Jazda na deskorolce, na rolkach i hulajnodze – czyli jak aktywnie spędzać czas?

Każdy, kto lubi aktywność fizyczną, ma do wyboru wiele jej form.
Jazda na deskorolce, na rolkach i hulajnodze – czyli jak aktywnie spędzać czas?
08.11.2021

W tym kontekście mówi się m.in. o jeździe na rolkach i deskorolce. To znakomita propozycja nie tylko dla młodych osób – uprawianie tych dyscyplin przynosi sporo korzyści.

Jazda na rolkach i deskorolce – dlaczego warto?

Na rolki i skateboard warto postawić z kilku powodów. Przede wszystkim jest to doskonały sposób na aktywny relaks na świeżym powietrzu, niemniej obecnie istnieje możliwość jazdy również i w zamkniętych obiektach. Dzięki temu teraz są to dyscypliny odznaczające się całorocznym charakterem. Jazda na rolkach i na desce nie obciąża stawów – w zamian w trakcie wykonywania tych aktywności angażowane do pracy są niemal wszystkie grupy mięśni. Sprzyja to modelowaniu sylwetki, a przy okazji zrzuceniu nadprogramowych kilogramów i wyrabianiu zmysłu równowagi. Oczywiście trzeba pamiętać o paru ważnych sprawach takich jak rozgrzewka i rozciąganie po treningu. Ponadto jak podkreślają eksperci z działu sportowego Carrefoura, zarówno wrotki, jak i deska, muszą wyróżniać się wysoką jakością.

Jak wybrać najlepsze rolki?

Rolki w ostatnim czasie mocno zyskały na popularności. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak taki prosty, jak by się na pierwszy rzut oka mogło wydawać. W sklepach wybór jest naprawdę spory, ale trzeba się kierować indywidualnymi przesłankami. Na początek należy zdecydować, który rodzaj rolek będzie odpowiedni. W sprzedaży dostępne są rolki rekreacyjne, do jazdy fitness, freestyle slalom oraz do szybkiej lub agresywnej jazdy. Pod innym kątem wybiera się modele dla początkujących, a pod innym dla osób zaawansowanych i profesjonalistów. Na początek zaleca się zakup rolek rekreacyjnych. Pozwalają one nie tylko nauczyć się jazdy, ale też sprawdzić, jaki jej sposób najbardziej pasuje danej osobie. Przy zakupie kolejnej pary należy uwzględnić własne umiejętności oraz płeć. Rolki przeznaczone dla dzieci są inaczej skonstruowane niż modele męskie i damskie, nie wspominając o różnicach w rozmiarówce. Właściwie dopasowany rozmiar rolek zasadniczo wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Jak bezpiecznie jeździć na rolkach?

Kupując rolki, nie wolno zapomnieć o zapatrzeniu się w niezbędne akcesoria ze szczególnym wskazaniem na ochraniacze na rolki oraz kask. Przyda się także stosowny strój zapewniający wygodę i niekrępujący ruchów. Dobrze jest mierzyć swoje siły na zamiary i realnie oceniać możliwości. Nie chodzi o to, aby za wszelką cenę dorównać innym, ale o zdobywanie wprawy w indywidualnym tempie. Nie bez znaczenia w omawianym kontekście jest też właściwa postawa ciała – powinno być ono lekko pochylone do przodu, koniecznie przy delikatnie ugiętych kolanach. Zawsze przed wyruszeniem w trasę trzeba dokładnie sprawdzić rolki, oceniając ich stan techniczny oraz stopień zużycia poszczególnych komponentów. W żadnym wypadku nie wolno jeździć na niesprawnych rolkach.

Deskorolka – jaką kupić na początek?

Podobnie jak jazda na rolkach, tak i jazda na deskorolce ma coraz szersze grono zwolenników – i do tego stopnia, że skateboarding stał się subkulturą wyróżniającą się charakterystycznym językiem i stylem ubierania się. Rozpoczynając przygodę z deskorolką, warto postawić na kompletne modele niewymagające zakupu podzespołów i skręcania. Dobór deski to wypadkowa rozmaitych czynników, niemniej szerokość deskorolki jest istotnym jej parametrem. Liczą się też: długość deski, odległość między truckami (wheelbase) oraz materiał, z jakiego deska została wykonana. Podobnie jak w przypadku rolek, tak i tu jakość odgrywa kluczową rolę. Nie obejdzie się także bez akcesoriów ochronnych, o których była mowa powyżej. Bardziej zaawansowani zwolennicy skateboardingu większą wagę przywiązują do detali: rodzaju kółek, łożysk, podkładek pod truck, montażowek i gripów. 

Jeśli nie rolki i deska, to co?

Mówiąc o modnych formach aktywności, nie da się nie wspomnieć o hulajnogach. W dużych miastach hulajnoga elektryczna to już codzienny widok. To poręczny i szybki środek transportu umożliwiający sprawne poruszanie się po zatłoczonych ulicach miejskich bez większego zmęczenia. Do jazdy na hulajnodze nie są potrzebne żadne uprawnienia, co podnosi jej atrakcyjność. Z wypożyczeniem elektrycznej hulajnogi nie ma dziś problemu, ale sporo osób decyduje się na zakup własnego egzemplarza. Na rynku nie brakuje zarówno modeli przeznaczonych dla dzieci, jak i tych dedykowanych dorosłym użytkownikom. Nie ma co prawda obowiązku jeżdżenia na hulajnodze w kasku, ale dla własnego bezpieczeństwa kask lepiej mieć na głowie. Przydadzą się także rękawiczki i ochraniacze.

Aktywność fizyczna odgrywa w życiu każdego człowieka bardzo ważną rolę. Pomaga zachować zdrowie i urodę, wspiera też układ odpornościowy. Osoby uprawiające sport są w lepszej kondycji psychicznej i fizycznej. Jazda na rolkach, deskorolce lub hulajnodze to świetna rozrywka sprawiająca ogromną radość. Sporo też można zaoszczędzić na paliwie czy biletach komunikacji miejskiej, traktując rolki, deskę lub hulajnogę jako alternatywę dla samochodu i transportu publicznego.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie