Zapachy są szalenie ważnym elementem w kontaktach międzyludzkich! Zapachy wywołują wspomnienia i różnego rodzaju emocje. Oczywiście mogą też uwodzić. 21 marca świętowaliśmy Światowy Dzień Zapachu – przy tej okazji spróbujmy zagłębić się w intrygujący świat nut zapachowych, które sprawiają, że trudno nam przejść obok nich obojętnie.
Przeprowadzono wiele badań na temat tego, które nuty zapachowe wywołują pozytywne reakcje u kobiet, a które u mężczyzn. Szereg z nich wykazał, że kobietom najbardziej podobają się takie perfumy używane przez przedstawicieli płci przeciwnej, które zawierają następujące nuty zapachowe:
Ciekawe wnioski płyną też z badania, które w 2018 roku ukazało się w specjalistycznym czasopiśmie „Journal of Personality and Social Psychology”. Okazuje się, że nie tylko obecność ukochanej osoby obniża u kobiet poziom stresu, ale już sam jej zapach. Z kolei zapachy obcych osób zwiększają u kobiet poziom kortyzolu, a więc hormonu stresu.
Podobnie jak kobiety, również mężczyźni uwielbiają nuty wanilii. Tak samo jest w przypadku drzewa sandałowego, piżma, cynamonu i mięty pieprzowej – choć z tą ostatnią warto uważać ze względu na jej intensywność. Mężczyźni uwielbiają też, kiedy kobieta pachnie perfumami z grupy „gourmand”, na przykład takimi, które kojarzą się ze słodkimi wypiekami, świątecznymi przyprawami czy popcornem.
Jakim jeszcze zapachom nie mogą oprzeć się panowie? Badania agencji badawczej The Smell and Taste Treatment and Research Foundation z Chicago udowodniły, że najbardziej pozytywne emocje wywołują u mężczyzn takie nuty zapachowe jak:
Dobrze dobrane perfumy to doskonały sposób na to, aby podkreślić naturalne walory naszej osobowości. Jest jednak istotny element, który może skutecznie zlikwidować nawet najprzyjemniejszy zapach – dym z papierosów. Jeśli jesteś palaczem, zapach fajek zakłóca odbiór twoich naturalnych feromonów. Jego intensywności nie zamaskują perfumy, mgiełki zapachowe czy dezodoranty w spray’u. Może mieć to istotny wpływ na odbiór twojej osoby i zrobienie pozytywnego (a raczej negatywnego) pierwszego wrażenia – na przykład podczas randki lub w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.
Z tego powodu najlepszym wyjściem będzie pożegnanie się z papierosami. Warto wspomóc się plastrami, gumami do żucia czy tabletkami do ssania z nikotyną, które złagodzą proces wychodzenia z nałogu. Pomocna może też być wizyta u lekarza, który dobierze odpowiednie leki. A jeśli wkładane wysiłki kończą się fiaskiem to zamiast dalej kopcić śmierdzące fajki, możesz rozważyć ich zamienniki, które uwolnią cię od cuchnącego dymu. Do takich należą np. saszetki z nikotyną, e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu, takie jak IQOS.
Bez dymu i bez smrodu. Rozwiązania tego typu są znacznie mniej uciążliwe dla ludzi w twoim otoczeniu. Bowiem pozostawiają mniej zapachu na dłoniach, włosach i ubraniach niż klasyczne papierosy. Potraktuj je jednak tylko jako etap przejściowy do całkowitego wyrwania się z sideł nałogu. Wtedy twoje zdrowie i zapach zyskają najwięcej.
Każdy ma swój naturalny zapach, który możemy zaakcentować odpowiednio dobranymi perfumami. Nie pozwól, żeby niechciany smród papierosów przyćmił ten atut.