Internet mobilny – konieczność w dzisiejszych czasach

Bez internetu mobilnego ani rusz.
Internet mobilny – konieczność w dzisiejszych czasach
26.05.2023

To nie tylko kwestia możliwości szybkiego sprawdzenia informacji na smartfonie. Szybkie i łatwo dostępne połączenie jest niezwykle istotne zarówno w przypadku niektórych zawodów, jak i pod kątem rozrywki czy nawet edukacji. Na co warto zwracać uwagę wybierając ofertę dla siebie? Kilka najważniejszych punktów wymieniamy poniżej.

5G – niedoceniana szybkość

5G nadal jeszcze na dobre się nie zadomowiła w polskich realiach. Choć technologia ta zapewnia bardzo szybką łączność internetową, nie wszyscy internauci po nią sięgają, często uważając, że sprzęt wspierający jedynie 4G w zupełności wystarczy. W przypadku zwykłego przeglądania stron może to być prawdą, jednak gdy tylko w grę wejdą takie kwestie, jak telekonferencje (zwłaszcza z wieloma odbiorcami równolegle), czy internetowe gry wieloosobowe, szybkość transferu może okazać się więcej niż kluczowa. Szybkość i… stabilność. I tu właśnie wchodzi do gry internet 5G, znacznie prześcigający pod tym względem 4G.

Jeśli się wahasz, pozwól, że przejdziemy do konkretnych przykładów. Wyobraź sobie, że uczestniczysz w bardzo istotnych rozmowach prowadzonych poprzez telekonferencję. Jakość transmisji, ewentualne spowolnienia, czy nawet problemy z uzyskaniem połączenia, choćby były krótkie i przejściowe, po prostu nie powinny w takiej sytuacji wystąpić. A w przypadku 5G ryzyko problemów będzie wręcz znikome.

Warto jednak zauważyć, iż nie każdy operator wspiera technologię 5G. Z tego też powodu warto szukać takiego, który tę możliwość daje i… zapewnia przy tym korzystną, elastyczną cenę. Właśnie tak jest w przypadku oferty Otvarta (https://otvarta.pl/), gdzie nie dość, że technologia ta jest dostępna, to na dodatek można z niej korzystać w ramach bardzo elastycznej umowy, nie wiążącej użytkowników na roczny lub dłuższy czas – sieć ta bowiem walczy o klientów po prostu jakością.

Warto zwrócić uwagę na wybór między dynamicznym i stałym IP

To dość ciekawy aspekt umów na dostęp do internetu mobilnego. Choć nie dla wszystkich osób będzie to istotne, to jednak istnieje całkiem spora grupa odbiorców, dla których może to mieć znaczenie.

O co chodzi? Otóż w niektórych przypadkach, ze względów związanych z bezpieczeństwem informatycznym i informacyjnym, zdalny dostęp do serwerów lub konkretnych zasobów (przykładowo może to być system CRM z danymi klienta, bądź dokumenty księgowe), może być ograniczony tylko dla konkretnych numerów IP. W ten sposób dane są bezpieczne nawet w przypadku ewentualnego wycieku haseł, jednak może to być problematyczne w przypadku, gdy czyjś operator internetu dostarcza wyłącznie zmienne numery IP (co jest domyślna konfiguracją w przypadku większości operatorów mobilnych).

Rozwiązaniem mogą być oferty niektórych operatorów stacjonarnych, jednak po pierwsze nie wszystkich, po wtóre zaś – nie każdy ma możliwość podłączenia u siebie internetu innego niż właśnie mobilny. Wreszcie po trzecie – czasem może zajść potrzeba połączenia się z danym systemem z innego miejsca, aniżeli własne mieszkanie. W takich właśnie momentach przydałby się internet mobilny ze stałym numerem IP.

Wybierz optymalnie

Czy to marzenie ściętej głowy? Okazuje się, że nie. Jeden z polskich operatorów, wspomniana już wcześniej sieć Otvarta, daje możliwość przełączenia numeru przydzielanego dynamicznie na stały numer IP – tym samym otwierając się na potrzeby wszystkich osób, których dotyczy wyżej opisana sytuacja. A ponieważ, jak już wspomniano wcześniej, umowy w przypadku tego operatora są przyjazne, zaś ceny bardzo korzystne, nie pozostaje nic innego, jak korzystać z tej możliwości.

 

Artykuł partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.05.2023 14:23
Internet debilny.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie