Ibuprofen, paracetamol, lekarstwa na ból gardła - połowa rodziców faszeruje medykamentami swoje dzieci bez potrzeby!

Idą na łatwiznę.
Ibuprofen, paracetamol, lekarstwa na ból gardła - połowa rodziców faszeruje medykamentami swoje dzieci bez potrzeby!
14.06.2011

Ból jest objawem, który budzi w nas lęk. Zwłaszcza, jeśli dotyka naszych dzieci. Uciążliwe ząbkowanie, bóle wzrostowe, pourazowe, bóle gardła i głowy – każdą z tych dolegliwości rodzice chcieliby jak najszybciej zażegnać, dlatego właśnie podają swoim pociechom leki przeciwbólowe. Okazuje się jednak, że w Australii ojcowie i matki robią to w sposób niekontrolowany.

- Połowa rodziców daje swoim dzieciom leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol i ibuprofen, zupełnie bez potrzeby. W ubiegłym roku zanotowano ponad 4 tys. przypadków przedawkowania tego typu leków w Australii – informuje serwis news.com.au.

Dzieci, które zbyt często przyjmują leki przeciwbólowe, narażone są na choroby wątroby i żołądka. - Rodzice zbyt szybko decydują się na zbijanie gorączki lekami zamiast poczekać. Dodatkowo wiele osób zupełnie ignoruje ostrzeżenia i przekracza maksymalną dawkę zalecaną przez producenta – dodaje toksykolog, dr Naren Gunja. W przeprowadzanym przez farmaceutów i wykładowców uniwersytetu w Sydney badaniu, tylko co trzeci ankietowany pracownik przedszkola lub rodzic z Australii bez zastanowienia wskazał bezpieczną dla dziecka dawkę leku. To jednak nie wszystko, bo co czwarty uczestnik badania nie potrafił odczytać wskazań z miarki aplikatora.

Specjaliści tłumaczą, że w przypadku, kiedy rodzice nie wiedzą, jaka dawka leku jest dla ich dziecka odpowiednia, powinni zważać na masę ciała malucha, a nie na jego wiek.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Nauczyciele więcej uwagi poświęcają dzieciom z bogatszych rodzin (To prawda?)

Życiowy start dziecka determinowany jest przez przynależność klasową oraz status majątkowy jego rodziców.

Polskie dzieci są telemaniakami! Przed TV spędzają 3 godziny dziennie!

Przykład biorą z dorosłych - mam i babć uzależnionych od seriali oraz ojców namiętnie oglądających mecze i programy informacyjne.

 

Polecane wideo

Komentarze (22)
Ocena: 5 / 5
mama (Ocena: 5) 31.08.2016 13:28
Ja nie podaje p. gorączkowego jak ma mniej niż 38,5 chyba że mi się słania, na ból gardła tylko sprawdzone roślinne prepearty jak np. akron sept junior.
odpowiedz
pionka (Ocena: 5) 29.04.2015 13:31
Nie uważam, żebym faszerowała swoje dziecko lekami, ale jak ma bardzo wysoką gorączkę, to nie wyobrażam sobie, żeby jej nie zbić. Dlatego podaję dziecku przy gorączce ibufen, który działa szybko i przez długi czas. I pomaga też zwalczać stan zapalny.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.03.2013 23:34
ja zwykle odczekuję kiedy temperatura mojego dziecka nie pprzekracza 37,5 stopnia nie podaję niczego na jej zbicie, natomiast kiedy wzrasta wolę stosować ibuprofen a konkretnie milifen, jest w syropku więc moje dziecko nie ma problemów z przyjmowaniem go
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.07.2011 20:38
CoANWj cbnplueznxzl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2011 14:42
own7K3 kgbbunnrbdek
odpowiedz

Polecane dla Ciebie