Puzzle - rozrywka tylko dla najmłodszych czy dla każdego?

Puzzle od dziesięcioleci są jedną z najpopularniejszych rozrywek.
Puzzle - rozrywka tylko dla najmłodszych czy dla każdego?
31.12.2021

Ponadto są doskonałą metodą spędzania wolnego czasu, pozwalającą na efektywne zastąpienie ekranu telewizora czy smartfona. Zabawa przy ich układaniu jest nie lada gratką dla wszystkich chcących spędzić miło popołudnie w domowym zaciszu. Czytaj dalej i sprawdź, czy obecnie jest to wyłącznie rozrywka dla dzieci!

Puzzle dla dorosłych - fakt czy żart?

Choć układanie puzzli kojarzy się najczęściej z dziećmi, warto mieć świadomość, że nie jest to rozrywka wyłącznie dla najmłodszych. Wręcz przeciwnie, puzzle dla dorosłych stanowią dla nich doskonałą rozrywkę. Warto podkreślić, że układanki korzystnie wpływają na:

  • poprawę koncentracji,
  • umiejętność skupiania się na jednej czynności,
  • pamięć wzrokową,
  • logiczne myślenie.

Rozwój powyższego jest nie tylko dobry dla rozwoju dziecka, ale nade wszystko świetnie wpływa na osoby w każdym wieku. Układanie dedykowanych puzzli dla dorosłych sprzyja nie tylko niebanalnej rozrywce, ale jest świetną okazją do znalezienia sobie alternatywnych zajęć, niewykorzystujących sprzętu elektronicznego.

Jakie puzzle wybrać?

Wybór puzzli dla dorosłych może opierać się na dwóch elementach. Pierwszym kryterium może być liczba części. Im więcej, tym oczywiście będzie trudniej, bowiem mniejsze kawałki układanki niekiedy bardzo trudno jest do siebie dopasować. Drugą opcją jest zwrócenie uwagi na układany obraz. Można zdecydować się na swobodny wybór grafiki, bowiem asortyment jest na tyle szeroki, że z pewnością każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie.

Warto pamiętać, że układanki z większą liczbą fragmentów mogą stanowić spore wyzwanie. Zwłaszcza dla niewprawionych w tę czynność osób. Na początek najlepiej wybrać puzzle 2000 elementów lub mniej. Przekroczenie tej granicy może bowiem okazać się zbyt trudne, jak na pierwszy raz. Nie warto przecież zniechęcać się już na starcie, zdecydowanie lepiej cieszyć z dokończonej grafiki, która może być przecież wybrana zupełnie dowolnie.

Jakie układanki są najpopularniejsze?

Decydując się na ułożenie puzzli 2000 elementów, wybór jest doprawdy ogromny. Można postawić na układanki symbolizujące ulubione odwiedzone miejsca albo cele podróży. W ten sposób będzie można cieszyć oko i nasycać się wspomnieniami lub marzeniami. Szukając układanek, można swobodnie wybierać spośród ich różnych rodzajów. Puzzle krajobrazowe, widokowe czy przedstawiające naturę są jednymi z najpopularniejszych wariantów.

Miłośnicy zwierząt także znajdą coś dla siebie. Wśród puzzli 2000 elementów znajdą się psy, koty, a także dzikie zwierzęta. Ich pełna różnorodność na umieszczonych grafikach pozwoli na podziwianie powstających kolejno obrazów, które później z powodzeniem mogą zdobić ściany i imitować obrazy.

Jak nie zniechęcić się do układanek?

Trzeba pamiętać, że układanie w szczególności puzzli krajobrazowych, ale też po prostu tych z większą liczbą elementów, może być w pewnym momencie nieco nużące. Nie warto jednak zbyt szybko się poddawać, bowiem satysfakcja z dokończonego obrazka będzie tak duża, że przyćmi wszelkie trudy, które pojawiły się w trakcie. Puzzle wymagają nieco cierpliwości, natomiast z pewnością można się świetnie się przy nich bawić. Dobrze jest mieć tego świadomość. Tak by od samego początku, aż do końca dążyć do realizacji celu.

Istnieje wiele technik układania puzzli. Większość osób zaczyna od ułożenia ramki. Jest to efektywne ponieważ dwie płaskie krawędzie jasno odznaczają konkretne elementy od reszty. To dobry początek na start. W ten sposób, układając z sukcesem kolejne fragmenty, zyskuje się motywację do poszukiwania kolejnych elementów. Wybierz swój zestaw i sprawdź sam, jakie to satysfakcjonujące!

Szeroki wybór puzzli bez ograniczeń wiekowych, gier planszowych dla całej rodziny oraz książek dla miłośników czytania dostępny jest w naszej księgarni internetowej ksiazkowo.com. Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą podręczników szkolnych, a także odpowiedziami na nurtujące pytania przed rozpoczęciem pierwszego dnia nauki w szkole.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Miśka (Ocena: 5) 15.01.2022 22:14
Jakiś czas temu z mężem wzięliśmy się za układanie puzzli 3k. Robiliśmy to na podłodze i przez 5 dni jak irobot jeździł to musiał tę strefę omijać :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie