Na to musisz uważać! 5 najczęstszych wypadków wakacyjnych

Wakacje to czas beztroskiego odpoczynku i zabaw.
Na to musisz uważać! 5 najczęstszych wypadków wakacyjnych
25.10.2021

Niestety, to właśnie wtedy najczęściej dochodzi do różnych wypadków, szczególnie wśród małych dzieci. Jak dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich? Na co uważać? Już wyjaśniamy! Poznaj również pięć najczęstszych wypadków w trakcie urlopu.

Na wakacjach tracimy poczucie zagrożenia 

Wiele osób z utęsknieniem wyczekuje pierwszych oznak ciepłego powietrza i miłego relaksu na łonie natury. Kiedy zbliża się urlop lub wakacje szkolne, odliczamy każdy upływający dzień i już jesteśmy drugą nogą na plaży. Niestety, w sezonie letnim najczęściej dochodzi do wypadków. To okres, w którym czujemy się beztrosko i chcemy maksymalnie wykorzystać wolny czas na odpoczynek, zabawę i eksplorowanie nowych miejsc. Przy takiej ilości wrażeń często tracimy poczucie zagrożenia i nie myślimy o konsekwencjach. 

Opisaliśmy pięć najczęstszych wypadków na wakacjach. Koniecznie zapoznaj się z nimi przed wyjazdem na urlop. Pamiętaj również o wykupieniu dobrego ubezpieczenia. Znajdziesz takie na przykład w PKO Ubezpieczenia, które oferuje szeroki zakres ochrony w podróży niezależnie od wieku. 

Wypadki na drodze 

Według najnowszych danych Policji z 1 września 2021 roku od początku wakacji odnotowano aż 451 wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym w Polsce. Z kolei 75 osób zmarło po trzydziestu dniach od zdarzenia. Wypadek na drodze należy do zdecydowanie najczęstszych i tragicznych wydarzeń w sezonie letnim. Jak tego uniknąć? Należy przestrzegać zasad ruchu drogowego i nie siadać za kierownicą po alkoholu. Ważny jest również porządny wypoczynek przed trasą, aby zachować dobrą koncentrację i szybko zareagować w razie trudnej sytuacji.

Utonięcia 

Policyjne statystyki potwierdzają również wysokie niebezpieczeństwo nad wodą. Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2021 roku utonęło aż 196 osób w Polsce. To jednak nie wszystko. Zabawy w wodzie mogą skończyć się również poważnym i trwałym urazem, które wymagać będzie długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Mowa na przykład o “skoku na główkę” do wody bez wcześniejszego sprawdzenia jej głębokości. Gdy wypoczywasz nad wodą zawsze wybieraj miejsca strzeżone, gdzie w razie wypadku możesz liczyć na szybką interwencję. Zachowaj również pełną ostrożność i nie wchodź do wody po alkoholu. 

Udar słoneczny 

Wysoka temperatura powietrza, spacery w pełnym słońcu bez nakrycia głowy, brak nawodnienia i intensywny sport sprzyjają powstaniu zaburzeń termoregulacji w organizmie. Takie zachowanie może doprowadzić do niewydolności nerek, a nawet śmierci. Na udar słoneczny są narażone szczególnie dzieci i osoby starsze, które mają problem z krążeniem. W słoneczny dzień należy więc nosić czapkę, częściej przebywać w cieniu oraz pić dużo wody. Dzieci oraz osoby starsze powinny unikać przebywania w pełnym słońcu w godzinach 11:00 – 15:00.

Poparzenia słoneczne 

Nakładanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych jest obowiązkiem każdego, bez względu na wiek. Jeśli zaniedbasz odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, szczególnie w okresie letnim, możesz nabawić się silnego poparzenia, którego skutkiem jest: 

  • mocno zaczerwieniona skóra, 
  • bolesne pęcherze, 
  • nadwrażliwość i ból w miejscu poparzenia, 
  • gorączka, 
  • przesuszenie naskórka. 

Tak podrażniona skóra długo się regeneruje i szybciej daje pierwsze oznaki starzenia. Ponadto oparzenia słoneczne znacznie podnoszą ryzyko powstania raka skóry. 

Stłuczenia, skręcenia i złamania 

Chwila nieuwagi i już! Trzeba jechać do szpitala ze złamaną nogą lub jak najszybciej opatrzyć ranę, zanim wda się zakażenie. Takie wypadki najczęściej zdarzają się u dzieci, które mają w sobie masę energii. Dorosłych również nie omijają wypadki. Szczególnie podczas wypraw w góry. Pamiętaj, aby na taki wyjazd zawsze zabrać ze sobą apteczkę, oraz zadbać o odpowiednie obuwie trekkingowe. 

 

Artykuł partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie