Na jakie zapachy reagują kobiety, a na jakie mężczyźni? Jest kilka podobieństw

Wiele osób uważa, że węch nie jest aż tak istotny jak inne zmysły, nic bardziej mylnego.
Na jakie zapachy reagują kobiety, a na jakie mężczyźni? Jest kilka podobieństw
fot. istock.com
22.03.2023

Zapachy są szalenie ważnym elementem w kontaktach międzyludzkich! Zapachy wywołują wspomnienia i różnego rodzaju emocje. Oczywiście mogą też uwodzić. 21 marca świętowaliśmy Światowy Dzień Zapachu – przy tej okazji spróbujmy zagłębić się w intrygujący świat nut zapachowych, które sprawiają, że trudno nam przejść obok nich obojętnie.

Ulubione zapachy kobiet

Przeprowadzono wiele badań na temat tego, które nuty zapachowe wywołują pozytywne reakcje u kobiet, a które u mężczyzn. Szereg z nich wykazał, że kobietom najbardziej podobają się takie perfumy używane przez przedstawicieli płci przeciwnej, które zawierają następujące nuty zapachowe:

 • wanilia: zmysłowa, słodkawa i kojąca,
 • drzewo sandałowe: poprawia nastrój i delikatnie zwiększa tętno,
 • mięta pieprzowa: orzeźwia i dodaje kompozycji charakteru,
 • zapachy typu „gourmand”: sprawiają, że ma się ochotę dosłownie schrupać osobę, która je nosi,
 • lawenda: uspokaja i poprawia nastrój,
 • piżmo: wywołuje efekt bardzo podobny do feromonów,
 • cynamon: robi dobre wrażenie zwłaszcza w chłodniejsze dni.

Ciekawe wnioski płyną też z badania, które w 2018 roku ukazało się w specjalistycznym czasopiśmie „Journal of Personality and Social Psychology”. Okazuje się, że nie tylko obecność ukochanej osoby obniża u kobiet poziom stresu, ale już sam jej zapach. Z kolei zapachy obcych osób zwiększają u kobiet poziom kortyzolu, a więc hormonu stresu.

Jakie zapachy lubią mężczyźni?

Podobnie jak kobiety, również mężczyźni uwielbiają nuty wanilii. Tak samo jest w przypadku drzewa sandałowego, piżma, cynamonu i mięty pieprzowej – choć z tą ostatnią warto uważać ze względu na jej intensywność. Mężczyźni uwielbiają też, kiedy kobieta pachnie perfumami z grupy „gourmand”, na przykład takimi, które kojarzą się ze słodkimi wypiekami, świątecznymi przyprawami czy popcornem.

Jakim jeszcze zapachom nie mogą oprzeć się panowie? Badania agencji badawczej The Smell and Taste Treatment and Research Foundation z Chicago udowodniły, że najbardziej pozytywne emocje wywołują u mężczyzn takie nuty zapachowe jak:

 • kwiaty: zwłaszcza konwalia, róża, bergamotka, lawenda, jaśmin, paczula i ylang-ylang,
 • pomarańcza: bo jest pełna słońca, pozytywnej energii i słodyczy,
 • czekolada: czy jest ktoś, kto by się jej oparł?
 • szałwia: pełna głębi, lekko słodkawa i kojąca.

Zapach papierosów maskuje twoje naturalne feromony

Dobrze dobrane perfumy to doskonały sposób na to, aby podkreślić naturalne walory naszej osobowości. Jest jednak istotny element, który może skutecznie zlikwidować nawet najprzyjemniejszy zapach – dym z papierosów. Jeśli jesteś palaczem, zapach fajek zakłóca odbiór twoich naturalnych feromonów. Jego intensywności nie zamaskują perfumy, mgiełki zapachowe czy dezodoranty w spray’u. Może mieć to istotny wpływ na odbiór twojej osoby i zrobienie pozytywnego (a raczej negatywnego) pierwszego wrażenia – na przykład podczas randki lub w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

Z tego powodu najlepszym wyjściem będzie pożegnanie się z papierosami. War­to wspo­móc się pla­stra­mi, gu­ma­mi do żu­cia czy ta­blet­ka­mi do ssa­nia z ni­ko­ty­ną, któ­re zła­go­dzą pro­ces wy­cho­dze­nia z na­ło­gu. Po­moc­na mo­że też być wi­zy­ta u le­ka­rza, któ­ry do­bie­rze od­po­wied­nie le­ki. A jeśli wkładane wysiłki kończą się fiaskiem to zamiast dalej kopcić śmierdzące fajki, możesz rozważyć ich zamienniki, które uwolnią cię od cuchnącego dymu. Do takich należą np. saszetki z nikotyną, e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu, takie jak IQOS.

Bez dymu i bez smrodu. Rozwiązania tego typu są znacznie mniej uciążliwe dla ludzi w twoim otoczeniu. Bowiem pozostawiają mniej zapachu na dłoniach, włosach i ubraniach niż klasyczne papierosy. Potraktuj je jednak tylko jako etap przejściowy do całkowitego wyrwania się z sideł nałogu. Wtedy twoje zdrowie i zapach zyskają najwięcej.

Każdy ma swój naturalny zapach, który możemy zaakcentować odpowiednio dobranymi perfumami. Nie pozwól, żeby niechciany smród papierosów przyćmił ten atut. 

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.03.2023 10:01
Sprytna reklama tego syfu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie