Polscy nauczyciele to lenie – jest ich za dużo, pracują za mało!

Przepracowują rocznie mniej godzin niż ich koledzy z innych europejskich krajów. Mają długie wakacje, wolne wszystkie święta i weekendy.
Polscy nauczyciele to lenie – jest ich za dużo, pracują za mało!
19.10.2010

W Polsce na edukację przeznaczana jest dokładnie taka sama część PKB jak w innych krajach europejskich – 6 procent. Dlaczego więc w wielu polskich szkołach brakuje sprzętu, który gdzie indziej jest normą – komputerów (podczas informatyki zwykle po 2-3 osoby siedzą przy jednym) i wyposażenia pracowni fizycznych i chemicznych (niewiele jest placówek, w których każdy uczeń podczas lekcji może przeprowadzać własne eksperymenty).

Specjaliści uważają, że wini są nauczyciele, a właściwie ich nadmiar – większość subwencji pochłaniają ich pensje. W polskiej szkole podstawowej przypada jeden nauczyciel na 10 uczniów, podczas gdy w większości krajów na 16. I taka tendencja będzie się pogłębiać, bo z roku na rok uczniów maleje, a ilość nauczycieli pozostaje bez zmian. Z danych GUS wynika, że w ostatniej dekadzie liczba uczniów w szkołach skurczyła sie o 25 proc. - nauczycieli tylko o 3 proc. Jak podaje Sfora.pl, aby zbliżyć polską oświatę do średniej, należałoby zwolnić 100 tysięcy pedagogów.

Przecięta pensja polskiego nauczyciela to około 2 tysiące złotych. To mało. Ale należy wziąć pod uwagę, że pracują oni mniej od innych – mają dwa miesiące wakacji, wolne wszystkie święta oraz weekendy. Przeciętnie przepracowują 513 godzin rocznie, podczas gdy średnia europejska jest o 40 proc. większa i wynosi 786 godzin.

Natasza Lasky

Zobacz także:

Nauczyciel kazał uczniom całować się po stopach

Gimnazjalistka urodziła dziecko w szatni

Komentarze (175)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2012 13:01
No proszę, i już mamy winnych złego stanu edukacji w całej Polsce - to te darmozjady nauczyciele. Nic nie robią, tylko biorą kasę. I to wszyscy jak leci. Ani jeden się nie wychyla. Tyle ludzi się zmówiło i na złość innym pracują źle.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.07.2011 13:02
pajace cholerne!!! my darmozjady????????? ale chociaż pracujemy, płacimy składki emerytalne a mundurowi (święte krowy) ida sobie na emeryturki po 15 latach "służby" ...... to sa lenie i żyją sobie za nasze pół życia ...... to sa darmozjady a nie my!!!!!!!! pajace niewyedukowane, patrzycie tylko komu zazdrościć.....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.03.2011 14:08
nie dostajemy 6% tylko 3% wiec 2 razy mniej pieniędzy, w klasach jest po 30 osób gdzie w krajach unijnych jest dużo mniej. Zarobki są marne!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.01.2011 17:22
Koniec mitów o krótkim czasie pracy nauczycieli. Polscy pedagodzy poświęcają na zawodowe obowiązki blisko 43 godziny w tygodniu, od września tego roku będą to nawet 44. A nie jak powszechnie się sądzi, 18 godzin. Takie dane wynikają z badania na temat pracy nauczycieli matematyki przeprowadzonego przez Instytut Filozofii i Socjologii PAN na zlecenie międzynarodowej organizacji International Association for the Evaluation of Educational Achievement. Eksperci zbadali czas i warunki pracy ponad 1000 nauczycieli matematyki ze szkół podstawowych i gimnazjów. Efekt? „W przeciętnym tygodniu pracy nauczyciele matematyki spędzają w szkole 26 i pół godziny. (...) Poza czasem spędzanym w szkole nauczyciele dodatkowo pracują również poza szkołą. W grupie nauczycieli gimnazjów ilość tego czasu wynosi 15 godzin” – czytamy we wnioskach raportu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.11.2010 08:47
2 tyś to oni sobie mogą na prawde na czysto mają po 4k wiem bo znajoma pracuje w banku to mówiła jakie to darmozjady, że poniżej 3k nigdy nie schodzą
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo