W co ubrać niemowlaka? Kilka słów o ciuszkach dziecięcych

Rodzaje ubranek dla niemowląt mogą przerażać początkującego rodzica; dla niektórych z nas każdy ciuszek to „śpiochy”, a jednak sprawa nie jest taka prosta.
W co ubrać niemowlaka? Kilka słów o ciuszkach dziecięcych
01.12.2021

Śpiochy, półśpiochy, pajacyk, rampers… Jeśli dopiero rozkręcasz się jako mama lub tata, możesz nie mieć pojęcia, czym tak naprawdę są. Dziś rozwiewamy kilka wątpliwości na temat ciuszków niemowlęcych. Czy wiesz, które wybrać?

Półśpiochy czy śpiochy? 

Nie możemy jednoznacznie określić, które ubranko jest lepsze. Trafną odpowiedzią jest: „To zależy”. Choć może się wydawać, że niektóre wynalazki modowe powstały bez wyraźnej potrzeby, podczas opieki nad dzieckiem przydają się wszelkie udogodnienia. Śpioszki — we właściwym znaczeniu — mają postać spodni z szelkami zapinanymi na ramionach; przypominają ogrodniczki, ale takie z przykrytymi stopami. Półśpiochy to ich skrócona wersja — same spodenki na gumce, ale także z zabudowanymi stopkami. 

Zarówno śpioszki, jak i półśpioszki możesz założyć na body, jeśli jest chłodno, tworząc ciepły warstwowy komplet. Niektórzy rodzice zakładają je również na kaftanik lub koszulkę, ale w tym przypadku często dochodzi do rolowania się materiału na pleckach. Uwieranie i przegrzewanie dziecka nie jest dobrym pomysłem, dlatego lepiej postaw na body. Oba rodzaje ubranek z zabudowanymi stópkami są idealne dla dzieci, które przez cały czas zsuwają sobie skarpetki.

Śpiochy doskonale nadają się na noc oraz dzienne leżakowanie — są komfortowe i ciepłe. Aby dobrze się w nich spało, zwróć uwagę na ilość ozdób i kieszonek — zwłaszcza jeśli maluch lubi leżeć na brzuszku. Półśpiochy są natomiast bardzo wygodne dla rodziców. Niemowlęcą formę spodenek możesz szybko zdjąć i założyć, co bardzo przydaje się podczas częstego przewijania. Wybierając ten element garderoby, sięgaj po modele z elastycznym, niezbyt uwierającym ściągaczem.

Śpiochy czy półśpiochy

Przepis na niezawodny zestaw ubranek dla noworodka? Body z krótkim lub długim rękawem (w zależności od pogody), półśpiochy ze stopkami, a do tego łapki i czapeczka. To komplet uniwersalny i bardzo chętnie wybierany. Body to niezbędnik w każdym domu z maleństwem, półśpioszki są dla wielu rodziców bardziej praktyczne niż śpioszki, czapeczka chroni delikatną główkę w pierwszych dniach życia, a łapki zapobiegają niekontrolowanemu podrapaniu.

Śpiochy czy pajacyk?

O śpiochach wiemy już to i owo, przyszła więc pora na pajacyki. Podobnie jak śpiochy, pajacyk jest jednoczęściowy, ale zakrywa całe ciało dziecka — również jego ramiona. Nie musimy więc dobierać do niego dodatkowego ubranka. Zwykle pajacyki mają zabudowane stópki, czasami również rączki. Ze względu na różnorodność dostępnych zapięć, to wygodne i praktyczne ubranka — nie musimy rozbierać całego malucha, aby dostać się do środka.

Jeśli Twoje dziecko przejawia niechęć do zapięcia na brzuszku, wybierz pajacyk z napami na boku lub postaw na śpioszki. Śpioszki wydają się jednak mniej uniwersalną opcją: są trudniejsze w ubieraniu: trzeba dołożyć coś pod spód (body lub koszulkę, której nie polecamy) i pomyśleć o ogrzaniu ramionek. Mają też jednak wielu zwolenników, dlatego najlepiej jest przetestować obie możliwości.

Pajacyk czy rampers?

Jak już wspomnieliśmy, pajacyk chroni dziecko na całej długości ciała, łącznie z nogami i rękami, a nawet stopami i dłońmi. Rampers, choć brzmi bardziej tajemniczo, to po prostu letnia wersja pajacyka. Zwykle ma krótkie nogawki lub nie ma ich wcale; podobnie jest z rękawkami — są krótkie lub zastąpione przez ramiączka. Rampers różni się też grubością materiału — powinien być lekki i przewiewny, aby cieplejsze dni nie były dla malucha katorgą.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie