Urządzanie ogrodu w 6 krokach. W jakiej kolejności wykonywać kolejne prace?

Sprawdź, co w tym zakresie zalecają profesjonaliści!
Urządzanie ogrodu w 6 krokach. W jakiej kolejności wykonywać kolejne prace?
Fot.materiałpartnera
18.09.2024

Zielony zakątek koło własnego domu lub działka na ROD mogą stać się wymarzonym miejscem na odpoczynek, liczne aktywności oraz powodem do dumy. Wiele zależy od sposobu urządzania ogrodu – to proces, który należy wcześniej starannie zaplanować. Sprawdź, co w tym zakresie zalecają profesjonaliści!

  • Podstawą wszelkich działań jest sporządzenie dokładnego planu ogrodu i zaprojektowanie funkcyjne pod konkretne potrzeby.
  • W projektowaniu i urządzaniu ogrodu pomaga wiedza o wymaganiach poszczególnych roślin, obiektów i elementów wyposażenia.
  • Najlepiej w pierwszej kolejności zająć się instalacjami i pracami ziemnymi, a rośliny sadzić na koniec pierwszego etapu prac.

Każdy ogród jest wyjątkowy – z uwagi na położenie, wielkość, otoczenie, właściwości gleby oraz mnóstwo innych czynników – i wymaga indywidualnego podejścia. Wiele zależy także od oczekiwań właścicieli. Niektórym wystarczy trawnik, parę drzew i huśtawka ogrodowa na przyjemne chwile beztroski. Inni tworzą piękne kompozycje w wybranym stylu, z ambicjami na wyróżnienia w rozmaitych konkursach i plebiscytach. Są jednak pewne uniwersalne zasady na urządzanie ogrodu, których warto przestrzegać. Niezależnie od finalnych zamiarów.

Na początek przygotuj plan i projekt ogrodu, by później działać według konkretnych założeń

Radosna improwizacja w urządzaniu zielonego zakątka zwykle przysparza dodatkowej pracy – w kolejnych etapach często okazuje się, że już zrobione rzeczy trzeba zmienić i przystosować do aktualnych koncepcji. Ważne, by dokładnie wykonać pomiary, nanieść na plan wszystkie obiekty w ogrodzie oraz przebieg instalacji – zarówno nad, jak i pod ziemią. Warto zwracać uwagę także na ukształtowanie terenu. Precyzyjne odwzorowanie pozwala prawidłowo ocenić dostępną przestrzeń i możliwości. Kolejna kwestia to ustalenie priorytetów i podział na strefy. Ogród może pełnić wiele funkcji, takich jak:

  • wyjątkowe miejsce na spotkania towarzyskie (grill lub palenisko ogrodowe, stół, krzesła i inne meble);
  • plac zabaw dla dzieci (np. piaskownice, trampoliny, zjeżdżalnie);
  • warzywniak (grządki na poszczególne uprawy);
  • ozdoba działki (trawy ozdobne, rabaty kwiatowe, mała architektura);
  • przestrzeń do relaksu (basen, jacuzzi, hamak, parasol ogrodowy, leżaki).

Każdy z powyższych elementów potrzebuje odpowiedniego miejsca i stwarza pewne wymagania. Poszczególne gatunki roślin – drzew, krzewów, kwiatów, owoców, warzyw – potrzebują określonego rodzaju gleby, nawodnienia, poziomu nasłonecznienia i zacienienia. Balia czy fontanna nie zadziałają bez doprowadzenia wody, grill i meble ogrodowe należy postawić na równym i stabilnym podłożu, do lamp trzeba doprowadzić prąd… To pokazuje, że podczas projektowania i urządzania ogrodu trzeba uwzględnić mnóstwo zmiennych oraz wzajemnych zależności. Jeśli przygotowanie projektu wydaje Ci się zbyt trudne, rozważ skorzystanie z usług doświadczonych specjalistów.

Zakładanie ogrodu i jego urządzenie to zadanie na wiele miesięcy, a nawet lat

Jeżeli zaczynasz praktycznie od zera, uzyskanie pożądanego efektu będzie wymagało sporo pracy, a najpewniej również poniesienia istotnych kosztów finansowych. Nawet gdy wszystko rozkładasz w czasie, warto postępować według przyjętego harmonogramu, by uniknąć konieczności przesadzania, rozbiórek czy przebudowy. Specjaliści zalecają, aby aranżacja ogrodu przebiegała w następującej kolejności:

  1. Sprzątanie terenu.
  2. Prace ziemne przy instalacjach;
  3. Użyźnianie i regeneracja gleby;
  4. Położenie nawierzchni.
  5. Budowa tarasu, altan, pergoli.
  6. Nasadzenia roślin.

Umieszczenie kwiatów, krzewów i innej zieleni już na początku zamiast pod koniec pierwszego etapu urządzania ogrodu to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Prowadzenie prac ziemnych, budowlanych zawsze stwarza ryzyko uszkodzenia roślinności. Czasami okazuje się, że trzeba ją przenieść – a sporo gatunków źle znosi przesadzanie. Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji. Nawet kiedy już zrealizujesz wymarzoną koncepcję ogrodu, będzie konkretna praca do wykonania!

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie