Co oznaczają próby i karaty złota? Biżuteria złota bez tajemnic

Co oznaczają próby i karaty złota? Jak kupować autentyczną biżuterię złotą?
Co oznaczają próby i karaty złota? Biżuteria złota bez tajemnic
Fot. freepik.com
14.08.2023

Złoto to jeden z najbardziej pożądanych i cenionych metali szlachetnych na świecie. Od wieków używane jest do wyrobu biżuterii, monet, medali, ozdób i przedmiotów użytkowych. Złoto ma wiele zalet: jest trwałe, nie ulega korozji, ma piękny połysk i jest łatwe w obróbce. Jednak nie wszystkie złoto jest takie samo. W zależności od zawartości czystego złota i innych metali biżuteria złota może mieć różne właściwości, kolory i wartości. Jak więc odróżnić złoto od złota? Co oznaczają próby i karaty złota? Jak kupować autentyczną biżuterię złotą? Możesz się dowiedzieć więcej na temat biżuterii złotej, prób i karatów, czytając nasz artykuł.

Biżuteria złota – co oznaczają próby złota?

Próba złota to miara określająca zawartość czystego złota w stopie z innymi metalami. Im wyższa próba, tym więcej złota i tym większa wartość biżuterii. Próba wyrażana jest w promilach (‰) lub procentach (%). Na przykład, biżuteria o próbie 585 ma 58,5% czystego złota, a resztę stanowią inne metale, takie jak srebro, miedź, cynk, nikiel czy pallad. Próba 333 ma tylko 33,3% czystego złota.

W Polsce obowiązują następujące próby złota: 333, 375, 500, 583, 585, 750, 833, 900 i 999. Najczęściej spotykaną próbą jest 585, która odpowiada standardowi europejskiemu. Próba 750 to tzw. złoto wysokopróbowe lub 18-karatowe (o tym za chwilę), które jest popularne w krajach zachodnich. Próba 999 to najczystsze złoto dostępne na rynku, nazywane też złotem bulionowym lub inwestycyjnym.

Próba biżuterii zazwyczaj oznaczana jest na zawieszce lub zapięciu za pomocą stempla lub laseru. Może być też podana na metce lub certyfikacie. Jeśli nie widzisz żadnej próby na biżuterii, możesz poprosić sprzedawcę o jej sprawdzenie lub skorzystać z usług jubilera.

Inny system klasyfikacji złota, czyli skala karatowa

Oprócz próby istnieje też inny sposób określania zawartości czystego złota w stopie – skala karatowa. Karat to jednostka równa 1/24 części masy stopu. Oznacza to, że biżuteria o masie 24 g i zawartości 12 g czystego złota ma 12 karatów (12/24 = 0,5). Skala karatowa wyrażana jest w liczbach całkowitych od 1 do 24.

Skala karatowa jest często używana w krajach anglosaskich i azjatyckich. W Europie stosuje się raczej próbę. Aby porównywać oba systemy, można skorzystać z poniższej tabeli:

Fot.bonore.pl

Nie daj się oszukać! Kupuj autentyczną biżuterię złotą

Biżuteria złota to nie tylko piękny dodatek, ale też inwestycja na przyszłość. Dlatego warto kupować ją tylko od zaufanych sprzedawców i sprawdzać jej autentyczność. Aby tego dokonać, powinieneś zwracać uwagę na próbę i karat biżuterii, im wyższe, tym lepsza jakość i wartość, sprawdzać, czy biżuteria ma stemple lub znaki próby, a jeśli nie, prosić o certyfikat lub fakturę z podaną próbą, porównywać ceny biżuterii z różnych źródeł, ponieważ jeśli coś jest zbyt tanie, może być podejrzane, nie ufać ślepo zdjęciom i opisom w internecie, ale zawsze sprawdzać opinie innych klientów i warunki zakupu, nie kupować biżuterii z napisami typu „złoto próbne”, „złoto pokryte”, „złoto laminowane” czy „złoto pozłacane”, ponieważ to nie jest prawdziwe złoto, tylko tanie podróbki pokryte cienką warstwą złota oraz nie dać się zwieść nazwami kolorów złota, takimi jak „złoto białe”, „złoto różowe” czy „złoto czarne”, ponieważ to są tylko stopy złota z innymi metalami, które nadają im różne odcienie i nie mają wpływu na próbę ani wartość biżuterii.

 

Fot.freepik.com

Bransoletki damskie, czyli stylowa biżuteria na co dzień

Jeśli szukasz biżuterii złotej, która będzie pasować do każdej okazji i stylu, polecamy Ci bransoletki damskie. To uniwersalny i modny dodatek, który podkreśli Twój urok i elegancję. Bransoletki damskie możesz nosić solo lub łączyć w zestawy, tworząc ciekawe kompozycje. Możesz też dobierać je do innych elementów biżuterii, takich jak pierścionki, kolczyki czy naszyjniki.

W naszej ofercie znajdziesz bransoletki damskie wykonane z najwyższej jakości złota o różnych próbach i kolorach. Możesz wybierać spośród wielu wzorów i rozmiarów, od delikatnych łańcuszków po efektowne bransolety z kamieniami. Niezależnie od tego, czy szukasz bransoletki dla siebie, czy na prezent dla bliskiej osoby, u nas znajdziesz coś idealnego.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą biżuterii złotej i skorzystania z atrakcyjnych cen i promocji. Nie czekaj dłużej i zrób sobie prezent w postaci pięknej bransoletki!

 

Artykuł sponsorowany 

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie