Seks w ciąży – prawdy i mity

Jeśli spodziewacie się dziecka, wasze życie intymne zmieni się. Nie musi być jednak nudne. Co trzeba o nim wiedzieć, na co się przygotować i które pozycje są najbezpieczniejsze? Na te pytania odpowiada nasz lekarz ginekolog.
Seks w ciąży – prawdy i mity
06.09.2008

Czy stosunek albo orgazm mogą zagrażać dziecku?

Nie ma takiej możliwości, aby członek, nawet w trakcie głębokiej penetracji, uszkodził płód. Rozwijające się dziecko jest chronione przez mięsień macicy oraz błony i wody płodowe. Podczas orgazmu maluch odczuwa jedynie przyjemne, delikatne kołysanie.

Czy ciąża może być przeciwwskazaniem do współżycia?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie. Czasami, kiedy ciąża jest zagrożona, lekarz zaleca całkowitą abstynencję od seksu. Najczęściej jednak nie jest to konieczne i przyszła mama może czerpać przyjemność z fizycznej bliskości z ukochanym, co przekłada się oczywiście na jej nastrój. Wiele moich pacjentek odkrywa urok seksu dopiero w trakcie ciąży. Wysoki poziom estrogenów zapewnia lepsze nawilżenie pochwy i ukrwienie narządów płciowych, dzięki czemu doznania są intensywniejsze.

Czy to prawda, że w trakcie ciąży spada libido?

Jest to sprawa indywidualna. Na początku ciąży, kiedy kobieta jest senna, apatyczna i ma ciągłe nudności, nie ma ochoty na seks. Zmienia się to jednak w II trymestrze – wtedy libido przyszłej mamy gwałtownie wzrasta.

Jak chronić piersi podczas stosunku?

Od początków ciąży, sutki są obrzmiałe i nadwrażliwe. Ich pieszczenie nie sprawia kobiecie przyjemności, a czasami jest nawet bardzo bolesne. W ostatnim miesiącu stymulowane brodawki wydzielają oksytocynę, która może wywołać przedwczesne skurcze macicy.

Które pozycje są w czasie ciąży szczególnie korzystne?

Pozycje, które chronią brzuch, szczególnie w ostatnim trymestrze, to różne warianty pozycji od tyłu oraz na jeźdźca.

Czy stosunek może wywołać przedwczesny poród?

Współżycie może wywołać poród, ale tylko w przypadku nieprawidłowej ciąży albo po upływie terminu porodu. Jeśli po stosunku zauważysz krwawienie, plamienia albo ból w dole brzucha, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Polecane wideo

Komentarze (100)

Ocena: 5 / 5
What? (Ocena: 5) 23.04.2016 22:11
Te wasze komentarze sa tak glupie i dziecinne ze zal dupe sciska. Wezcie sie za nauke a nie za seks gowniary, mysli jedna z 2 ze 13 lat skonczyly i dorosle sa. To ze chcesz sie dupic to wiesz a co chcesz w zyciu robic wiesz? Ile kosztuje utrzymanie ile kosztuje zycie itp?. Skoro czujecie sie takie dorosle to zacznijcie od czegos powaznego a nie ino dupe wystawiac... Ja to bym pasa na was wziela. Pieprzone bezstresowe wychowanie tfu... W dupach sie poprzewracalo. Podpisala 24 latka...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.03.2011 12:31
oszczedzcie se laski takich komów ok gówno to kogo obchodzi co i gdzie wkładał twój maż
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2010 09:08
Tutaj wpisz treść komentarza...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.03.2010 12:51
"JA byłam w ciąży i uprawiałam brdzo mocny sex nawet 4 razy na tydzień mó moż wsadzął mi h.... w pupe barzdo daleko i do schorzeń nie doszło. uroddziłam ślicze dziecko już ma 3 miesiące i jest piękne już siedzi..." Masakra ja wspolczuje temu dzicku takiej matki :/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.07.2009 11:57
"JA byłam w ciąży i uprawiałam brdzo mocny sex nawet 4 razy na tydzień mó moż wsadzął mi h.... w pupe barzdo daleko i do schorzeń nie doszło. uroddziłam ślicze dziecko już ma 3 miesiące i jest piękne już siedzi..." Żaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaallllll... :-/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie