Koło barw - o czym mowa w praktyce?

Koło barw to koncepcja, która pozwala w łatwy sposób stworzyć harmonijne wnętrze w domu lub mieszkaniu.
Koło barw - o czym mowa w praktyce?
01.12.2021

Jak to właściwie działa i jak efektywnie wykorzystać ten pomysł? Podpowiadamy.

Czym jest koło barw?

Koło kolorów to idea potrzebna do stworzenia pięknego i harmonijnie wyglądającego wnętrza. Właściwa kombinacja różnych odcieni wywodzących się z podstawowych kolorów, czyli niebieskiego, zielonego i czerwonego jest kluczem do tego, aby uzyskać potrzebny nam efekt. W zwykłej wersji koła barw występuje 6 kolorów. Oprócz wymienionych są także te pochodne, które powstają z połączenia podstawowych, a więc fioletowy, pomarańczowy oraz zielony. Można oczywiście rozszerzyć to koło dodając jeszcze więcej graniczących ze sobą barw. W zależności od potrzeb finalnie uzyskuje się gotowy drogowskaz do tego w jaki sposób połączyć poszczególne kolory w meblach i na ścianach, aby uzyskać komfortowe wnętrze. Więcej na ten temat można przeczytać także na stronie https://www.home.morele.net/.

Dlaczego warto korzystać z koła barw?

Nikt raczej nie ma wątpliwości, że oprócz specyficznego zestawienia różnorakich przedmiotów we wnętrzu, kluczowe jest także poprawne zestawienie ich barw. Jeśli zrobimy to zupełnie przypadkowo i nie zwrócimy na to uwagi, to niezależnie od tego ile czasu poświęciliśmy na ułożenie poszczególnych mebli, wszystko będzie wyglądać bardzo niedbale. Takie wnętrze będzie wywoływać u nas podświadomie dyskomfort. Stosując koło barw można umiejętnie zaplanować i połączyć poszczególne barwy na zasadach kontrastu lub podobieństwa. Uzyskujemy w ten sposób jednolitą i spójną formę.

Jak korzystać z koła barw przy urządzaniu pomieszczenia?

Jeśli wydrukujemy potrzebną nam wersję koła barw to możemy swobodnie zacząć projektować wnętrze bazując na ustalonych wcześniej regułach. Należy przy tym zadbać, aby praktycznie każdy z wyraźnie widocznych kolorów miał swój własny odpowiednik – w postaci kontrastu lub zbliżonego odcienia. Warto zauważyć, że na kole nie znajdziemy barwy białej i czarnej oraz pochodnej, czyli szarej. Jest na to proste wyjaśnienie – te kolory można połączyć swobodnie z innymi i nie wywoła to dyskomfortu.

Przechadzając się po pomieszczeniu należy zwrócić uwagę na elementy, które potrzebują uzupełnienia. Następnie wystarczy już tylko udać się do sklepu i wybrać meble oraz dekoracje w potrzebnym nam kolorze. W trakcie tego procesu należy szczególnie uważać na oświetlenie, ponieważ barwa przedmiotu może prezentować się nieco inaczej w świetle dziennym, a inaczej gdy wystawimy ją na przykład na żółtawe oświetlenie z żarówki.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem https://www.home.morele.net/.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie