Snowboard na zimowej Olimpiadzie. Jak niszowy – początkowo – sport wszedł na salony?

Sherm Poppen opatentował deskę snowboardową w 1968 roku.
Snowboard na zimowej Olimpiadzie. Jak niszowy – początkowo – sport wszedł na salony?
12.01.2023

Równo trzydzieści lat później half-pipe i slalom gigant pojawiły się na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Nagano. Od tego momentu snowboard stał się jedną z głównych konkurencji olimpijskich. Co cztery lata powiększa się liczba dyscyplin, w których walczy się o złote medale.

Snowboard na zimowej Olimpiadzie

Muskegon to niewielkie miasto położone nad brzegiem jeziora Michigan. To właśnie tam zimą 1965 roku Sherm Poppen wynalazł snowboard. W Boże Narodzenie zajął się dwiema córkami. Żona błagała go, by pobawił się z dziewczynkami na zewnątrz. Problem w tym, że szalała burza śnieżna, a gruba warstwa białego puchu nie pozwalała na znane mu zabawy. Sanki - pierwszy pomysł Poppena - utknęły w zaspie. Musiał wymyślić coś innego.

Wtedy, korzystając ze starych nart córki, stworzył coś na wzór deski do surfowania. Nazwał ją „Snurfer” od słów „snow” - śnieg i „surf” - surfować.  Na początku kolejnego roku złożył wniosek patentowy. Potem udzielił licencji na produkcję sprzętu, który w międzyczasie własnoręcznie udoskonalał. „Snurfing to najnowszy sport świata” – głosiło hasło firmy producenckiej. Poppen przez następne lata dostawał niewielkie tantiemy od każdej wyprodukowanej deski.

Od Snurfingu do Igrzysk Olimpijskich 

Poppen otrzymał patent w 1968 roku w Stanach Zjednoczonych. Równo trzydzieści lat później snowboarding zadebiutował na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Nagano w Japonii. W międzyczasie musiał przejść długą drogę. Pierwotny pomysł znacznie ewoluował. Deskę nazwano „snowboard”, dodano do niej buty i wiązania, a także metalowe krawędzie. Sport zyskał też ogromną, międzynarodową popularność.

W 1981 roku w miejscowości Leadville, będącym najwyżej położonym miastem w USA, odbyły się pierwsze zawody snowboardowe. Zawodnicy jeżdżący na deskach mierzyli się ze slalomem oraz downhill, czyli jak najszybszym pokonaniem trasy.

Mniej więcej w tym samym czasie powstał half-pipe. Dyscyplina polegająca na wykonywaniu spektakularnych akrobacji na śnieżnej rampie pojawiła się nie przez przypadek. Gdy w latach 70. snowboard był niszowym sportem, zainteresowali się nim miłośnicy deskorolek i BMX’ów. Subkultura oparta o muzykę hip-hop i bunt potraktowała snowboard jako opozycję do „mainstreamowych” nart. Naturalnie przenieśli więc rampę na śnieżne stoki i podobnie jak na rowerach czy deskorolkach zaczynali wykonywać akrobacje.

Snowboard stał się sportem dla buntowników, osób spragnionych adrenaliny, a przede wszystkim młodzieży. Niemal hymnem miłośników deski stał się utwór niemieckiej grupy Guano Apes „Lords of the Boards” (Władcy desek) z fragmentami: „Mam deskę snowboardową pod stopami. (...) Teraz lecę jak anioł w stronę słońca.” Piosenka alternatywnej grupy powstała w 1997 roku. Dwa lata później wykorzystano ją jako oficjalną piosenkę trzecich w historii Mistrzostw Świata w Snowboardzie, które odbyły się w Niemczech. Ten sport był już wtedy w rozkwicie.

Od half-pipe do big air

Popularność snowboardu nie mogła umknąć Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu. W 1998 w Nagano odbyły się dwie konkurencje: half-pipe i slalom gigant. Obie zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Cztery lata później w Salt Lake City pojawił się slalom równoległy, zamiast giganta. W 2006 roku w Turynie doszedł snowcross - zjazd czterech zawodników rywalizujących ze sobą bezpośrednio na trasie najeżonej przeszkodami. W Soczi (2014) pojawił się slopestyle, w Pjongczanu (2018) big air. To dwie konkurencje polegające na wykonywaniu akrobacji i tricków. Pierwsza z nich – slopestyle – polega na jak najbardziej efektownym przejechaniu trasy składającej się z przeszkód i skoczni, druga - big air – koncentruje się na jednym skoku i akrobacjach.

Na tym rozwój snowboardingu się nie zatrzymuje. W 2022 roku, w Pekinie, liczba konkurencji powiększyła się o snowcross drużyn mieszanych. Niewykluczone, że w 2026 roku w programie igrzysk znajdzie się kolejna dyscyplina związana ze snowboardem.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie