Niemiecki rynek pracy otwarty dla Polaków !

Praca w Niemczech oraz w Austrii będzie możliwa już od 1. maja 2011. To ostatnie kraje na mapie unijnego rynku pracy, które otwierają się na polskich pracowników.
Niemiecki rynek pracy otwarty dla Polaków !
30.09.2010

Możemy się spodziewać, że już niebawem zaleją nas oferty pracy w Niemczech.

Zostało jeszcze kilka miesięcy, a Niemcy już zacierają ręce na przyjezdnych z Polski. Jesteśmy tam bardzo potrzebni - więcej tam bowiem emerytów niż pracowników, społeczeństwo się starzeje i do tego dochodzi deficyt specjalistów. Brakuje szczególnie inżynierów i informatyków. Jest także praca dla pielęgniarek, oferty zatrudnienia dla budowalańców oraz propozycje pracy dla opiekunów starszych osób.

Tak się pechowo składa, że społeczeństwo w Polsce też się starzeje i również brakuje nam inżynierów, informatyków i budowlańców. Jeśli czeka nas podobna emigracja co po akcesie w 2004 roku, kiedy swoje podwoje rynkowe otworzyła między innymi Wielka Brytania, skutki mogą być opłakane. Dziś bezrobocie w Polsce jest niższe niż wtedy, ale będą wyjeżdżać ci, którzy mogliby pracować w kraju.

Praca w Niemczech wydaje się kusząca - minister gospodarki Rainer Brüderle, wpadł na pomysł „powitalnego”, wypłacanego każdemu wstępującemu do nowej pracy. Na kandydatów w Turyngii już dziś czekają bezpłatne kursy językowe i płatne praktyki. W ciągu sześciu lat od wejścia Polski do Unii, aż 2 mln osób wyjechało z kraju. W większości przebywają na wyspach, w Hiszpanii, Belgii, Włoszech i Szwecji. Ocenia się, że w 2011 za pracą wyjedzie około 400 tysięcy ludzi. To mniej niż sześć lat temu, ale specjaliści ostrzegają, że teraz będzie to bardziej odczuwalne dla naszej gospodarki. Wyjadą nie tylko hydraulicy, ale uciekną również niezbędni absolwenci kierunków technicznych.

Ciekawe jak rząd RP będzie próbował ich zatrzymać?

Oliwia Podlecka

Zobacz także:

Kolejny dzień wolny od pracy w kalendarzu!

Sejm zdecydował, że Święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy. Jak za to zapłacimy?

Gdzie kupisz najtańsze produkty spożywcze?

Według najnowszego rankingu większość konsumentów w Polsce, wybiera tanie zakupy w Tesco. Gdzie jeszcze się opłaca?

Komentarze (29)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.03.2011 14:41
JA wyjezdzam i wiem napewno ze w Polsce bedzie sie zle dzialo i dobrze niech zobacza ze traca specjalistow w roznych dziedzinach . Do Polski zaczna zjezdzac ludzie z Ukrainy Rsji Rumuni i bedzie coraz wiecej Cyganow hah dlatego wole moj patrityczny kraj opusic wiadomo tu sie urodziem i nigdy o Polsce nie zapomne . :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.01.2011 17:21
praca w niemczech dla inżynierów. Praca dla informatyków, inżynierów oraz lekarzy w Niemczech - od zaraz. Oferty dla studentów. Zapłacimy Ci za nasze kursy niemieckiego. www.futur1.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.01.2011 16:36
Praca dla informatyków w Niemczech. Praca dla informatyków, inżynierów oraz lekarzy w Niemczech - od zaraz. Oferty dla studentów. Zapłacimy Ci za nasze kursy niemieckiego. www.futur1.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.12.2010 11:38
"Na szczęście nie każdego stać żeby tu przyjechać... Kaucja około 800 euro czy czynsz około 300 euro to dużo jak dla kogoś kto przyjedzie z PL" 300 euro za czynsz to tyle samo co np w Krakowie (ok 1200 zl), a zarobki kilka razy wyzsze.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.12.2010 14:45
jak miałam 20lat to byłam patriota-idiota teraz zbliżam się do 40stki i muszę zapewnić sobie jakiś byt na starość i to znalazłam właśnie w Niemczech -stabilizacje ,już nie martwię się o jutrzejszy dzień
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo