Jakimi barwami otaczać maluszka? KOLOROTERAPIA NIEMOWLAKA

Czy na zachowanie niemowlaka mogą wpływać kolory otaczających go przedmiotów? Zdecydowanie tak! Barwy odgrywają znaczącą rolę już od pierwszych chwil naszego życia.
Jakimi barwami otaczać maluszka? KOLOROTERAPIA NIEMOWLAKA
21.04.2011

Dziecko już w czwartym miesiącu osiąga pełny poziom rozpoznawania barw. Od pierwszych tygodni kolory stają się podstawowym elementem naszego otoczenia. Mają ogromny wpływ na codzienne poznawanie świata, a także relacje z innymi, wrażliwość, estetykę, rozwój kreatywności czy wychowanie.

Odpowiednie palety barw mogą również regulować kondycję maleńkiego organizmu, a wręcz decydować o zdrowiu i samopoczuciu. Znane są różnego rodzaju terapie, polegające na zastosowaniu kolorów w celach leczniczych. Koloroterapia pomaga w zapobieganiu niektórych zaburzeń organizmu człowieka, wprowadza ciało i umysł w stan harmonii. Zielony, niebieski i biały mają właściwości uspokajające, bardziej wyraziste kolory jak czerwony, pomarańczowy czy różowy pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Reakcje na kolory odbywają się na różnych poziomach - objawiają się przyspieszonym oddechem, sennością lub wzmożonym apetytem.

Wrażliwość na barwy jest cechą wrodzoną, ale również od wpływu środowiska zależy jak będzie dalej kształtowana i doskonalona. Poczucie estetyki rodziców, umiejętność doboru kolorów przedmiotów, którymi się otaczają, komponowanie kolorystyki i wzorów np. zabawek, ubioru, wózka czy kołyski dla swojego maleństwa ma ogromny wpływ na jego rozwój emocjonalny – mówi psycholog, Krystyna Błażusiak.

Badania dowodzą, iż niemowlęta preferują odcienie naturalne: jasny róż, beż, kolory kremowe, cieliste, czyli takie, które kojarzone są ze skórą matki i poczuciem bezpieczeństwa. Decyzje dotyczące wyboru koloru zabawek, wózka czy ubranek powinny być podejmowane przez rodziców z niezwykłą rozwagą.

koloterapia niemowlaka

- Radziłabym pamiętać, aby były to decyzje przemyślane. Odpowiedni dobór kolorystyki przedmiotów w otoczeniu dziecka kształtuje jego postawę, wrażliwość i reakcje na bodźce. Dzieci są bacznymi obserwatorami barw, form, obrazów, wzorów, które rozwijają ich umysł. Zatem dobór kolorów oprócz innych czynników ma także wpływ na proces wychowawczy i zachowanie dzieci – dodaje Krystyna Błażusiak.

Małe dzieci bardzo często przypisują barwy różnym uczuciom, pojęciom, czy przedmiotom. Monotonny świat byłby nie do zniesienia. Życie pełne barw jest radosne i wyraziste. – Niemowlęta postrzegają barwy jako przyjemne doznania, zwłaszcza pogodne i przyjazne kolory. W naszych projektach świadomie stosujemy ciepłą i radosną kolorystykę. Dbamy o to, aby kolor wózka czy fotelika miał pozytywny wpływ na emocje, zachowanie i prawidłowy rozwój najmłodszych -  podkreśla Katarzyna Knysak z Baby Design - producenta wózków i fotelików dla dzieci.

Rodzice świadomi tego, jak duże znaczenie ma odpowiedni dobór kolorów w otoczeniu niemowlaka, wybierając kolor wózka, łóżeczka czy zabawek mogą stworzyć optymalne warunki rozwoju dziecka.

Zobacz także:

JAK DBAĆ O NIEMOWLAKA? Pielęgnacyjna rady dla młodych mam

Dbanie o malucha to nie lada wyzwanie. Jak się nim zajmować, aby był zdrowy i wypielęgnowany?

Odzwyczajanie dziecka od smoczka

Maluch przychodzi na świat z silnym odruchem ssania. Kiedy jest najlepszy moment, by zacząć odzwyczajać go od ssania smoczka?

Polecane wideo

Komentarze (13)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.04.2011 15:33
a ja nigdy nie bede mieć dziecka bo mi tam stado nowych obowiązków i wydatków nie jest potrzebne do szczęscia
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.04.2011 20:31
nie koloterapia tylko chromoterapia jak juz....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.04.2011 14:26
Ja z moim partnerem nie mamy dużo pieniędzy , ale się staramy .Kubuś ma zielono-pomarańczowy pokój , dwie komody, łóżeczko , fotel i regał z rzeczami pierwszego użytku i zabawkami. Narazie musi starczeć nie?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 21.04.2011 10:59
taaaa tylko szkoda ze do pierwszego roku zycia dziecko widzi tylko kolor niebieski, zielony, czerwony, czarny, biały i żółty
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 21.04.2011 09:42
Ja tam nie wierzę w taki rzeczy...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie