Sporty zimowe - spis najpopularniejszych dyscyplin na rok 2022

Rok 2022 będzie bardzo ciekawym rokiem dla sportowców uprawiających dyscypliny popularne tylko w okresie zimowym.
Sporty zimowe - spis najpopularniejszych dyscyplin na rok 2022
fot. istock.com
04.12.2021

Rok po letnich igrzyskach w Tokio, na których zdobyliśmy 14 medali, będą rozgrywana zimowa olimpiada w Pekinie w dniach od 4 do 20 lutego. Kandydatura została przegłosowana w 2015 roku i tym samym miasto Pekin stanie się pierwszym w historii, które rozegrało zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska olimpijskie. Największa zimowa impreza sportowa na świecie wyłoni aż 109 medalistów w 15 dyscyplinach sportowych. W tym artykule przedstawimy wszystkie najważniejsze sporty, które będą się cieszyć sporym zainteresowaniem w 2022 roku.

Sporty zimowe, które będą cieszyć się zainteresowaniem w 2022 roku

#1 Skoki narciarskie

Bez wątpienia jest to jedna z najpopularniejszych zimowych dyscyplin sportowych w Polsce, która została zapoczątkowana przez Wojciecha Fortunę, który zdobył złoty medal na olimpiadzie w 1972 roku. Rozpowszechnienie skoków narciarskich zaczęło się, gdy ogromne sukcesy zaczął osiągać Adam Małysz, a następnie m.in. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła. Celem w skokach narciarskich jest jak najdłuższy skok po odbiciu się z progu, a także uzyskanie dobrych not za styl i telemark.

Miejscem narodzin skoków jest Norwegia, a od 1924 roku dyscyplina ta znajduje się w harmonogramie zimowych igrzysk. W 2009 roku po raz pierwszy na mistrzostwach świata ujrzeliśmy kobiety, a rekord w długości lotu należy do Stefana Krafta (253,5m w Vikersund). Na igrzyskach zobaczymy skoki na normalnej i dużej skoczni, a także zawody drużynowe.

Zarówno skoki narciarskie oraz inne sporty zimowe możemy typować. Cashback betclic umożliwia nam minimalizację ryzyka podczas gry dzięki czemu będziemy mogli grać dłużej

#2 Biegi narciarskie

Biegi narciarskie należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego i zapoczątkowane zostały w Finlandii. W sporcie biegi narciarskie plasują się w czołówce najtrudniejszych dyscyplin ze względów wytrzymałościowych i kondycyjnych. Na dużych turniejach rozgrywane są następujące konkurencje: sprint, sprint drużynowy, bieg łączony, bieg na 30 i 50 km ze startu wspólnego, biegi na 10 i 15 km oraz bieg sztafetowy. W biegach narciarskich wyróżniamy trzy główne style:

  • technika klasyczna;
  • technika dowolna (łyżwowa);
  • telemark.

#3 Biathlon

Jest to dyscyplina, która łączy biegi narciarskie ze strzelectwem. Pierwsze zawody w tym sporcie zostały rozegrane już w 1767 roku, a na igrzyskach olimpijskich biathlon pojawił się w 1924 roku we Francji. Podczas biegu dozwolone są wszystkie techniki, a karabinek musi ważyć nie mniej niż 3,5 kg wraz z amunicją. W biathlonie używane są karabinki kalibru 5,6 mm, a cele na strzelnicy znajdują się w odległości 50 metrów. Strzelanie odbywa się w pozycji leżącej lub stojącej, a zawodnik przy każdej próbie musi trafić 5 krążków o średnicy 45 mm.

Najważniejsze konkurencje w biathlonie to: bieg indywidualny, bieg sprinterski, bieg pościgowy, bieg ze startu wspólnego, bieg sztafetowy, sztafeta mieszana i pojedyncza sztafeta mieszana.

#4 Hokej na lodzie

Jedna ze stricte drużynowych dyscyplin zimowych. Sport ten swoją popularność zyskał głównie w krajach półkuli północnej ze względu na tamtejszy klimat. W każdym meczu występuje pięciu zawodników w polu plus bramkarz. Kadra meczowa jest liczniejsza od tej w piłce nożnej i wynosi przeważnie od 20 do 22 zawodników.

Jest to uwarunkowane tym, że w hokeju na lodzie zmiany dokonywane są bardzo często, a sam sport wymaga ogromnej wytrzymałości i często dochodzi tu do kontuzji. Spotkanie hokejowe rozgrywane jest w trzech tercjach, a każda z nich trwa 20 minut. Czas jest wstrzymywany, gdy podczas gry sędziowie zarządzą przerwę.

#5 Narciarstwo alpejskie

Jest to jedna z form narciarstwa, w której zawodnicy zjeżdżają na czas po stoku. Trasa zawiera liczne tyczki i znaki, które zawodnicy muszą omijać. Najważniejsze konkurencje to: slalom, slalom gigant, supergigant, zjazd, kombinacja, superkombinacja i slalom równoległy, carving i speed carving. 

#6 Bobsleje

Jest to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy zjeżdżają po sztucznym torze na saniach zwanych bobslejami. Tor składa się na całej długości z zakrętów, a czteromiejscowy bobslej waży nawet 230 kilogramów. Na starcie bobslej jest rozpędzany przez zawodników, a podczas zjazdu oprócz kierownicy przydaje się balans ciała.

#7 Curling

Specyficzna dyscyplina sportowa, w której zawodnicy na prostokątnej tafli lodu z zaznaczonymi dwoma zestawami kół. W grze biorą udział dwa zespoły, składające się z czterech osób. Każdy team ma do dyspozycji osiem granitowych kamieni w różnych kolorach, a rozgrywka polega na ślizganiu się kamieni i umieszczenie ich jak najbliżej środka koła (domu).

#8 Łyżwiarstwo szybkie

Jest to dyscyplina rozgrywana na owalnym torze o długości 400 metrów. Tor składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Zawodnicy korzystają ze specjalnych łyżew z płozami. Najważniejsze konkurencje to wyścig na 500, 1000, 1500, 3000, 5000 i 10 000 metrów oraz biegi drużynowe i kombinacyjne.

Pozostałe dyscypliny sportowe, które pojawią się w 2022 roku to:

  • Skeleton;
  • Łyżwiarstwo figurowe;
  • Short-track;
  • Kombinacja norweska;
  • Narciarstwo dowolne;
  • Snowboarding;
  • Saneczkarstwo.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie