Sadzonki poziomek - jakie wybrać i jak sadzić?

Własna uprawa poziomek staje się coraz popularniejsza.
Sadzonki poziomek - jakie wybrać i jak sadzić?
16.05.2023

Wiele osób sadzi je choćby w przydomowych ogródkach czy nawet na balkonach. Wynika to przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, poziomki są po prostu bardzo smaczne. Po drugie, cechują się dużymi właściwościami zdrowotnymi. Nie bez znaczenia jest również fakt, że uprawa poziomek nie jest skomplikowana. Pamiętać jednak trzeba, że wyróżnić można przynajmniej kilka gatunków poziomek, które różnią się od siebie barwą, kształtem czy wielkością owoców. Jakie zatem sadzonki poziomek wybrać i o czym pamiętać przy ich sadzeniu?

Własna uprawa poziomek staje się coraz popularniejsza. Wiele osób sadzi je choćby w przydomowych ogródkach czy nawet na balkonach. Wynika to przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, poziomki są po prostu bardzo smaczne. Po drugie, cechują się dużymi właściwościami zdrowotnymi. Nie bez znaczenia jest również fakt, że uprawa poziomek nie jest skomplikowana. Pamiętać jednak trzeba, że wyróżnić można przynajmniej kilka gatunków poziomek, które różnią się od siebie barwą, kształtem czy wielkością owoców. Jakie zatem sadzonki poziomek wybrać i o czym pamiętać przy ich sadzeniu?

Gdzie sadzić poziomki?

Przede wszystkim zacząć trzeba od tego, że miejsce, w którym planuje się posadzić sadzonki poziomek, nie może być przypadkowe. Co więcej, jego wybór nie jest wcale taki prosty. Z jednej strony jasne jest, że najlepiej rosną one w miejscach nasłonecznionych. Wówczas liczyć można na naprawdę czerwone i słodkie owoce. Z drugiej jednak strony, ze słońcem nie można przesadzić. Zbyt intensywne nasłonecznienie może bowiem doprowadzić do tego, że poziomki staną się twarde i suche. Sadzonki poziomki bardzo dobrze radzą sobie w półcieniu. W takich właśnie miejscach rosną choćby w lasach. Pamiętać jednak trzeba, że w tym przypadku owoce będą miały nieco kwaśniejszy smak i nie będą tak czerwone. Jeśli zaś chodzi o samą glebę, to najlepiej sprawdzi się ziemia lekko kwaśna o odczycie 5,5 - 6 pH. Istotne jest, aby pierwsze nawożenie wykonać jeszcze przed wsadzeniem sadzonek do gleby i wykorzystać do tego nawóz naturalny.

Skąd wziąć sadzonki poziomek?

Sadzonki poziomek można wyhodować samodzielnie z nasion bądź zakupić gotowe w sklepie ogrodniczym. W pierwszym przypadku nasiona należy wysiać do pojemników, a następnie ustawić je w ciepłym miejscu. To ważne, ponieważ w chłodnym miejscu poziomka może po prostu nie wykiełkować. Kiedy pojawią się rośliny, konieczne jest ich przeniesienie w chłodne miejsce. Teraz wystarczy poczekać, aż będą gotowe do rozsady. Nie da się jednak ukryć, że cały ten proces jest dość czasochłonny i wymagający. Dlatego lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup gotowych sadzonek gotowych do przeniesienia do gleby w sklepie ogrodniczym.

Jak sadzić sadzonki poziomek?

Poziomki sadzić można od maja do października. Sadzonki wiosenne potrzebują około 8 tygodni, aby zakwitnąć. Po kolejnych 4 tygodniach pojawiają się owoce. Niezależnie od tego, czy sadzonki wyhodowało się z nasion, czy kupiło gotowe, konieczne jest ich przesadzenie do ogródka, skrzynek lub donic. Jeśli planuje się uprawiać sadzonki w ogrodzie, to pamiętać trzeba o odpowiednim odstępie między roślinami, który wynosić powinien 20 - 30 cm. Jest to warunek konieczny do tego, aby krzak poziomki rozwinął się prawidłowo. Istotne jest także, aby rośliny nie rosły w jednym miejscu dłużej niż 3 lata. Uprawiając poziomki, dobrym pomysłem jest stosowanie ściółkowania. Idealnie sprawdzi się tu słoma lub kora. Pamiętać trzeba również, aby sadzonek poziomek nie sadzić w miejscu, w którym wcześniej rosły pomidory, ziemniaki, ogórki, a także truskawki lub maliny.

Czy można hodować poziomki na balkonie?

Na to pytanie odpowiedziano już nieco wcześniej. Oczywiście, że tak. Poziomka w doniczce na balkonie to znakomite rozwiązanie dla osób, które nie posiadają własnego ogródka. W tym przypadku postawić należy na takie sadzonki jak poziomka zwisająca, poziomka Rugia czy poziomka pospolita. Chcąc zacząć hodować poziomki w doniczkach na balkonie, w pierwszej kolejności zadbać należy o odpowiednie przygotowanie podłoża. Najlepiej sprawdzi się tu żyzna ziemia próchnicza. Tak jak w przypadku sadzenia poziomek w ogrodzie, tak i przy ich sadzeniu w doniczkach pamiętać trzeba o odległości 20 - 30 cm między roślinami. Sama doniczka powinna mieć pojemność 3 - 4 litrów. Nie bez znaczenia jest tu również odpowiednie wykonanie drenażu. Poziomki wymagają bowiem dużo wody, co oznacza konieczność ich częstego podlewania. Absolutnie nie można doprowadzić do sytuacji, w której ziemia w doniczkach będzie całkowicie sucha. Ważne jest jednak, aby nie podlewać samych owoców i liści. Wodę wlewać należy do ziemi.

Jakie sadzonki poziomek kupić?

Dziś w sklepach ogrodniczych dostępne są różne gatunki poziomek. Są to zarówno nowe, jak i stare odmiany poziomek. Wśród nich wymienić można jednak kilka, które cieszą się szczególną popularnością. Taki gatunkiem jest na pewno Rugia, która cechuje się znakomitym smakiem i brakiem wytwarzania rozłogów. Dzięki temu może być sadzona w formie obrzeży dla rabat z innymi roślinami. Owoce poziomi Rugia dojrzewać mogą od początku lata aż do samych przymrozków. Innym popularnym gatunkiem jest poziomka Zwisająca, która tworzy długie rozłogi, na których wyrastają kolejne krzewy. Idealnie sprawdza się w uprawie pojemnikowej na balkonie. Wspomnieć można jeszcze o poziomce Yellow Wonder, która wyróżnia się żółtym kolorem. Zaletą tej odmiany jest łatwość w jej uprawie. Jedyne czego potrzebuje to żyzna, przepuszczalna gleba o dużej wilgotności. Decydując się na zakup sadzonek poziomki, ważne jest, aby ten dokonany był w sprawdzonym sklepie ogrodniczym. Dlatego warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie https://www.podkarpackiesady.pl/47-poziomki-i-truskawki. To gwarancja wysokiej jakości sadzonek i udanych upraw.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie