Jak zastrzec zgubiony dowód osobisty?

Zgubienie dowodu osobistego lub jego kradzież to poważna sprawa, która może mieć swoje konsekwencje.
Jak zastrzec zgubiony dowód osobisty?
20.02.2023

Sprawdźmy, jakie kroki podjąć, gdy dojdzie do zgubienia lub kradzieży dokumentów.

Konsekwencje zgubienia lub kradzieży dokumentu tożsamości

Konsekwencje zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego mogą być bardzo dotkliwe. Nasze dane mogą wpaść w niepowołane ręce i zostać wykorzystane w celu:

  • wyłudzenia kredytu, pożyczki lub chwilówki,
  • kupna sprzętu na raty,
  • wynajmu nieruchomości w celu kradzieży
  • jego wyposażenia,
  • dokonania zakupów przez Internet.

Jeżeli nie podejmiemy odpowiednich kroków, możemy ponieść duże straty finansowe.

Co zrobić, gdy zgubimy dokument tożsamości?

Przede wszystkim musimy powiadomić o tym fakcie odpowiednie instytucje. Zgubienie dowodu osobistego zgłaszamy osobiście w urzędzie gminy lub przez Internet. Na policję udajemy się wtedy, gdy dowód osobisty został nam skradziony.

Zgłoszenie zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego to dopiero pierwszy krok. Jeżeli chcemy uchronić się przed przykrymi konsekwencjami, powinniśmy także zastrzec dokument. Możemy to zrobić w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) lub w banku. Dowód osobisty zostanie zastrzeżony w systemie Dokumenty Zastrzeżone prowadzonym przez ZBP.

Zgłoszenie zagubienia lub uszkodzenia dowodu tożsamości do gminy

Jak zgłosić zgubienie dowodu osobistego w gminie? W tym celu należy wziąć ze sobą wypełniony formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego. Urzędnik po przyjęciu zgłoszenia powinien od razu unieważnić nasz dowód osobisty i wydać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dokumentu.

Zagubienie lub uszkodzenie dowodu osobisty możemy zgłosić również przez Internet. Jest to wygodna opcja, ponieważ możemy to zrobić w godzinach, gdy urząd nie pracuje.

Unieważnienie dowodu przez Internet jest możliwe dla osób, które korzystają z np. z profilu zaufanego. Po zalogowaniu do systemu należy wybrać funkcję „Unieważnij dowód” i na koniec potwierdzić unieważnienie kodem, który otrzymamy SMS-em.

Zastrzeżenie dokumentu tożsamości w banku

Samo zgłoszenie zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego nie wystarczy. Dopiero zastrzeżenie dokumentu powoduje, że znika on z obiegu i nikt się nim nie posłuży. Dowód zastrzeżemy w dowolnym banku. Banki w Polsce uczestniczą w Systemie Dokumentów Zastrzeżonych (SDZ) Związku Banków Polskich. Jest to ogólnopolska baza skradzionych i zagubionych dokumentów.

Zastrzeżenia dowodu osobistego w banku dokonujemy w wybranej placówce. Niektóre banki przyjmują zgłoszenia telefonicznie.

Zastrzeżone dane zostaną automatycznie rozesłane do Centralnej Bazy Danych oraz do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowej oraz tysięcy firm i instytucji, które należą do SDZ.

Zastrzeżenie dokumentu tożsamości w BIK

Warto zapewnić sobie dostęp do usługi zastrzegania dokumentów online, aby w razie utraty dokumentu móc szybko go zastrzec. Warto w tym celu założyć konto w BIK. Zastrzeganie dokumentów w BIK jest bardzo wygodne, ponieważ możemy to zrobić w każdym miejscu i o każdej porze. Jak to działa?

Najpierw należy założyć konto w BIK. W tym celu wykorzystujemy ważny dokument tożsamości, np. dowód osobisty. Rejestrując się w BIK uzyskujemy dostęp do bezpłatnej usługi zastrzegania dokumentów. Domyślnie możemy zastrzec dokument, którego dane podaliśmy podczas zakładania konta. Możemy także dodać dane dodatkowego dokumentu – np. paszportu. W przypadku utraty dokumentu tożsamości wystarczy zalogować się do systemu BIK i wybrać dokument, który chcemy zastrzec.

Konto w BIK musi zostać założone zanim stracimy dokument tożsamości. Zastrzeżenie go bez wcześniejszej rejestracji w systemie nie będzie możliwe! Musimy także pamiętać o aktualizacji danych dokumentu w BIK, np. po wymianie dowodu czy paszportu.

BIK należy do SDZ i wysyła informację do wszystkich jego uczestników.

Zalety zastrzegania dokumentów w BIK:

  • szybkość i wygoda – wystarczy jedno kliknięcie, żeby zastrzec dokument
  • zastrzeżemy dokument z każdego miejsca na świecie,
  • dokument od razu jest wyłączony z obiegu, a tożsamość objęta ochroną.

Zagubienie dokumentu tożsamości za granicą

W przypadku gdy zgubimy dowód osobisty za granicą, możemy ten fakt zgłosić w konsulacie. W tym celu należy wypełnić formularz utraty dowodu osobistego i złożyć go osobiście lub wysłać faksem. Zajmuje to jednak dużo czasu, a przestępcy mogą już działać na naszą niekorzyść. Jeżeli chcemy przyspieszyć sprawę to wygodnie i szybko zastrzeżemy dokument tożsamości w BIK. Jest to możliwe nawet, gdy przebywamy za granicą.

 

Artykuł opracowano na zlecenie BIK.

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie