Czarci pazur - Właściwości, zastosowanie i działanie

Czarci pazur, znany także pod angielską nazwą Devil’s Claw to rodzaj hakorośli rozesłanej - rośliny występującej na terenie Afryki Południowej.
Czarci pazur - Właściwości, zastosowanie i działanie
29.09.2022

Wyróżnia się charakterystycznym kształtem części naziemnej, która przypomina szpony lub pazury. Czarci pazur jest ceniony w medycynie naturalnej dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Na merytoryczną dawkę sprawdzonych informacji o czarcim pazurze zaprasza Zielares.pl - Portal o ziołach, witaminach, suplementacji i zdrowym stylu życia.

Czarci pazur - historia stosowania 

Czarci pazur oraz jego właściwości były znane już około 2000 lat temu. Mieszkańcy obecnych terenów Botswany, Namibii i RPA wykorzystywali roślinę do sporządzania naturalnych środków leczniczych przynoszących ulgę w bólach kostno-stawowych i mięśniowych. Podawano je także w celu łagodzenia przebiegu infekcji i obniżania gorączki. Najbardziej wartościową częścią rośliny jest korzeń, który w postaci sproszkowanej stosowany jest jako składnik wielu preparatów aptecznych i suplementów. 

Czarci pazur - właściwości 

Czarci pazur wypełniony jest składnikami, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu oraz samopoczucie. W składzie korzenia tej rośliny możemy znaleźć flawonoidy, glikozydy, sterole, irydoidy, tripertyny oraz kwasy fenolowe. To właśnie te substancje odpowiadają za prozdrowotne działanie czarciego pazura. Zwalcza przyczyny i skutki wielu dolegliwości, takich jak: gorączka, ból głowy, problemy trawienne, zapalenie pęcherza i dróg moczowych, zaburzenia funkcjonowania nerek i reumatyzm. Czarci pazur można stosować w leczeniu trądziku ze względu na antybakteryjne właściwości. Ponadto skutecznie łagodzi skutki stresu i odtruwa organizm.  

Czarci pazur - zastosowanie 

Czarci pazur to roślina o szerokim spektrum działania. Znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako remedium na wiele schorzeń i dolegliwości. Sproszkowany korzeń to bogactwo związków wykazujących właściwości: 

Przeciwzapalne - preparaty zawierające czarci pazur mają wysokie właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i odkażające. Doskonale oczyszczają skórę i wspomagają proces regeneracji naskórka. Bardzo dobrze sprawdzą się jako wsparcie terapii trądziku, z którym zmagają się młode osoby w okresie dojrzewania i nie tylko. Składniki zawarte w sproszkowanym korzeniu zabijają drobnoustroje, które odpowiedzialne są za powstawanie zmian oraz regulują wydzielanie sebum. Czarci pazur sprawia, że skóra staje się gładka i jędrna. Przynosi ulgę w dolegliwościach związanych ze stanem zapalnym jelit, nerek, dróg moczowych i stawów. 

Przeciwbólowe - właściwości przeciwbólowe czarciego pazura, sprawiają, że roślina ta jest wykorzystywana jako składnik wielu preparatów, żelów i balsamów stosowanych w celu złagodzenia dolegliwości bólowych mięśni, kości i stawów. Czarci pazur polecany jest osobom cierpiącym z powodu reumatyzmu i artretyzmu. Ekstrakt z korzenia tej rośliny doskonale rozluźnia mięśnie i wspomaga ich regenerację. Można go stosować przy bólach głowy i kręgosłupa. 

Antyoksydacyjne - korzeń czarciego pazura zawiera mnóstwo silnych antyoksydantów, które skutecznie łagodzą wszelkie stany zapalne w organizmie. Przeciwutleniacze neutralizują i usuwają wolne rodniki tlenowe, które odpowiadają za wywoływanie wielu chorób układu nerwowego i układu krążenia. Te chorobotwórcze cząsteczki przyśpieszają proces starzenia się i znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i Parkinsona. Ponadto prowadzą do miażdżycy, astmy i chorób nowotworowych. Czarci pazur wykazuje także działanie uspokajające, dzięki temu zmniejsza poziom stresu, który jest jednym z głównych czynników sprzyjających namnażaniu się wolnych rodników.  

Oczyszczające - czarci pazur działa lekko moczopędnie, przez co bardzo skutecznie oczyszcza nasz organizm, w którym z powodu złej diety i zanieczyszczeń powietrza gromadzą się niepożądane substancje, takie jak toksyny i metale ciężkie. Nietrudno się domyślić jak szkodliwe działanie mają one na ludzki organizm. Ich obecność sprawia, że stajemy się osłabieni, senni i podatni na choroby. Pogarsza się jakość snu, co automatycznie przekłada się na naszą produktywność w ciągu dnia.  

Wspomagające - ekstrakt z czarciego pazura to naturalny środek na wszelkie problemy trawienne. Związki aktywne znajdujące się w składzie korzenia tej rośliny wspomagają wydzielanie żółci, redukują wzdęcia, łagodzą nudności i pobudzają perystaltykę jelit. Diabelski pazur polecany jest także osobom na diecie odchudzającej ze względu na działanie pobudzające przemianę materii. Połączenie zdrowej, zbilansowanej diety, aktywności fizycznej i regularnego spożywania preparatów z czarcim pazurem może znacznie przyśpieszyć proces redukcji tkanki tłuszczowej. 

Czarci pazur - przeciwwskazania 

Pomimo wielu korzyści, jakie dla naszego organizmu przynosi sproszkowany korzeń czarciego pazura, nie wszyscy mogą go stosować. Bezwzględny zakaz mają osoby zmagające się z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Składniki zawarte w roślinie mogą wchodzić w interakcje z lekami kardiologicznymi stosowanymi w leczeniu hipotonii (niedociśnienia) i arytmii. Przeciwwskazaniem jest także ciąża, karmienie piersią i cukrzyca. 

Przyjęcie zbyt dużej porcji preparatu może wywołać reakcję alergiczną, dlatego nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki. Przed użyciem czarciego pazura w dowolnej formie koniecznie zapoznajmy się z podanym na opakowaniu sposobem stosowania.  

Preparaty z czarcim pazurem 

Czarci pazur to roślina bardzo ceniona za swoje właściwości prozdrowotne, przeciwbólowe, przeciwzapalne i łagodzące. Dlatego stosowana jest jako składnik wielu preparatów i suplementów. Sproszkowany korzeń dostępny jest w formie tabletek, kapsułek, balsamów, żelów i płynnych ekstraktów.  

Do stosowania zewnętrznego wykorzystywane są balsamy i żele, które skutecznie łagodzą ból mięśni, kości i stawów. Doskonale rozluźniają napięte mięśnie, przynosząc ulgę w bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.  

Diabelski pazur wykorzystywany jest także do przyrządzania naparów i nalewek. Stosowanie preparatów zawierających korzeń czarciego pazura powinny rozważyć wszystkie osoby chcące wzmocnić swój organizm i poprawić funkcjonowanie układu ruchu, przewodu pokarmowego oraz układu trawiennego. 

 

Artykuł partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.09.2022 21:35
Jnbgbbnbcccdssweruo
odpowiedz

Polecane dla Ciebie