Jak ugasić pragnienie w ciąży?

Jeśli spodziewasz się dziecka, powinnaś pić za dwoje. Jakich napojów lepiej unikać, a po które sięgać najczęściej?
Jak ugasić pragnienie w ciąży?
03.09.2008

W ciąży trzeba dużo pić, nie tylko w trakcie upałów. Ogromną ilość wody zabiera rozwijające się w tobie dziecko. Bardzo ważne, abyś nie dopuściła do odwodnienia organizmu. Może to powodować zawroty głowy, senność, nudności, a nawet bóle krzyża i bioder (wiązadła w tych okolicach pracują wtedy słabiej). Najlepiej, abyś piła w tym czasie przynajmniej 8 szklanek płynów dziennie.

Absolutnie zakazane są napoje alkoholowe. W ciąży nie ma bezpiecznej ilości piwa czy wina. Bardzo szkodliwe mogą się również okazać napoje izotoniczne i energetyzujące. Pierwsze z nich zawierają węglowodany i elektrolity, a drugie mają dużą dawkę kofeiny. Nie powinnaś też sięgać po napoje dietetyczne ze słodzikiem (np. aspartamem). W ich skład wchodzą kwas asparaginowy, metanol, fenyloalanina – związki chemiczne, które mogą być niebezpieczne dla płodu.

W czasie ciąży powinnaś się wystrzegać kolorowych wód gazowanych. Obniżają one poziom potasu, wapnia i magnezu, co może prowadzić do nadmiernego zmęczenia i skurczów nóg.

Kobiety spodziewające się dziecka bez obaw mogą sięgać po soki z kartoników. Nie są one niebezpieczne dla rozwijającego się maleństwa, ale ze względu na dużą zawartość cukru sprzyjają dodatkowym centymetrom w biodrach. Dozwolona, ale w ograniczonych dawkach, jest woda gazowana i napoje z kofeiną. Te ostatnie, pite w nadmiernych ilościach, powodują czasami nadciśnienie, hamują proces przyswajania wapnia oraz prowadzą do odwodnienia organizmu.

Aby złagodzić nudności, pij jedną filiżankę herbatki imbirowej dziennie. Bogatym źródłem wapnia dla przyszłej mamy będą mleko i jogurty. W czasie ciąży warto również sięgać po świeże soki owocowe i warzywne. Szczególnie często pij sok z pomidorów (jest bogaty w potas) oraz sok z pomarańczy i grejpfrutów (zawiera dużo witaminy C, która ułatwia przyswajanie żelaza). Najzdrowszym napojem będzie jednak woda mineralna niegazowana, o niskiej zawartości sodu. W jednym litrze powinno znajdować się około 100 mg magnezu i 200 mg wapnia.

Polecane wideo

Komentarze (18)

Ocena: 5 / 5
jak zdrowo jeść (Ocena: 5) 26.02.2019 13:10
Niedawno wzięłam udział w wydarzeniu przygotowanym specjalnie dla przyszłych mam przez Foodwise. Podrzucam link do https://www.foodwise.pl/twoja-poradnia. Zdecydowałam się skorzystać z ich usług. Dostałam od nich fantastyczny jadłospis na tydzień i przesyłają mi listę zakupów. Są też regularne zalecenia i konsultacje, więc dobrze wiem, czego nie jeść, a co można.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.03.2011 12:29
he he martini w ciązy ale z ciebie kapusta.... pije sie wode niegazowana i dużo soków
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.12.2008 00:03
[quote="Gosc"] [quote][b]Barbie Sluter[/b] Kiedy ja byłam w ciąży z Fiocco piłam tylko Martini[/quote] jebnij sie w łeb[/quote] hahahahahahahahhahhahah
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.09.2008 17:23
[quote="Gosc"]POMOCY! Wiem że to nie miejsce ale nie wiem gdzie mogłabym o tym napisać a potrzebuję WASZEJ pomocy w dość głupiej sprawie. Otóż przed ślubem kościelnym (wymysł rodziny którego się nie da przeskoczyć) musieliśmy zaliczyć nauki przedślubne, a teraz jakąś poradnię rodzinną w której dostałam tabelkę do wypełnienia z temperaturą i obserwacją śluzu ;((( ponieważ nawet niewiem czy ta temperatura pownna maleć czy rosnąć w czasie owulacji to nie mam pojecia co tam powpisywać, a obserwacji prowadzić nie mam zamiaru w związku z tym może któraś z was przes to już przechodziła i ma namiar na jakąś stronkę z której mogłabym ściągnąś wzrocowy wykres temperatury i tego śluzu??? Błagam pomóżcie !!! Ponieważ moje przeszukiwania internetu narazie nie dają żadnych rezultatów :([/quo NIEWIERZE!!!!, POWIEDZCIE ŻE TO NIEPRAWDA.... JEDNA WIELKA BZDURA, HIPOKRYZJA I DEBILIZM... koniec swiata
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2008 10:05
[quote="Gosc"]POMOCY! Wiem że to nie miejsce ale nie wiem gdzie mogłabym o tym napisać a potrzebuję WASZEJ pomocy w dość głupiej sprawie. Otóż przed ślubem kościelnym (wymysł rodziny którego się nie da przeskoczyć) musieliśmy zaliczyć nauki przedślubne, a teraz jakąś poradnię rodzinną w której dostałam tabelkę do wypełnienia z temperaturą i obserwacją śluzu ;((( ponieważ nawet niewiem czy ta temperatura pownna maleć czy rosnąć w czasie owulacji to nie mam pojecia co tam powpisywać, a obserwacji prowadzić nie mam zamiaru w związku z tym może któraś z was przes to już przechodziła i ma namiar na jakąś stronkę z której mogłabym ściągnąś wzrocowy wykres temperatury i tego śluzu??? Błagam pomóżcie !!! Ponieważ moje przeszukiwania internetu narazie nie dają żadnych rezultatów :([/quote] Ja tez musiałam to wypełniac ale na szczęśćie nie wypełniłam bo (byłam i nadal jestem) w ciązy więc zwolniono mnie z tego obowiązku, nie pomogę ci niestety ale wiem że jest to beznadziejne!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie