Ubezpieczenie samochodu obowiązkowe oraz dobrowolne. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę

Zgodnie z polskim prawem, ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, niezależnie od tego, czy auto jest używane, czy nie.
Ubezpieczenie samochodu obowiązkowe oraz dobrowolne. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę
18.10.2022

Mówi o tym ustawa z dnia 22 maja 2003 roku. Co stanowi niezbędne minimum, a jakie opcje warto wykupić dodatkowo?

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

Ubezpieczenia komunikacyjne to ubezpieczenia samochodowe, które zaliczają się do segmentu ubezpieczeń majątkowych działu II. Związane są z ochroną osób korzystających z pojazdów mechanicznych przed konsekwencjami finansowymi zdarzeń powstałych z ich przyczyny. Obejmują również sytuacje awaryjne i nieprzewidziane związane z pojazdem. Dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne.

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne

Jedynym ubezpieczeniem komunikacyjnym obowiązkowym dotyczącym pojazdu mechanicznego jest polisa OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Chroni przed ewentualną odpowiedzialnością finansową w przypadku wyrządzenia szkód innym uczestnikom ruchu drogowego. Wykupowane jest na okres 12 miesięcy, najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Brak aktualnej polisy OC może skutkować poniesieniem wysokiej kary finansowej.

Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne

Do ubezpieczenia OC można dokupić kilka dodatkowych opcji. Jedną z nich jest autocasco (AC), które chroni przed konsekwencjami finansowymi w przypadku zniszczenia lub kradzieży pojazdu. Zakres sumy gwarancyjnej zależy od wybranej opcji u ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) to ochrona zdrowia i życia kierowcy lub kierowcy i pasażerów. W jego ramach otrzymujemy zwrot poniesionych kosztów leczenia i rehabilitacji. W zakresie uszczerbku na zdrowiu można posiadać kilka tego typu ubezpieczeń.

Assistance to natomiast wsparcie kierowcy w zakresie, m.in. serwisu, holowania, informacji, dostarczenia paliwa, naprawy auta na miejscu czy wymiany opon. Jego zakres zależy od wykupionych opcji polisy.

GAP (Guaranted Auto Protection) to ubezpieczenie samochodowe skierowane do właścicieli aut zakupionych na kredyt lub w leasingu. Stanowi ochronę przed utratą wartości pojazdu w czasie.

Przy zakupie polisy warto przemyśleć zakup opcji dodatkowych i wybrać te, które dopasowane będą do naszych potrzeb i sposobu użytkowania auta.

 

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA w Sopocie

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.11.2022 20:17
Bez ubezpieczenia nie ma co myśleć o jeździe autem. Ten temat mam obcykany. Jedyne co mi spędzało sen z powiek to był dobry mechanik. Na szczęście kumpel poratował i polecił mi motointegratora i faktycznie tam znalazłam kogo trzeba.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 22.10.2022 10:44
ja mam wykupione jedno i drugie w ergo hestia. jestem poczatkujacym kierowca wiec wolalam sie ubezpieczyc na wszelka okolicznosc
odpowiedz

Polecane dla Ciebie