Po co mi nauka języka?

Nauka języków rozwija horyzonty oraz umysł!
Po co mi nauka języka?
Fot. freepik.com
03.09.2023

Dzięki temu, że świat poszedł do przodu i oferuje nam coraz doskonalsze narzędzia umożliwiające przezwyciężenie barier komunikacyjnych, wydaje się, że podróżując po w innych krajach, nie musimy już kłopotać się nauką języków obcych. Wystarczą odpowiednie aplikacje i gotowe. Jednakże warto zaznaczyć, iż nauka języków obcych ma dużo głębsze znaczenie i nie zamyka się ogranicza się wyłącznie do zamówienia sobie ciastka w kawiarni na drugim końcu świata.

Nauka języków rozwija horyzonty

Dlaczego nauka innych języków miałaby nas rozwijać? Nie chodzi tu oczywiście wyłącznie o codzienną komunikację z cudzoziemcami w banalnych sprawach typu kupno biletu czy niezobowiązująca rozmowa o pogodzie. Język rozwija na wielu płaszczyznach, począwszy od osobistej, a skończywszy na zawodowej. Nie ma znaczenia, że aplikacje i programy umożliwiające tłumaczenie w wielu sytuacjach są w stanie nas wyręczyć. Nauka języków wciąż jest potrzebna i odgrywa dużą rolę na rozmowach kwalifikacyjnych. Umiejętność płynnego mówienia i doskonałego pisania w języku obcym jest wysoko ceniona oraz pożądana w relacjach biznesowych. Ponadto znając języki, czujemy się pewniejsi, ponieważ jesteśmy w stanie zdecydować się na udział w interesujących projektach, wyjazdach i szkoleniach zagranicznych, w programach wymiany uczniowskiej, warsztatach. Bez znajomości języka, moglibyśmy nie czuć się tak pewnie, aby uczestniczyć w wielu przedsięwzięciach, a co za tym idzie nie zdobywalibyśmy coraz więcej doświadczeń.

Nauka języków rozwija umysł

Każda nauka rozwija umysł. Nie chodzi tu rzecz jasna o bezmyślne wkuwanie słówek i regułek, a o prawdziwy trening umysłu. Na przykład czytanie książek rozwija wyobraźnię i kreatywne radzenie sobie z problemami. Pisanie szlifuje sposób wyrażania się oraz poprawia zdolność logicznego myślenia. Malowanie odstresowuje, a także wyrabia zmysł estetyczny. Nauka języków natomiast przyczynia się do poprawienia możliwości umysłu, w tym koncentracji i pamięci. Tłumaczenie tekstów obcojęzycznych na rodzimy język i na odwrót, uczenie się opisywania rzeczywistości za pomocą obcych słów, dostrzeganie między nimi powiązań oraz odcieni (na przykład w języku polskim, inny wydźwięk ma strach, a inny lęk) sprawia, że umysł zostaje poddany olbrzymiemu wysiłkowi intelektualnemu, treningowi angażującemu logikę, wyobraźnię, pamięć, koncentrację. Nic dziwnego, że nauka języków może być stosowana jako trening umysłowy dla osób starszych.

Nauka języków obcych wcale nie jest trudna

Musimy zrozumieć, że mimo iż wysiłek intelektualny bezsprzecznie jest wysiłkiem, tak podejmując wyzwanie i ucząc się regularnie, z dnia na dzień, coraz lepiej będzie nam to lepiej przychodziło. Kluczem do nauki języków jest odpowiednie wyważenie teorii i praktyki, przy czym to praktyka odgrywa najważniejszą rolę. Ucząc się języków obcych, powinniśmy postawić na nie tyle naukę, co życie tym językiem. Wiele nauczy nas kurs, ponieważ obecnie kursy języków kładą duży nacisk na praktykę. Co więcej, uczyć możemy się z domu, dlatego nauka hiszpańskiego online może być świetną propozycją dla zabieganych. Oprócz kursu warto wypożyczyć lub kupić sobie interesującą nas książkę albo audiobook w języku obcym, warto słuchać obcojęzycznych kanałów na platformach streamingowych, oglądać filmy bez napisów, czy wreszcie od czasu do czasu porozmawiać z kimś w języku obcym. Tutaj musimy dostosować poziom trudności materiałów do naszego poziomu, tak aby się nie zniechęcić. Przykładowo, zamiast od razu rzucać się na serial lub film, których rozumienie wymaga znajomości specjalistycznych słówek z zakresu medycyny czy prawa, zacznijmy od lekkiej komedii, romansu lub horroru, tak aby podłapać różne zwroty i zauważyć, w jakich sytuacjach są używane.

 

Artykuł sponsorowany

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie