Jak zostać testerem IT – 4 porady dla początkujących

Branża IT nieustannie się rozwija i potrzebuje coraz więcej specjalistów w swoich dziedzinach, również z dziedzin pokrewnych.
Jak zostać testerem IT – 4 porady dla początkujących
24.08.2022

Jednym z nieodłącznych warunków rozwoju rynku IT są testerzy oprogramowania, którzy sprawdzają, jak działają tworzone aplikacje i szukają błędów. Dzięki nim tworzone programy stają się coraz lepsze, a także maksymalnie zoptymalizowane.

Po pierwsze: czy praca testera to właściwy wybór

Praca testera IT może brzmieć kusząco, jednak na dłuższą metę dla wielu osób okaże się nieodpowiednia i męcząca bardziej, niż powinna. Testowanie oprogramowania to zajęcie, które polega na wyszukiwaniu błędów w aplikacjach. W tym celu przeprowadza się testy funkcjonalności, które mają wychwycić tzw. bugi. Jeśli takie się znajdą, tester powinien o nich poinformować deweloperów, aby wprowadzili konieczne poprawki. Będzie to fantastyczna praca dla osób dokładnych, skrupulatnych i drobiazgowych. Sprawdzą się osoby o analitycznym umyśle, które potrafią błyskawicznie zlokalizować źródła problemów. Kolejnymi pożądanymi cechami są umiejętność pracy z ludźmi i kreatywne myślenie.

Zależnie od branży, konieczna może być znajomość języków programowania lub systemu, który ma być poddany testowaniu (np. aplikacje mobilne, urządzenia domowe: pralki i lodówki inteligentne itp.). Ważna jest też znajomość środowiska, w którym mają być dokonywane testy.

Po drugie: potrzebna wiedza i wykształcenie

Zależnie od specjalizacji testera, potrzebne będą inne umiejętności. Testowanie zawsze polega na ścisłej współpracy z programistami. W przypadku testera manualnego, który przechodzi przez kolejne etapy programu, nie jest konieczna znajomość dodatkowych języków czy baz danych, zazwyczaj od tego rozpoczyna się tę przygodę. Tester automatyzujący, ze względu na specyfikę analiz, musi znać podstawy programowania. Dobrze mieć pojęcie o językach takich jak Java, JavaScript, PHP czy Python. Do testów automatycznych wymagane jest lepsze przygotowanie, jednak niezbędną wiedzę można bez problemu pozyskać dzięki internetowym kursom i szkoleniom. Aby wystartować na rynku, wystarczy 4-miesięczne szkolenie (15-20 godzin tygodniowo). Wykształcenie wyższe na kierunku informatycznym lub pokrewnym nie jest wymagane, najistotniejsze będzie posiadane doświadczenie.

Po trzecie: wymagania pracodawców

Szukając pracy jako tester, trzeba mieć świadomość wymagań stawianych przez pracodawców. Niezbędne jest zainteresowanie technologią, rozumienie zagadnień oraz języków programowania (dotyczy w szczególności testerów automatyzujących). Najlepiej wyglądającymi w CV są: Java, SQL, JavaScript, Python. Konieczna jest znajomość języka angielskiego, równie istotne są kompetencje miękkie, które przemawiają za dokładnością i umiejętnością radzenia sobie z problemami potencjalnego testera.

Dobrze widziana jest także znajomość programów testerskich takich jak: Git, Docker, Selenium, JUnit (umiejętności dobrze potwierdzać np. zdobytymi certyfikatami). Wśród wymagań pracodawców może się pojawić posiadanie szkolenia ISTQB. Nie jest to niezbędne szkolenie, jednak wiarygodnie potwierdza zdobyte umiejętności i posiadana wiedzę.

Po czwarte: ścieżka kariery

Praca testera pozwala na dosyć szybkie awanse, od Junior do Senior Testera. Ponadto jest to ścieżka, która nie zamyka drogi na inne specjalności. Rozpoczynając jako tester i zagłębiając się w tajniki programowania i ogólnie branżę IT, można skierować karierę w kierunku np. dziedzin wspierających programistów lub, co ma dosyć często miejsce, roli Project Managera. Możliwości awansu są bardzo realne, a specjaliści stale poszukiwani. Dzięki temu od rozpoczęcia drogi zawodowej do szybkiego podniesienia kwalifikacji istnieje dosyć krótka droga, lecz związana z dużym zaangażowaniem i pracą własną. Oczywiście można liczyć na adekwatną gratyfikację w postaci rosnących zarobków, które wpływają na motywację i czerpaną z rozwoju satysfakcję.

 

Artykuł partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.08.2022 14:15
Spozniliscie się z tym artykułem 4 lata. Pracuje jako rekruter w firmie it i obecnie ludzie, którzy dla pieniędzy chcą się przekwalifikować na testera czy PMa to istna plaga. Czy w it się dobrze zarabia? Pytanie retoryczne. Czy łatwo się przekwalifikować? Obecnie nie i dużo ludzi wpada w taka pułapkę. Cv takich osób przychodzą setki dziennie i wszystkie odrzucamy, bo na te stanowiska jest wystarczająco osób, które maja doświadczenie i mogą od razu zarabiać dla firmy i naprawdę nie musimy brać ludzi świeżo po kursach, bez wiedzy praktycznej.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie