Które turnieje tenisowe są najważniejsze i w jaki sposób tworzony jest ranking?

Poniedziałek 4 kwietnia 2022 roku przejdzie do historii polskiego i światowego tenisa.
Które turnieje tenisowe są najważniejsze i w jaki sposób tworzony jest ranking?
25.10.2022

To właśnie w tym dniu liderką kobiecego rankingu została Iga Świątek. Czy wiesz jednak w jaki sposób tworzone jest takie zestawienie? W jakich turniejach najbardziej opłaca się grać, aby dostać się do tenisowej czołówki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Podział rozgrywek w tenisie

Rozgrywki tenisowe dzielą się przede wszystkim na:

 • męskie
 • kobiece

Za organizację tych pierwszych odpowiada Stowarzyszenie Zawodowych Tenisistów - w skrócie zwane ATP (ang. Association of Tennis Professionals) oraz Międzynarodowa Federacja Tenisowa - ITF (ang. International Tennis Federation). Z kolei rozgrywki kobiece prowadzone są pod okiem Stowarzyszenia Kobiecego Tenisa - zwanego potocznie WTA (ang. Women’s Tennis Association) i wspomnianej wcześniej organizacji ITF.

ATP zostało utworzone w 1972 roku, aby chronić interesy zawodowych tenisistów. Od 1990 roku odpowiada za męski cykl rozgrywek. W jego skład wchodzą:

 • turnieje wielkoszlemowe
 • turnieje ATP
 • turnieje challengerowe

Międzynarodowa Federacja Tenisa została utworzona w 1913 roku w Paryżu. Początkowo kontrolowała przebieg światowych rozgrywek tenisa. Obecnie odpowiada za wsparcie i promocję turniejów Wielkiego Szlema oraz organizację:

 • Pucharu Davisa (mężczyźni)
 • Pucharu Federacji (kobiety)
 • Pucharu Hopmana
 • turniejów ITF (męskich i kobiecych)

Dodatkowo funkcjonują też krajowe związki, odpowiedzialne za organizację rozgrywek w poszczególnych państwach. U nas zajmuje się tym Polski Związek Tenisowy.

Ranga poszczególnych turniejów

Najważniejszymi rozgrywkami w całym cyklu rozgrywek są 4 turnieje Wielkiego Szlema:

 • Australian Open
 • French Open
 • Wimbledon
 • US Open

Za zwycięstwo w jednym z nich gracze otrzymują 2000 pkt do rankingu. Na drugim miejscu w turniejowej hierarchii znajdują się zawody z serii ATP Tour Masters 1000 / WTA 1000. W dalszej kolejności są: ATP Tour 500 / WTA 500 i ATP Tour 250 / WTA 250. Liczba przy danych rozgrywkach oznacza maksymalną ilość punktów, jakie tenisista czy tenisistka może zdobyć za wygranie turnieju.

Najlepsi zawodnicy skupiają się głównie na turniejach najwyższej rangi. Rzadko kiedy można ich oglądać w zawodach rangi ATP Tour 250 czy WTA 250. Najczęściej pojawiają się tam, gdy są one rozgrywane w krajach, z których pochodzą.

Gracze pukający do światowej elity lub wracający po kontuzji, startują w zawodach challengerach. Nie znajdziemy tam zawodników z pierwszej dziesiątki rankingu ATP, ponieważ mają oni odgórny zakaz. Z kolei tenisiści zajmujący miejsca od 11 do 50, muszą uzyskać specjalną zgodę od władz ATP.

Najniżej w hierarchii tenisowych rozgrywek są turnieje rangi “Futures”. Biorą w nich udział mało znani tenisiści, chcący zdobyć jakiekolwiek punkty do rankingu ATP czy WTA. Pula nagród nie przekracza w nich 25 tys. dolarów, a za zwycięstwo można otrzymać 10 lub 20 pkt.

Gdzie można oglądać transmisję z meczów tenisa?

Tenis cieszy się wśród kibiców ogromną popularnością. Turnieje Wielkiego Szlema ściągają na widownię tysiące osób. Jeszcze więcej ludzi zasiada wtedy przed ekranami telewizorów. W Polsce rozgrywki tenisowe transmitowane są na antenie trzech stacji: Eurosportu, Canal+ i Polsatu. 

Osoby, które nie mają do nich dostępu, mogą śledzić zmagania na kortach w internecie. W tym celu należy jednak posiadać kod promocyjny Fortuna lub kod promocyjny Superbet. Wpisując je podczas rejestracji, otrzymamy nie tylko możliwość oglądania transmisji online z meczów tenisa, ale też wgląd w szczegółowe statystyki i wyniki z poprzednich sezonów.

Jak ustalany jest ranking w tenisie?

Zapewne każdy fan sportu słyszał o tym, że Iga Świątek zajmuje pierwsze miejsce w rankingu WTA. Czy wiesz jednak w jaki sposób tworzy się tę klasyfikację? Poniżej przedstawiamy, jak to wygląda w praktyce.

Każdy z tenisistów może zdobywać punkty podczas oficjalnych turniejów organizowanych przez ATP, WTA czy ITF. Każdy z nich ma określoną rangę - im ważniejsze zawody, tym więcej oczek można zgarnąć za przebrnięcie poszczególnych rund.

Ranking w tenisie wyróżnia się na tle innych tym, że wliczane są do niego tylko i wyłącznie punkty za ostatnie 52 tygodnie. Aktualizowany jest on co 7 dni, po zakończeniu poszczególnych turniejów. Zestawienie cały czas pozostaje płynne, ponieważ nie ma tutaj zerowania punktów.

Każdy tenisista czy tenisistka zaczyna nowy sezon z taką liczbą oczek, jaką udało im się zdobyć w ciągu ostatniego roku. Chcąc awansować w rankingu, muszą osiągać lepsze rezultaty w poszczególnych tygodniach niż w poprzednim sezonie. Jeśli odpadną szybciej z rywalizacji, wówczas punkty są im odejmowane. Dlatego w tenisie często funkcjonuje pojęcie tzw. “obrony punktów”. Dotyczy to szczególnie najlepszych zawodników, którzy seryjnie wygrywają turnieje.

Przy tego typu rankingach łatwo można wskoczyć do czołówki, ale zdecydowanie trudniej jest się w niej utrzymać. Przekonują się o tym gracze, którym w jednym sezonie udało się dojść wysoko np. w jednym z turniejów Wielkiego Szlema, a w kolejnym szybko się z nim pożegnali.

 

Hazard związany jest z ryzykiem. Podany w artykule bukmacher posiada zezwolenie Ministerstwa Finansów na urządzanie zakładów wzajemnych: FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie (KRS: 0000002455, NIP: 548-11-92-629, REGON: 070707400) – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 r. nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565; SUPERBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000666114, NIP: 9542775133, REGON: 366704393) - zezwolenie z dnia 18 października 2019 r. nr. PS4.6831.5.2019;

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie