Historia FC Barcelony

FC Barcelona to prawdziwa legenda wśród klubów piłkarskich na całym świecie.
Historia FC Barcelony
20.04.2023

W dzisiejszym artykule poznamy niezwykle ciekawą genezę zespołu, który od ponad 100 lat zachwyca stylem i skutecznością gry. Skąd pomysł na założenie kluby? Co symbolizuje jego logo? Zapraszamy do lektury!

Początki

Powstanie Football Club Barcelona było konsekwencją reklamy opublikowanej w gazecie. Właśnie tak amator futbolu o szwajcarskim pochodzeniu, Joan Gamper, poszukiwał innych entuzjastów honorowej rywalizacji w środowisku piłkarskim. Dzień 29 listopada 1899 stał się punktem rozpoczęcia ekscytujących zmagań sportowych popularnej Barcy. Z jakim skutkiem?

Pierwszy mecz rozegrano zaledwie 9 dni po założeniu drużyny, a rywalami bohatera dzisiejszego artykułu była grupa lokalnych Anglików. Pomimo tragicznego stanu ówczesnego boiska, sama walka była nadzwyczaj ekscytująca i zaciekła. Ekipy składały się z 10 zawodników, a współzawodnictwo zakończyło się tylko jednym golem po stronie Anglii. Wbrew wynikowi, FC Barcelona wywarła bardzo optymistyczne wrażenie. 

Pomimo porażki w debiucie, na sukcesy nie przyszło długo czekać. Jeszcze w tym samym roku, dokładnie 25 grudnia, członkowie Dumy Katalonii poczuli smak pierwszego zwycięstwa, pokonując lokalną drużynę El Catala. 
Rok 1900 to znak innego, kultowego wydarzenia- derbów Barcelony. To właśnie wtedy dwie niedoświadczone drużyny, FC Barcelona oraz Espanyol, spotkały się po raz pierwszy, kończąc spotkanie bezbramkowym remisem. 

Kolejną, fundamentalną datą w historii zespołu jest rok 1902. Wówczas FC Barcelona w półfinalne rozgrywek o Puchar Króla, zetknęła się z Madrid FC, czyli dzisiejszym Realem Madryt!  To spotkanie zapoczątkowało prawdziwe święto hiszpańskich kibiców- Gran Derbi. Jaki był wynik starcia w tym turnieju?

Duma Katalonii pokonała swojego rywala 3:1, ale przegrała finałowy mecz. Pogromcą FC Barcelony okazał się zespół Vizcaya, aktualnie znany pod nazwą Athletico Bilbao. Warto podkreślić, że wymienione zespoły nadal są ważnymi postaciami La Liga- najwyższej klasy ligowych rozgrywek piłkarskich Hiszpanii.

Herb Barcelony

Logo FC Barcelony doskonale obrazuje najważniejsze zmiany oraz wartości, którymi kieruje się zespół na przestrzeni mijających dekad. Co ciekawe, pierwszy model herbu z 1899 roku nie posiadał charakterystycznego kształtu dzbana, który znamy dzisiaj, a jedynie zmieniony znak Barcelony (dodano wieniec, koronę oraz nietoperza). Prawdziwą rewolucję projektu datuje się na rok 1908, gdy Joan Gamper zażegnał poważne kłopoty finansowe klubu. Wówczas zdecydowano się również na odnowienie projektu i organizację konkursu.

Co niezwykle ciekawe, jego zwycięzcą był Carles Comamali, czyli czynny zawodnik klubu! Już dwa lata później wprowadzono nowy herb, a kolejne modyfikacje miały jedynie charakter drobnych poprawek wizualnych. Co oznaczają poszczególne symbole?

Biało-czerwona flaga nawiązuje do krzyża świętego Jerzego, który jest patronem Anglii, a przede wszystkim- Katalonii oraz samej Barcelony. Drugi fragment górnej części herbu jest hołdem dla barw narodowych Katalończyków. Pośrodku herbu widoczne są liter FCB, czyli inicjały pełnej nazwy klubu, które także ulegały zmianom kolejności. Dolna część prezentuje futbolówkę na tle bordowych i granatowych pasów- barw drużyny.

Łącznie wyróżnia się 10 wersji, a ostatnia zatwierdzona modyfikacja miała miejsce w 2002 roku. 16 lat później zaprezentowano kolejną odsłonę herbu, jednak prototyp nie spełnił oczekiwań kibiców i został odrzucony. Jednak, spekuluje się, że to właśnie w bieżącym roku może zostać zaprezentowana nowa wersja, przygotowana na nadchodzący sezon. 

FC Barcelona dzisiaj

Obecnie Barca jest przykładem prawdziwej siły hiszpańskiego, ale też globalnego świata footballu, o czym świadczą wyniki toczącego się sezonu. Drużyna zarządzana przez Xavi Hernandeza jest obecnie na samym szczycie hiszpańskiej La Liga w sezonie 2022/2023.

26 wygranych meczów umożliwiło zebranie aż 68 punktów, gwarantując tym samym pozycję prowadzącego. Pozostałe wyniki uwzględniają 2 remisy oraz 2 porażki. Rezultat bramkowy plasuje się na poziomie 49 zdobytych goli oraz 9 straconych, a niekwestionowanym liderem strzelców jest niedawny nabytek FC Barcelony, czyli polski zawodnik- Robert Lewandowski.

Més que un club

"Więcej niż klub"- właśnie tak tłumaczy się motto katalońskiego klubu, zawarte w tytule akapitu. Duma Katalonii od zawsze podkreślała ogromną wartość budowania więzi ze swymi kibicami, a wspólna radość z odnoszonych sukcesów stanowiła główny cel podejmowanych wysiłków.

W tym kontekście, zakłady bukmacherskie są doskonałym sposobem na zbiorowe emocje! Bogata oferta zakładów platformy etoto dla legendarnej już La Ligi, przenosi nas wprost na gorące trybuny zmagań hiszpańskich gigantów footballu. Tworzenie historii piłkarskich legend jest na wyciągnięcie ręki!

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie