Piękny więc dobry, brzydki więc zły! STEREOTYPY ZNOWU GÓRĄ

Piękna na pewno ma gołębie serce, Bestia musi być bezdusznym draniem. Dlaczego ulegamy stereotypom i jesteśmy więźniami nawyku szufladkowania?
Piękny więc dobry, brzydki więc zły! STEREOTYPY ZNOWU GÓRĄ
20.04.2010
> -->

Ludzie od zawsze oceniają po pozorach. Nasza psychika osądza innych na podstawie tego, co widzimy. Czy jesteśmy więźniami nawyku szufladkowania?

Okazuje się, że osądzanie na podstawie pierwszego wrażenia, to umiejętność odziedziczona po człowieku pierwotnym. Zdolność instynktownej oceny na temat wrogich, bądź przyjaznych intencji napotkanego obcego, stanowiła element obrony przed ewentualnymi niebezpieczeństwami. Co więcej, współcześni naukowcy dowiedli, że stereotypy są na trwałe zapisane w naszych mózgach i nie jesteśmy w stanie się od nich uwolnić.

Jak donosi portal Sfora.pl, najnowsze badania pokazują, że ocena wyglądu i opinia na temat charakteru danego człowieka pobudzają te same obszary mózgu, odpowiedzialne odpowiednio za nagrodę (czyli piękno) albo karę (brzydota).

Eksperyment udowadniający tę  tezę polegał na analizie kobiecych i męskich reakcji na fotografie twarzy płci przeciwnej. Mózg ankietowanych był podczas testu badany przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego fMRI.  Wyniki są zaskakujące!

- Jeżeli ktoś jest atrakcyjny, z góry zakładamy, że musi być dobrym człowiekiem. Prawdopodobnie działa to również w druga stronę i brzydota wywołuje u nas podejrzenie złego charakteru – tłumaczą specjaliści "The Times Colonist".

Natasza Lasky

Zobacz także:

Jak Polacy widzą świat? BARDZO, BARDZO ŚMIESZNE!

Rosjanie jeszcze nadal są w naszych oczach zapijaczoną hordą, Niemcy pewnie nawet za 100 lat dalej będą kojarzeni z Hitlerem, a Hiszpanie…

Nie lubimy kupować od ładnych ekspedientek!

Ładną sprzedawczynię traktujemy, jako zagrożenie i potencjalną konkurencję. Niektóre z nas, na widok atrakcyjnej ekspedientki, wychodzą nawet ze sklepu! 

Polecane wideo

Komentarze (31)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2010 00:13
Są różne rodzaje tzw piękna. Piękno anielskie jest szczególne i raczej człowiek z takim pięknem nie jest wredny czy głupi. W pewien sposób sam dążę do takiego ideału-piękny i dobry, czasem mam chwilę słabości jak większość ludzi.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.04.2010 17:18
jest odwrotnie. ladni ludzie wydaja sie pusci i wredni, a brzydcy mili i przyjacielscy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.04.2010 11:58
Eee wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach jest właśnie odwrotnie. Jeżeli człowiek jest piękny to zazwyczaj uważamy go za chama i takiego z którym nie da się dogadać. A jeśli ktoś jest brzydki noo to... różnie już jest :D. Ale stereotyp opisany w tym artykule jest całkowicie do bani :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.04.2010 17:15
zazwyczaj jest tak, żę ładni chłopcy są puści jak nie wiem co... i znam kilkanaście takich przykładów. Ja z kolei nie przywiązuje dużej wagi do urody ale też nie przesadzajmy na to też patrzę ale mniej to mi ma się podobać a nie innym, on ma mieć coś w głowie a nie... :) Pozdrawiam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.04.2010 22:50
no tak jest.. :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie