Czy lajki na Instagramie mają dzisiaj znaczenie?

Niemal każdy wie, że z ponad miliardem aktywnych użytkowników, Instagram jest jedną z najbardziej popularnych platform społecznościowych dla osób prywatnych i firm.
Czy lajki na Instagramie mają dzisiaj znaczenie?
22.12.2021

Obecnie prawie każda firma rozumie znaczenie posiadania wpływowego i popularnego profilu Instagram. Jednak stworzenie obecności marki na platformie wymaga pewnego planu marketingowego.

Odkąd Instagram odszedł od prezentowania postów w porządku chronologicznym, firmy zwracają uwagę na to, co wpływa na algorytmy Instagrama. Bliższe spojrzenie na Instagram i jego Statystyki ujawnia, że sygnały społeczne (czyli na przykład polubienia postów) są kluczowym czynnikiem w określaniu, które konta dostają najwięcej uwagi na Instagramie i jakie treści docierają do najszerszej grupy docelowej. Oprócz liczby aktywnych followersów, lajki na Instagramie, zapisania postów, interakcje i komentarze są bardzo ważne, aby zwiększać swoje znaczenie na platformie. Dlatego niektórzy profesjonaliści regularnie używają płatnych polubień sprzedawanych w pakietach. Warto zwrócić uwagę na ich jakość, by wyglądały jak prawdziwi obserwujący.

Czy lajki mają znaczenie na IG?

Lajki na Instagramie są kluczowymi sygnałami społecznymi używanymi przez wszystkie algorytmy Instagrama do określenia widoczności i zasięgu każdego konta na Instagramie. Nie są to jednak najważniejsze znaki, że konto cieszy się popularnością. Istnieją inne reakcje, które również wpływają na wskaźnik zaangażowania postu. Należą do nich zapisy, udostępnienia i komentarze.

Czy wskaźnik zaangażowania na Instagramie opiera się o lajki?

Wskaźnik zaangażowania konta bierze również pod uwagę zaangażowanie jego aktywnych followersów w czasie rzeczywistym. Przy określaniu oceny widoczności postu brane są pod uwagę różne wskaźniki: treść postu, format, szybkość przyrostu zaangażowania. Choć polubienia nie są jedyną formą wyrażania aprobaty dla treści, to warto wziąć je pod uwagę przy analizowaniu zaangażowania widzów. Nie są one najważniejsze, jednak złym pomysłem byłoby ich pominięcie.

Co ma wpływ na stopień zaangażowania użytkowników Instagrama?

Z jakimi typami postów użytkownicy angażują się najczęściej? Czy Twój post należy do tej kategorii? Są użytkownicy, którzy wolą oglądać filmy, inni z kolei zdjęcia. Instagram określa statystyki na podstawie oceny zaangażowania różnych użytkowników. Nie ma więc znaczenia, że masz mało filmów, a dużo zdjęć na profilu. Choć powinieneś poznać moc bezpośrednich rozmów do swoich obserwatorów. Dasz się wtedy polubić jako osoba.

Zakup lajków na Instagramie

Warto kupić trochę polubień na start swojej działalności na IG, jednak dobrze jest też inwestować w aktywnych obserwatorów. Zakupione lajki sprawią, że konto będzie wyglądać na ciekawe, popularne i aktywne. Jednak polubienia i inne reakcje na profilu powinny być regularne i pochodzić od osób, które rzeczywiście są aktywne na IG. Nawet zakupione lajki jednak mogą mieć wpływ na psychologię użytkowników. Będą oni uważać konto za popularne, skoro ktoś je polubił i obserwuje to czemu nie - też zacznę. Warto śledzić liczniki polubień i porównywać, które posty mają najwięcej pozytywnych reakcji.

Podsumowanie

Choć mechaniczne funkcje polubień w algorytmach Instagrama nie ulegają większym zmianom, to ukrycie licznika z poziomu interfejsu użytkownika oznacza konieczność wprowadzenia konkretnych zmian w strategii marketingowej. Polubienia odgrywają psychologiczną rolę w oddziaływaniu na opinię publiczną. Dla większości firm, które zawsze koncentrowały się na tworzeniu wysokiej jakości treści, nie jest to duże zmartwienie. Zwolennicy prawdopodobnie będą wracać do nowych postów i nadal angażować się w czytanie treści i lajkowanie, niezależnie od tego, czy widzą liczbę polubień, które otrzymały posty, czy nie. Twórcy, którzy działają na IG, powinni dbać o jakość treści, ale również mieć świadomość, że "lajki rodzą lajki". To czysta psychologia. Licznik polubień pod każdym postem niby nie rzuca się w oczy, ale przesuwamy po nim wzrokiem. Posty stają się dla nas bardziej atrakcyjne, gdy mają dużo lajków. To fakt.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.12.2021 23:13
Czy wy papilocie namawiacie ludzi do przestepstwa wyczerpujace znamiona oszustwa?
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 22.12.2021 23:07
Im mniej ktoś ma lajków i komentarzy na ig, tym bardziej ludzie mu zazdroszczą. Podobnie rzecz ma się z fb.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.12.2021 18:18
Ile kosztuje kupno takich lajków?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.12.2021 16:35
Nigdy nie miały.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie