L4 online – podpowiadamy, gdzie szukać sprawdzonych ofert

Wraz z wprowadzeniem e-zwolnień lekarskich pojawiła się możliwość wystawiania L4 na odległość, a wraz z tą możliwością pojawiło się wiele portali oferujących szybkie L4 online.
L4 online – podpowiadamy, gdzie szukać sprawdzonych ofert
28.10.2022

Jak w tym gąszczu ofert znaleźć podmiot medyczny, który faktycznie działa zgodnie z prawem i jest godny naszego zaufania? Gdzie i jak szukać sprawdzonych ofert?

Zwolnienie lekarskie online – czym jest i co należy o nim wiedzieć?

Jeszcze do niedawna, aby otrzymać zwolnienie lekarskie od lekarza, konieczne było zgłoszenie się do przychodni osobiście. Obecnie z lekarzem skontaktować można się również na odległość, z czego chętnie korzystają ci pacjenci, którzy nie mają potrzeby badania. W czasie konsultacji zdalnej można od lekarza otrzymać e-receptę na potrzebne leki, czy też e-zwolnienie, jeśli pacjent nie jest zdolny do świadczenia obowiązków zawodowych. Zawsze to oczywiście lekarz podejmuje decyzję o wystawieniu zwolnienia, sprawdzając wcześniej, czy pacjent się do niego kwalifikuje.

Zwolnienie wystawiane przez Internet nie różni się od tego, które pacjent może otrzymać stacjonarnie i jest pełnoprawnym usprawiedliwieniem nieobecności w pracy. Dokument ten uprawnia również pacjenta do pobierania świadczeń chorobowych za czas nieobecności w pracy. Dzięki cyfryzacji nie trzeba również dostarczać go osobiście do posiadającego konto PUE ZUS pracodawcy, gdyż obieg dokumentacji odbywa się automatycznie. Informacja o zwolnieniu lekarskim pracownika trafia nie tylko do pracodawcy, ale również przesyłana jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co również jest dużym ułatwieniem.

Zwolnienie lekarskie przez Internet – gdzie można otrzymać?

W sieci znaleźć można obecnie wiele stron, które obiecują pacjentom zwolnienie lekarskie online, jednak ważne, aby nie stawiać na przypadkowy portal. Aby mieć pewność, że nasze zwolnienie lekarskie przez Internet wystawione jest zgodnie z prawem, należy wybrać legalnie działający podmiot medyczny. Portal, który nie ma nic do ukrycia, udostępni chociażby swój numer podmiotu medycznego, jak np. wystawiająca L4 online strona L4Online.pl. Dobrze również sprawdzić opinie danej placówki wśród pacjentów, zanim zdecydujemy się skorzystać z jej usług, czyli konsultacji zdalnych, których efektem może być zwolnienie online.

Zwolnień lekarskich nie otrzymuje się „automatycznie” po opłaceniu konsultacji prywatnej przez Internet. Takie zwolnienie można otrzymać jedynie, jeśli w opinii lekarza pacjent kwalifikuje się do L4, czyli jest niezdolny do pracy z przyczyn zdrowotnych. To lekarz podejmuje decyzję o wystawieniu pacjentowi zwolnienia lekarskiego, a podstawą do tej decyzji jest wywiad medyczny z pacjentem. W przypadku konsultacji zdalnych taki wywiad medyczny jest pisemny i opiera się na uzupełnieniu przez pacjenta formularza medycznego i jednocześnie na analizie przez lekarza udzielonych przez pacjenta odpowiedzi.

Zwolnienie online – o czym należy pamiętać, jeśli je otrzymaliśmy?

Aby zwolnienie lekarskie było zgodne z prawem, ważna jest nie tylko rzetelność podmiotu medycznego, który umożliwia konsultacje zdalne z możliwością wystawienia L4 online. Ważna jest również rzetelność samego pacjenta, choć rzetelność ta powinna dotyczyć nie tylko e-konsultacji, ale też konsultacji stacjonarnych. Po zwolnienie lekarskie nie zgłaszamy się, by wyjechać na wakacje, czy też zrobić remont w mieszkaniu, a konkretnie w sytuacji, która tego wymaga z przyczyn zdrowotnych. Należy pamiętać, że ZUS ma możliwość skontrolowania przebywającego na zwolnieniu pracownika i sprawdzenia, w jaki sposób korzysta on ze swojego zwolnienia lekarskiego.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie