Czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe?

Dlaczego warto rozważyć jego zakup?
Czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe?
Fot.materiałpartnera
18.06.2024

W szkole pojawiła się oferta ubezpieczenia i trzeba za nią zapłacić? Zastanawiasz się, z czym to się wiąże oraz czy to w ogóle jest potrzebne? Na pewno bezpieczeństwo i zdrowie Twojej pociechy jest najważniejsze. Z tym trudno się nie zgodzić. Jednak warto sprawdzić, czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe oraz jakie masz rozwiązania do wyboru.

Ubezpieczenie dziecka w szkole – czy jest obowiązkowe?

Zazwyczaj na początku roku szkolnego zbierane są pieniądze, aby wykupić ubezpieczenie, przekazać pieniądze na radę rodziców czy też fundusze klasowe. Dokładne ceny, terminy płatności oraz opcjonalne koszty są podawane na pierwszym spotkaniu z rodzicami. Czy za wszystko trzeba płacić? Przejdźmy do istotnej sprawy i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe.

W Polsce jest kilka rodzajów obowiązkowych ubezpieczeń, w tym OC samochodu lub dla osób wykonujących określone w ustawie zawody. A co z dziećmi? Bardzo ważną wiadomością jest to, że ubezpieczenie dla dziecka w szkole nie jest obowiązkowe. To rodzice decydują, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo oraz spokój dla całej rodziny. Szkoła nie ma też prawa wymagać od opiekunów potwierdzenia, że taką polisę zakupili poza placówką. To dobrowolna decyzja, która musi być przemyślana. 

Dlaczego warto rozważyć zakup ubezpieczenia dla dziecka?

Mimo to, że ubezpieczenie dla dziecka zakupione w szkole oraz poza nią nie jest obowiązkowe, warto rozważyć jego zakup. Z pewnością daje poczucie bezpieczeństwa, że w razie trudnej sytuacji, możesz liczyć na wsparcie finansowe. Dzieci, szczególnie w wieku szkolnym, narażone są na nieszczęśliwe wypadki. Kontuzja podczas zajęć sportowych, potrącenie przez samochód w drodze na lekcje, upadek z wysokości to tylko niektóre trudne sytuacje życiowe. Ubezpieczenie dziecka w postaci NNW zapewnia wsparcie finansowe, które można przekazać na leczenie, rehabilitację czy potrzebne leki. Każda polisa ma swój zakres ochrony, o którym decydują towarzystwa ubezpieczeniowe. 

Zalety posiadania ubezpieczenia dla dziecka:

 • zabezpieczenie finansowe w nagłych zdarzeniach takich jak wypadki czy pobyt w szpitalu,
 • ochrona w razie poważnych chorób,
 • odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu,
 • wsparcie w procesie rehabilitacji,
 • możliwość zwrotów kosztów za niektóre zdarzenia (np. uszkodzenie zęba w wypadku, naprawa aparatu słuchowego, korepetycje indywidualne itd.),
 • opcjonalna ochrona w razie pogryzienia przez psa i ugryzienia kleszcza,
 • możliwość objęcia ochroną zdarzeń, do których doszło w trakcie uprawiania wyczynowo sportu,
 • dodatkowe świadczenia pomocne zarówno rodzicom, jak i dzieciom, np. pomoc informacyjna, wizyty lekarza w domu, konsultacje zdrowotne itd.

Powyższe aspekty będą różnić się w zależności od konkretnej oferty towarzystwa. Mimo wszystko, nawet podstawowa ochrona bez dodatkowych świadczeń, będzie bardzo pomocna. Biorąc pod uwagę, że najczęściej koszt polisy zaczyna się od kilkudziesięciu złotych – warto. Świadomość, że dziecko jest chronione w razie niespodziewanych zdarzeń, pozwala skupić się na codziennych obowiązkach i cieszyć się wspólnym czasem bez ciągłego martwienia się o potencjalne ryzyko. Ubezpieczenie to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort psychiczny, zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka.

Ubezpieczenie dla dziecka – lepiej kupić w szkole czy samodzielnie?

Wiesz już, czy ubezpieczenie w szkole jest obowiązkowe i dlaczego warto mieć polisę dla dziecka. Gdzie możesz ją kupić? Szkoły często oferują gotowe pakiety ubezpieczeniowe, które są łatwe i szybkie do nabycia. Jest to wygodna opcja, ponieważ cała procedura zakupu odbywa się w ramach jednej placówki. Nie trzeba poświęcać czasu na poszukiwanie odpowiednich ofert. Jednak każdy uczeń otrzymuje takie samo ubezpieczenie dziecka. Co obejmuje? Zakres ochrony jest często mocno ograniczony, proponując tylko podstawowe wsparcie. 

Nie musisz godzić się na gotowe pakiety proponowane przez placówkę. Nie będą one elastyczne i dopasowane idealnie do Twoich potrzeb. Decydując się na samodzielny zakup ubezpieczenia, rodzice zyskują możliwość dokładnego porównania różnych ofert dostępnych na rynku. Mogą wybrać polisę, która najlepiej odpowiada ich oczekiwaniom i potrzebom dziecka. Porównując ceny oraz zakres ochrony rodzice mogą znaleźć rozwiązanie, które zapewni kompleksową ochronę oraz wsparcie finansowe w różnych sytuacjach życiowych. Łatwo też dopasują polisę np. do codziennych wykonywanych czynności przez dzieci. Jeśli uprawiają one sport lub pokonują kilka kilometrów do szkoły rowerem latem, można przyjrzeć się bliżej dodatkowym świadczeniom. Jeśli interesuje Cię indywidualny zakup ubezpieczenia, porównaj kilka wariantów w CUK Ubezpieczenia: https://cuk.pl/ubezpieczenia/zycie-i-zdrowie/nnw-dziecka.

Co powinno mieć dobre ubezpieczenie dla dziecka?

Niezależnie od tego, czy wybierasz samodzielny zakup ubezpieczenia dla dziecka, czy będziesz korzystać z gotowego pakietu proponowanego w szkole – zawsze czytaj zakres ochrony. Upewnij się, że dziecko będzie miało podstawowe zabezpieczenie. W podstawowej opcji powinny znaleźć się takie świadczenia jak:

 • zgon dziecka np. w wyniku nieszczęśliwego wypadku, ale też zawału serca, udaru itp.,
 • uszczerbek na zdrowiu np. w wyniku wypadku,
 • pobyt w szpitalu,
 • nabycie wyrobów medycznych takich jak kule ortopedyczne, wózki inwalidzkie,
 • rozpoznanie poważnej choroby np. wady wrodzonej serca, nowotworu złośliwego, stwardnienia rozsianego, niewydolności serca,
 • utratę wzroku i słuchu,
 • wstrząśnienie mózgu,
 • zatrucie pokarmowe, porażenie prądem, oparzenia i odmrożenia.

Wiele dodatkowych pakietów obejmuje też jednorazowe świadczenia wypłacane w takich przypadkach jak operacje, ugryzienie przez psa lub kleszcza, skręcenie stawów czy atak padaczki. 

Ciekawym dodatkiem, który może być częścią dobrej polisy ubezpieczeniowej dla dziecka, jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym. Tego rodzaju ochrona przyda się w sytuacjach, gdy Twoja pociecha nieumyślnie wyrządzi szkodę innym osobom, na przykład zniszczy mienie sąsiada lub spowoduje wypadek na placu zabaw.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie