Jak działa internet LTE zapewniany przez operatorów komórkowych?

Internet LTE to technologia, która przebojem wdarła się w naszą codzienność.
Jak działa internet LTE zapewniany przez operatorów komórkowych?
27.01.2022

Sieć mobilna czwartej generacji komórkowej, w przeciwieństwie do wcześniejszych wersji, upowszechniła się tak, że stała się praktycznie niepodważalnym standardem. Czym jednak właściwie jest internet LTE w kontekście wariantów go poprzedzających oraz możliwości, które wkrótce na dobre zapewni 5G?

Czym jest internet LTE?

Dla zrozumienia tego, czym jest internet LTE, czyli Long Term Evolution trzeba zrobić krok wstecz. Jest to sieć, która wykorzystuje określoną technologię do transmisji danych zapewnianej w formacie 4G. Z kolei ten to nic innego jak oznaczenie czwartej generacji komórkowej. O ile pierwsza z nich zapewniała wyłącznie rozmowy i była ograniczona do absolutnego komunikacyjnego minimum, tak druga poszerzyła zakres możliwości o nowe rozwiązania. Były to nie tylko rozmowy, ale też wprowadzone w ramach 2G sms-y i raczkujący dopiero internet mobilny. Jego prędkość była wobec dzisiejszych standardów śmiesznie mała i nie przekraczała kilkuset kilobajtów na sekundę.

Po tym etapie nastąpił czas 3G. Wraz z dużym wzrostem szybkości internetu powiększyły się również możliwości wykorzystywania go w kontekście multimediów. To wtedy zaczęliśmy sieć w telefonie widzieć jako rozwiązanie, które w pełni usatysfakcjonuje nas wobec komunikacji czy rozrywki. 

4G, czyli internet LTE - najpopularniejszy obecnie format - to kolejny wzrost średniej prędkości sieci. Standardem są oferty, które przekraczają kilkaset Mb/s. Jak pokazują analizy porównywarki PanWybierak.pl, większość operatorów zapewniających LTE oferuje właśnie internet o prędkości porównywalnej z propozycjami stacjonarnymi. Przekłada się to na niekwestionowaną wszechstronność formatu 4G. Obecnie umożliwia on nie tylko rozmowy głosowe, wysyłanie SMS-ów, czy przeglądanie internetu oraz używanie multimediów, ale też wykorzystanie aplikacji na smartfonie.

W tym kontekście widać kolejne przejścia pomiędzy generacjami. Zmiana 1G wobec 4G to nic innego jak skok technologiczny. Transfer danych w ramach LTE jest ściśle powiązany ze zmianami dotyczącymi czwartej generacji.

Jak funkcjonuje sieć LTE?

Internet LTE dystrybuowany jest poprzez stacje operatora, które zapewniają przesył sygnału bezpośrednio na urządzenia danych odbiorców. W ten sposób operator używając kilku pasm fal radiowych może podłączyć do wspólnej sieci wiele urządzeń. Kluczową cechą technologii 4G i LTE jest szybki i nieporównywalnie bardziej prędki transfer. To duża różnica wobec tego, jak działał w poprzednich wersjach  internet mobilny. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie jest to czynnik stały i niezależny od okoliczności. Wpływ na zasięg LTE oraz jakość sygnału docierającego do odbiorcy mają między innymi takie elementy jak natężenie telefonów komórkowych w danym obszarze czy dystans do najbliższego nadajnika operatora.

Zasięg LTE w Polsce

Jeśli analizować, jak rozbudowany jest zasięg internetu LTE w Polsce, można mieć powody do zadowolenia. Okazuje się bowiem, że zaledwie 0,2% państwa nie znajduje się w obszarze działania tego rodzaju sieci. To najczęściej tereny, na których chociażby z powodów środowiskowych nie ma możliwości montażu odpowiedniej infrastruktury. Warto jednak zauważyć, że firmy dostarczające usługi sieciowe coraz chętniej współpracują w zakresie dzierżawy i udostępniania łącz.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie