Kolacja, którą zaskoczysz znajomych. Jak ją przygotować i jakie przepisy wybrać?

Spotkanie w gronie znajomych i przyjaciół to świetna okazja, aby popisać się swoją pomysłowością i zdolnościami kulinarnymi.
Kolacja, którą zaskoczysz znajomych. Jak ją przygotować i jakie przepisy wybrać?
03.11.2021

Wspólne oglądanie filmu, meczu czy świętowanie ważnej okazji można urozmaicić podaniem smacznych i fantastycznie prezentujących się na talerzu dań. To one sprawią, że cały wieczór nie tylko minie w przyjemnej atmosferze, ale będzie także kojarzył się z dobrym smakiem. Kluczem do sukcesu jest jednak nie tylko wybór poszczególnych dań, ale także ich przybranie i podanie w oryginalny, atrakcyjny dla oczu sposób.

Jak powinna wyglądać kolacja, którą zaskoczysz znajomych?

Spotkanie w gronie znajomych, które organizujemy w domowym zaciszu, stanowi doskonałą okazję, aby wykazać się na polu kulinarnym. Możemy oczywiście zamówić gotowe dania lub catering, ale nasi goście z pewnością bardziej docenią, jeśli uraczymy ich czymś przygotowanym całkowicie samodzielnie. Wbrew pozorom kolacja, którą zaskoczysz znajomych wcale nie musi kosztować majątku, a jej przygotowanie zająć nam całego dnia. Doskonale sprawdzą się tu proste w dania, które urozmaicimy oryginalnymi dodatkami i podamy w ciekawy sposób.

Do przygotowania kolacji dla znajomych możemy z powodzeniem wykorzystać domową zastawę. Najlepszym wyborem, jeśli planujemy wykonać dodatkową dekorację dań i przekąsek będą minimalistyczne, białe lub czarne, jednolite kolorystycznie talerze w okrągłym lub kwadratowym kształcie. Taki charakter zastawy pozwoli bowiem wysunąć na pierwszy plan to, co znajduje się na niej i skupić na potrawie całą uwagę gości. Do wykonania przybrania warto skorzystać z zasad tzw. platingu, czyli sztuki aranżacji i dekoracji talerza.

Plating, czyli jak przybierać potrawy niczym prawdziwy szef kuchni?

Plating to sztuka dekoracji i aranżacji talerza. Jej głównym celem jest zaprezentowanie każdego dania w możliwie najbardziej atrakcyjny i ciekawy wizualnie sposób po to, aby potrawa zrobiła jak największe wrażenie na gościach. Kolacja przygotowana w oparciu o plating to taka, którą
z pewnością zaskoczymy znajomych zwłaszcza, jeśli wcześniej serwowaliśmy potrawy bez większego przemyślenia. Plating zasadniczo opiera się na pięciu, dość prostych zasadach: planowaniu wyglądu dań, prostocie, równowadze, proporcjonalności oraz głównym akcencie.

W pierwszej kolejności należy zaplanować całą kompozycję. Najlepiej zrobić to na kartce – rozrysować, jak prezentować ma się danie i na tej podstawie przygotować tzw. talerz próbny, który pozwoli ocenić finalny efekt planowania. W platingu podstawą jest prostota – warto wybrać jeden składnik, który będzie stanowił dominujący akcent całej kompozycji i wokół niego układać pozostałe elementy. Ciekawy efekt osiągniemy także korzystając z wielokolorowych dodatków o różnej teksturze – mogą być to warzywa lub owoce, kolorowe dressingi i sosy, liście, przyprawy, ziarna itp.

Kolacja, którą zaskoczysz znajomych w praktyce. 3 przepisy warte wypróbowania

Podążając za koncepcją platingu warto jednak pamiętać, że dekoracje choćby były najpiękniejsze
i najbardziej wymyślne, pozostają jedynie dodatkiem, który ma zachęcać do skosztowania właściwej potrawy. To ona odgrywa bowiem pierwsze skrzypce w całej kompozycji i to na niej powinna się skupiać cała uwaga. Ozdobne elementy i dekoracje warto więc dodać, ale z pewną rozwagą i ostrożnością, aby nie przesadzić i nie przeładować nadmiernie całej kompozycji dodatkami. Jakie dania perfekcyjnie sprawdzą się jako kolacja, którą zaskoczysz znajomych i czym je przyozdobić, aby prezentowały się jeszcze lepiej?

Stek z grilla z sosem musztardowo-czosnkowym

Grillowane, smakowite steki to idealny pomysł na wieczorne spotkanie w gronie znajomych. Są lubiane właściwie przez wszystkich, a dodatek wyrazistego w smaku sosu musztardowo-czosnkowego dodatkowo wzbogaca ich walory kulinarne. Danie to możemy podać w towarzystwie pieczonych lub grillowanych ziemniaków oraz świeżej sałaty lodowej skropionej odrobiną oliwy. Jako przybranie świetnie sprawdzą się natomiast listki świeżej bazylii, sos sojowy oraz kolorowy pieprz. Plasterek świeżej cytryny położony tuż przy steku dopełni całej kompozycji oraz sprawi, że danie będzie efektownie prezentowało się na talerzu, z którego z pewnością bardzo szybko zniknie.

Stek

Aby przygotować stek z grilla z sosem musztardowo-czosnkowym powinniśmy zaopatrzyć się w 4 szt. steków wołowych. Do przygotowania marynaty będą potrzebne 2 ząbki czosnku i 2 łyżki przyprawy stek z grilla, natomiast do wykonania sosu czosnkowego 7-8 ząbków czosnku, 2 żółtka, sok z 1 cytryny, 450 ml oliwy, 4 łyżki musztardy oraz pieprz czarny i sól morska do smaku.

W pierwszej kolejności przygotowujemy steki – pokrojone w plastry skrapiamy oliwą z oliwek, nacieramy czosnkiem i przyprawiamy pieprzem wymieszanym z przyprawą do steka z grilla. Odstawiamy mięso do zamarynowania na 3-4 godziny, a w międzyczasie robimy sos. Do miski wrzucamy żółtka, czosnek i sok z cytryny. Miksujemy ze sobą składniki i bardzo powoli wlewamy oliwę. Na koniec dodajemy musztardę, sól i pieprz – dokładnie mieszamy.

Stek smażymy z obu stron na patelni grillowej na pożądany poziom (3 min. dla uzyskania krwistego steka i 4 min. dla średnio wysmażonego). Mięso możemy serwować od razu po zdjęciu z patelni polane sosem lub w towarzystwie sosu podanego w osobnych, małych miseczkach, które również można efektownie wkomponować w dekorację talerza.

Naleśniki z kurczakiem, kukurydzą, papryką, kapustą pekińską i sosem czosnkowo-ziołowym

Druga kolacja, którą zaskoczysz znajomych świetnie sprawdzi się na wspólny seans filmowy lub oglądanie sportowych rozgrywek. Nadziewane chrupiącym kurczakiem i warzywami naleśniki z dodatkiem sosu czosnkowo-ziołowego (który sam w sobie może posłużyć za dressing potrawy), z pewnością spotkają się z uznaniem przyjaciół. Wykonane na bazie pełnoziarnistej mąki naleśniki to idealny pomysł na kolację dla aktywnych młodych ludzi, którzy lubią smacznie zjeść.

Naleśniki

Do przygotowania naleśników nadziewanych kurczakiem i warzywami potrzebujemy 4 łyżki mąki pszennej pełnoziarnistej, białka z 2 jajek, 1/3 szkl. mleka, 1/3 szkl. wody, 1 łyżeczki oleju, 50 g piersi z kurczaka, 2 łyżki jogurtu naturalnego, 1 ząbka czosnku i dodatków: kukurydzy z puszki, świeżej papryki czerwonej, kapusty pekińskiej, czerwonej cebuli, ziół prowansalskich oraz soli i pieprzu do smaku.

Łączymy ze sobą mąkę, białko jajek, mleko, wodę, olej oraz szczyptę soli i dokładnie miksujemy. Smażymy naleśniki na odrobinie oleju na złocisty kolor. Myjemy pierś z kurczaka i kroimy ją w kostkę – podsmażamy na patelni. Wszystkie warzywa dokładnie myjemy, kroimy w kostkę i mieszamy ze sobą, Dokładamy je do mięsa i przez chwilę wspólnie dusimy na wolnym ogniu. Przygotowujemy sos: mieszamy jogurt naturalny z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i przyprawami.

Na naleśnikach układamy farsz, zwijamy je w rulony i pojedynczo układamy na talerzu (najlepiej sprawdzi się tu ciemna, jednolita kolorystycznie zastawa). Polewamy sosem w dekoracyjny sposób tak, aby tworzył ozdobne smugi i linie zarówno na talerzu, jak i naleśnikach. Jako dekorację możemy wykorzystać także liście świeżej bazylii, kolorowy, starty w młynku pieprz oraz skrawki czerwonej papryki i cebuli, którymi również przyozdobimy danie przed jego podaniem do stołu.

Sałatka z komosą ryżową, tofu i fasolką szparagową

Trzecia kolacja, która zaskoczy znajomych to nic innego, jak pyszna, kolorowa sałatka, która prezentuje się niezwykle atrakcyjnie i dekoracyjne na talerzu. Ze względu na brak dodatku mięsa, jest to świetna opcja dla wegetarian lub osób, które po prostu go nie lubią.

Sałatka

Sałatkę możemy podać w jednej, większej salaterce, z której goście nałożą ją sobie na talerze lub przygotować ją od razu w mniejszych miseczkach, po jednej dla każdego gościa. W ramach dekoracji możemy wykorzystać takie dodatki, jak chociażby własnoręcznie wykonane kwiatki z warzyw, przyprawy w ziarnach, a także niezastąpione liście zielonej bazylii i pietruszki.

Aby przygotować sałatkę z komosą ryżową, tofu i fasolką szparagową musimy się zaopatrzyć w następujące składniki: 3 łyżki komosy ryżowej, 80 g tofu, ½ szkl. zielonej fasolki szparagowej, 1 szkl. szpinaku, 1 łyżkę soku z cytryny, 2 łyżeczki pasty sezamowej, 1 łyżkę oliwy i szczypty soli morskiej drobnoziarnistej.

Komosę i fasolkę gotujemy w osolonej wodzie – komosę według wskazówek producenta, a fasolkę na półtwardo. Odsączamy z zalewy tofu, kroimy w kostkę i zasmażamy na patelni. Dressing przygotowujemy mieszając oliwę z sokiem z cytryny i pastą sezamową. Kroimy pomidorki w połówki, dodajemy do nich pozostałe składniki, a całość polewamy sosem nie zapominając o dodatkach dekoracyjnych – i tak oto kolacja, którą zaskoczysz znajomych, jest gotowa do podania!

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie