBELLINE! w skład kosmetyków wchodzi: maskara pojemność 10 ml, podkład 30 ml, lakier 10 ml, szminka/błyszczyk 5-7 ml (wysyłane w ilości 1 sztuki produktu do wyboru z wybranej kategorii oraz dodatkowo 20 saszetek z próbkami o pojemności 1 ml) Za darmo oczywiście. Wybaczcie spam. Czekam na wiadomosci ;) gg 7955173
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.09.2008 14:37
tak sie składa ze jestem i co??
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.09.2008 14:36
tak sie składa ze mam endometrioze :/ poza tym skad wiesz co skonczytłam i jaki zawod wykonuje??? jestes typowa polska dziołcha bez wykształcenia i mozgu - zal mi takch jak ty
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.09.2008 13:45
[quote="Gosc"]"Problem PMS należy jednak dogłębnie zbadać, ponieważ może być on objawem poważnych schorzeń – endometriozy, mięśniaków macicy" - no to własnie czesto ciaza jest dopiero lekarstwem na andometrioze:/ co za ignorant to pisał:/[/quote] A Ty jesteś pewnie dyplomowanym ginekologiem i wiesz najlepiej...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie