Psychologia – studia z przyszłością?

Znalezienie dobrze płatnej pracy po zakończeniu studiów to często jedna z głównych motywacji osób chcących rozpocząć ten etap nauki.
Psychologia – studia z przyszłością?
22.04.2022

Atrakcyjnym wyborem wydaje się psychologia, czyli dziedzina ciesząca się dużym zainteresowaniem, a jednocześnie bardzo uniwersalna. Czy absolwenci psychologii mogą obecnie liczyć na dobrą pracę?

Studiowanie psychologii od zawsze było bardzo modne; jeszcze niedawno, na większości uczelni o jedno miejsce walczyło nawet kilkanaście osób. Dziś, choć nadal bardzo popularna, nieco ustąpiła pod tym względem innym kierunkom. Można ją studiować w wielu trybach – stacjonarnie lub zaocznie, istnieją też psychologia studia online. Czy warto iść na takie studia? Psychologia znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach związanych ze zdrowiem, biznesem oraz marketingiem. Jak znaleźć dobrze płatną pracę po psychologii?

Praca jako psychoterapeuta

Spora część osób, które studiują psychologię, chce w przyszłości prowadzić psychoterapię. Ta ścieżka zawodowa jest regulowana prawnie, warto najpierw sprawdzić również inne wymagania, które musi spełnić terapeuta. Pierwszym krokiem są studia magisterskie np. na uwe.edu.pl. Będzie też konieczne zdobycie uprawnień do przeprowadzania psychoterapii.

Zapotrzebowanie na terapię i pomoc psychologiczną

Mimo iż mogłoby się wydawać, że na polskim rynku działa wielu terapeutów, to wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na takich specjalistów. Świadczą o tym choćby problemy z umówieniem się na wizytę, o których donoszą osoby poszukujące takiej pomocy. Specjalistów jest nieproporcjonalnie mało, więc proponowane terminy konsultacji bywają bardzo odległe. Taki stan rzeczy jest wynikiem rosnącego zapotrzebowania na usługi psychoterapeutów. Poszukiwanie pomocy w problemach emocjonalnych dawno przestało być tematem tabu. Coraz więcej osób odpowiedzialnie podchodzi do kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym – własnym oraz najbliższych. Do podejmowania leczenia i terapii przyznają się także osoby publiczne, co niewątpliwie ma wpływ na społeczny obraz takich problemów. Jednocześnie bieżące wydarzenia, którymi żyje współczesny świat, mogą wyzwalać poczucie niepewności i lęk. Wiele osób, szczególnie dzieci, wciąż zmaga się także ze skutkami izolacji. Te problemy sprawiają, że specjaliści z dziedziny psychologii są tak poszukiwani.

Psycholog w biznesie

Kolejną branżą, w której zatrudnienie może znaleźć psycholog, jest szeroko pojęty biznes. Wiedza i umiejętności z tej dziedziny przydają się w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Psycholog może również uczestniczyć w rozwiązywaniu sporów i mediacjach biznesowych. Specjaliści znajdą także pracę w marketingu i reklamie.

Psycholog w ochronie zdrowia

Wraz z postępem medycyny i wzrostem poziomu świadczeń zdrowotnych, rola psychologa w ochronie zdrowia znacząco wzrasta. Dotyczy to nie tylko zaburzeń emocjonalnych, ale również wsparcia w radzeniu sobie z chorobą somatyczną – własną lub bliskiej osoby. Psycholodzy mogą znaleźć zatrudnienie w placówkach ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem oddziałów onkologicznych, pediatrycznych czy hospicjów.

Komentarze (6)
Ocena: 4.33 / 5
gość (Ocena: 5) 25.04.2022 15:06
Znajoma po psychologii nie może znaleźć nigdzie pracy. Albo robisz kurs psychoterapii za 40 tys albo zostajesz z niczym
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.04.2022 09:50
Często te osoby idące na psychologię z braku laku, same potrzebują psychologa.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 25.04.2022 02:38
Plus psycholog w sporcie.
odpowiedz
Kraj waryjotów (Ocena: 1) 24.04.2022 14:30
Kraj chorych ludzi to i psycholog potrzebny...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.04.2022 12:14
Jesli chcesz pracować w pomocy psychologicznej, to jest bardzo trudna droga, jeśli nie masz kogoś kto popchnie cię na początku drogi zawodowej. Coraz ciężej jest po studiach zacząć, a po przegłosowaniu ustawy o zawodzie psychologa będzie jeszcze gorzej. Publiczne miejsca nie chcą brać na praktyki/staże. Prywatne coraz częściej chcą żeby im stażysta płacił (w Poznaniu to ok. 3tyś zł za 40h stażu w grupie, gdzie właściwie pacjenta nie widzisz na oczy). Pieniądze są kiepskie jeśli nie jesteś gotów robić dużych ilości godzin. Poprawa finansowa następuje gdy zaczyna się pracować jako psychoterapeuta, ale żeby do tego doszło trzeba min. 40 tyś wydać na szkołę psychoterapii + opłacić ok. 100h szkoleń, konferencji itp., opłacić superrewizję i terapie własną.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie