Poród a WADA WZROKU: Czy okularnice są skazane na cesarskie cięcie?

Czy krótkowzroczność przyszłej mamy jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego?
Poród a WADA WZROKU: Czy okularnice są skazane na cesarskie cięcie?
01.06.2011

W przeszłości kobiety ciężarne, które cierpiały na krótkowzroczność, kierowano zazwyczaj na cesarskie cięcie. Dzisiaj sprawa nieco się skomplikowała, ponieważ przyszłe mamy słyszą od lekarzy sprzeczne opinie. Jedni twierdzą, że krótkowzroczność rzędu minus 7 dioptrii jest już wskazaniem do cesarskiego cięcia, a inni, że nawet minus 12 nie wyklucza porodu naturalnego. Jak zatem jest naprawdę?

Fakt jest na pewno taki, że każda kobieta, która spodziewa się dziecka, a ma wadę wzroku, powinna powiedzieć o tym swojemu ginekologowi już na samym początku ciąży. Schorzenia okulistyczne nie mają co prawda wpływu na jej przebieg, jednak w czasie porodu może dojść do zaburzeń ciśnienia wewnątrzgałkowego i przekrwienia naczyniówki – i właśnie z tego względu czasami rozważa się sposób rozwiązania ciąży.

Kiedy cesarskie cięcie?

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wskazaniem do cesarki są wyłącznie zmiany zwyrodnieniowe na siatkówce – zaawansowane retinopatie i odwarstwienie siatkówki. Liczba dioptrii nie ma tu więc żadnego znaczenia, bo krótkowzroczność – bez względu na stopień zaawansowania – w ogóle nie powinna być obecnie wskazaniem do porodu operacyjnego.

Dlaczego zatem w przeszłości lekarze tak chętnie kierowali ciężarne kobiety z wadą wzroku na cesarskie cięcie? Otóż jeszcze kilkanaście lat temu w środowisku lekarskim panowało przekonanie, że krótkowzroczność jest wskazaniem do cesarki, ponieważ w czasie skurczów partych może dojść do pogłębienia się wady wzroku. Nie znalazło to jednak potwierdzenia w badaniach i dziś kwestia ta jest już całkowicie wyjaśniona.

okulary

Do kogo należy decyzja o rodzaju porodu?

Decyzję tę podejmuje ostatecznie położnik, choć decydujący wpływ na nią ma opinia okulisty. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby przyszła mama przebadała odpowiednio wcześniej wzrok (raz na początku ciąży, potem po upływie 30. tygodnia) u specjalisty i ustaliła z nim, jaki rodzaj porodu byłby dla niej najlepszy. Jeśli mimo problemów z siatkówką, kobieta zdecyduje się na rozwiązanie „siłami natury” – może najpierw poddać się tzw. zabiegowi fotokoagulacji laserowej, który skutecznie zabezpiecza siatkówkę przed ewentualnym odwarstwieniem.

Czasami bywa też tak, że okulista zaleca nie cesarskie cięcie, a skrócenie II fazy porodu, czyli wyeliminowanie parcia przez rodzącą. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka przekrwienia siatkówki, do którego może dojść przy długotrwałym parciu. W praktyce zakończenie porodu odbywa się wówczas przy użyciu próżniociągu położniczego lub kleszczy.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Torba DKNY, portfel Comme des Garcons, a może szal Missoni? Teraz możesz je mieć!

Wystarczy, że weźmiesz udział w konkursie Colgate Max White One.

CO POWINNA JEŚĆ PRZYSZŁA MAMA?

W jaki sposób ułożyć jadłospis, by był on zdrowy zarówno dla kobiety spodziewającej się dziecka, jak i jej pociechy?

 

Polecane wideo

Komentarze (15)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.07.2011 16:16
Też się tego obawiałam dlatego zrobiłam sobie korektę laserową. Niby zabieg sporo kosztuje, bo ja płaciłam w warszawskiej klinice oka laser ok 2,5tys. za jedno, ale jak policzyłam ile wydaje na soczewki to w przeciągu dwóch lat już się wszystko zwróci a i o ciąże nie muszę się martwić.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.06.2011 16:26
ja z wadą postępującą obecnie -5 dostałam "pozwolenie" na poród naturalny chociaż i tak skończyło się w moim przypadku cesarką ;-/ od porodu wada poszła dalej o 0,25
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.06.2011 04:03
A ja właśnie miałam nadzieję, że ze względu na moją wadę będę miała cesarkę, bo przepraszam ale holernie się boję porodu... chociaż mam dopiero 18 lat i wszystko przede mną, dłuuga droga ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.06.2011 22:44
A jeśli kobieta miała zeza zoperowali jej go i nosi okulary to jaka jest szansa że dziecko będzie też miało zeza ? nie chcę maluszka na to narazić
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 01.06.2011 22:07
okulista musi powiedziec czy naturalny porod poglebi wade wzroku bo nie zawsze tak jest:) mi niestety powiedzial odrazu ze jakbym sie decydowala na dziecko to nie powinnam rodzic naturalnie bo powiekszy mi sie wada
odpowiedz

Polecane dla Ciebie