Zakupy online w euro i dolarach – jak korzystnie kupować?

Atrakcyjne promocje, unikalne produkty i nierzadko lepsza jakość, to niejedyne powody, dla których coraz częściej decydujemy się na zakupy w zagranicznych sklepach internetowych.
Zakupy online w euro i dolarach – jak korzystnie kupować?
19.01.2022

Zakupy online robi już 80 procent Polaków, a zakupy zagraniczne z roku na rok zyskują na popularności i według badań w 2020 roku robiło je już 30 proc. polskich internautów. Jeżeli znajdziemy atrakcyjną promocję, będzie nam zależeć, aby całość transakcji była korzystna. Kluczem będzie wybór metody płatności. Jak płacić za zakupy online w dolarach czy euro? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Zakupy z UE czy z USA?

Zakupy online z państw Unii Europejskiej będą prostsze, ponieważ przepisy są przystępne. Polska, będąc członkiem europejskiej wspólnoty może korzystać z zakupów na podstawie ujednoliconych przepisów. W przypadku każdego sklepu online na terenie całej UE sprzedawca ma obowiązek informacyjny na temat danych firmy, cech produktu lub usługi, ceny, wraz z ewentualnymi podatkami, sposobów płatności. Obowiązek dotyczy także procedury reklamacyjnej itd. W przypadku zakupów w UE za euro mamy prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni i nie musimy podawać nawet przyczyny. Tak więc bez stresu możemy zamawiać wybrane produkty, na podobnych zasadach jak, chociażby w polskich sklepach. Dodatkowo waluta euro jest łatwo dostępna, ale o tym później.

W przypadku zakupów w USA musimy się liczyć z większą ilością kwestii, o których trzeba pamiętać robiąc zakupy za dolary amerykańskie. Kupując w Stanach Zjednoczonych, musimy liczyć się z dłuższym czasem dostawy oraz odmiennymi regulacjami prawnymi. Inna polityka zwrotów, inne zasady opodatkowania i ewentualne cła. W przypadku zwrotów produktów może się okazać, że gwarancja obowiązuje tylko na terenie USA, więc zamawiając do Europy możemy być pozbawieni takiej możliwości. Warto sprawdzić tego typu kwestie, zanim złożymy zamówienie. O ile waluta USD jest szeroko dostępna, to transfer środków do sklepu może już się wiązać z dodatkowymi opłatami.

Cena euro a ostateczna cena zakupów

To ile kosztuje euro, będzie w dużej mierze decydować o ostatecznej cenie naszych zakupów. Im wyższy kurs euro, tym więcej będziemy musieli wydać złotówek, aby wymienić walutę. Warto wówczas poszukać miejsca, gdzie kupimy euro po korzystnej cenie. Przykładowo serwis Walutomat jest społecznościową platformą wymiany walut i oferuje ceny euro znacznie niższe niż np. w bankach, możesz się z nimi zapoznać na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/. Co więcej, wymiana walut odbywa się między użytkownikami, co pozwala zakupić euro bez spreadu, który jest zwykle dodatkowym kosztem wrzuconym w kurs podczas wymiany euro w kantorach lub bankach.

Jak cena dolara wpłynie na ostateczny koszt zakupów?

Wymiana USD jest dosyć istotna, ponieważ w przypadku automatycznego przewalutowania środków przez sklep lub bank koszty całej transakcji mogą nas zaskoczyć, z racji wzrostu o kilka procent. Warto skorzystać z odpowiednich narzędzi, aby uniknąć niekorzystnego przewalutowania i kupić dolary np. w Walutomacie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/, lub wykonać przelew zagraniczny bezpośrednio z serwisu w ramach portfela walutowego.

Promocje i okazje lepsze za granicą?

Zarówno w USA, jak i w niektórych państwach europejskich kultura promocji i obniżek cenowych jest znacznie bardziej rozwinięta niż u nas. Spektakularnych okazji warto szukać w okresach wyprzedaży oraz w okolicach takich dni jak Black Friday, czy Cybermonday. Korzystny zakup euro i dolarów z pewnością pozwoli nam na większe zakupy.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
Konradekkk (Ocena: 5) 18.05.2022 15:44
Najlepszy kantor to taki który wymienia za darmo czyli Kantorekspert.pl
odpowiedz
Aleksandra Maria (Ocena: 5) 17.05.2022 15:30
Topfx :)
odpowiedz
Aline (Ocena: 5) 27.04.2022 15:30
Faktem jest ze kantor.pl ma bardzo dobre kursy
odpowiedz
Liliana (Ocena: 5) 01.04.2022 15:55
Widzę, że mój ulubiony Kantor.pl został juz wymieniony:)
odpowiedz
Emu (Ocena: 5) 22.03.2022 12:04
kantor konikonline polecanko
odpowiedz

Polecane dla Ciebie