Operacje w ciąży

Wyrostek, kolka wątrobowa, a może atak pęcherzyka żółciowego? Tego nie da się przewidzieć i uniknąć, ale nie panikuj! Uważnie obserwuj siebie i szybko reaguj, jeśli coś ci dolega. My podpowiadamy, jak zachować się w trudnych sytuacjach.
Operacje w ciąży
25.08.2008

Zawirowania zdrowotne to dla kobiety w ciąży nie lada problem. Co stanie się z dzieckiem? Czy operacja nie zaszkodzi maleństwu? Czy urodzę w terminie? - to najczęstsze wątpliwości. Pamiętaj jednak, aby zachować zimną krew – stres i nerwy nie służą przecież bobasowi. Poza tym, nie każdy atak kończy się narkozą i poważną operacją.

Sposób leczenia wybiera specjalista, biorąc pod uwagę zdrowie przyszłej mamy i maluszka. Ostre bóle brzucha udaje się złagodzić lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Operację można wtedy wykonać około sześć tygodni po porodzie. W cięższych, nagłych przypadkach, wymagających ingerencji chirurgicznej, lekarze starają się odwlec moment operacji, dopóki dziecko nie będzie na tyle dojrzałe, aby przyjść na świat. Czasami jednak choroba jest tak groźna, ze trzeba interweniować niezależnie od zaawansowania ciąży. Zabiegi przeprowadza się wtedy pod narkozą, metodą tradycyjną, z tzw. otwarciem powłok brzusznych. W takiej sytuacji wzrasta niestety ryzyko przedwczesnego porodu (na skutek gwałtownych skurczów macicy).

Jak leczyć kamicę nerkową?

Objawy kamicy nerkowej są dość charakterystyczne: parcie na mocz, pieczenie w okolicach cewki, mdłości, wymioty, gorączka oraz silny ból pleców w okolicy lędźwiowej, promieniujący do dołu brzucha. Leczenie kamicy zależy od wydolności nerek oraz od tego, gdzie znajduje się kamień. Kamień w nerce lub moczowodzie umożliwia zastosowanie mniej inwazyjnych metod – leków rozkurczowych i przeciwzapalnych. Należy wtedy dużo pić, aby porządnie przepłukać nerki. Szczególnie poleca się soki z aronii lub czarnej porzeczki, które dzięki dużej zawartości witaminy C hamują rozwój bakterii, zakwaszając mocz. Powinno ci również pomóc jedzenie pietruszki, selera naciowego i korzeniowego oraz jagód jałowca. Jeśli kamień w moczowodzie blokuje odpływ moczu, należy założyć do nerki specjalny dren.U pacjentek z wysoką temperaturą przeprowadza się operacje, ponieważ może dojść do zatrucia organizmu.

Co robić w przypadku zapalenia wyrostka?

Jeśli w okolicy nadbrzusza pojawi się silny ból, narastający i koncentrujący się po prawej stronie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to wyrostek. Czasem zdarzają się też wymioty, biegunka i temperatura. Gdy proces zapalny nie jest zaawansowany, lekarze podają środki rozkurczowe i zalecają zastosowanie lekkostrawnej diety. W sytuacji, gdy doszło do zapalenia ropowiczego albo zapalenia otrzewnej, konieczna jest operacja chirurgiczna. Lekarze nie chcą bowiem dopuścić do pęknięcia i rozlania się wyrostka.

Jak postępować w przypadku kamienia w pęcherzyku?

Przede wszystkim, musisz zapobiegać. Nie jedz tłustych, ciężkostrawnych rzeczy i dużo pij. W przeciwnym razie może dojść do nagromadzenia żółci w pęcherzyku. Będą o tym świadczyć: ból z prawej strony podbrzusza promieniujący do pleców, nudności, gorączka, wymioty oraz uczucie gniecenia w okolicy prawego podżebrza. Pęcherzyk znacznie się powiększy i będzie bardzo twardy. Jeżeli dojdzie do zakażenia, powstanie tam tzw. ropniak. Jeśli atak jest lekki, lekarze zalecają lekkostrawną dietę i podają środki rozkurczowe. Ostre zapalenie łagodzi się przy pomocy środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych podawanych dożylnie. W przypadku pojawienia się ropniaka, operację trzeba przeprowadzić od razu, aby uniknąć zapalenia trzustki czy otrzewnej.

Polecane wideo

Komentarze (16)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 31.03.2011 12:26
cieżko się załańczaja te stronki i cholerne reklamy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.01.2009 13:47
Cholera nie można przeczytać artykulu ,bo wyskakuje jakaś reklama ...w morde
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.08.2008 12:28
Ciesze się że moja ciąza byłą bez takich problemów chociaż także myślałam o tym co by było gdyby np. złapał mnie wyrostek grrr.... strach myślec
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.08.2008 22:50
ja poweim tylko,ze tio chyba nis strasznego... moja babcia prawie 40 lat temu rodzila wujka i miala operacje wyrostka w czasie ciazy :) powiem tylko,ze babcie zyje i wujek tez :P oboje sa cudowni i maja sie dobrze :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.08.2008 21:24
KOSMETYKI Z VICHY ZA DARMO!!wystarczy sie zarejestrować!! klubnormaderm.pl/?userRegisterForm&friend=daria15daria
odpowiedz

Polecane dla Ciebie