Boisz się pająków? Powstała aplikacja, która może pomóc zwalczyć ten lęk

Wymyślili ją szwajcarscy naukowcy.
Boisz się pająków? Powstała aplikacja, która może pomóc zwalczyć ten lęk
fot. MART PRODUCTION/ Tim Samuel z Pexels
08.10.2021

Choć istnieją tacy, którzy kochają pająki, większość ludzi odczuwa do nich jednak wstręt. Niemniej – jeśli jest on kontrolowany – nie ma się o co martwić. Gorzej, jeśli przeradza się w lęk, nad którym nie panujemy. Wówczas wyjście do lasu czy piwnicy staje się dla nas misją nie do wykonania.

Przeczytaj też: „Możecie już zostawić zwierzęta w spokoju?”. Nowy odcinek „Top model” znowu wzbudza kontrowersje

Arachnofobia – naukowcy wymyślili aplikację, która pomaga leczyć tę chorobę

Arachnofobia, bo tak właśnie nazywa się lęk przed pająkami, to jedna z najczęściej występujących fobii. Jak się ją leczy? Przede wszystkim kontrolowaną ekspozycją na bodźce, które wywołują irracjonalny nierzadko strach. Terapię należy zacząć od czynników „najłagodniejszych” i następnie każdorazowo zwiększać dawkę. I choć cała ta metoda nie brzmi „groźnie”, dla wielu cierpiących na arachnofobię i to leczenie wydaje się być krokiem niemożliwym do zrobienia.

Szwajcarscy uczelni chcą pomóc, stworzyli aplikację na telefony. „Phobys”, bo to o niej mowa, za pomocą wirtualnej rzeczywistości jest w stanie umożliwić chorym pokonanie strachu lub przynajmniej jego złagodzenie. Kliniczne badania pokazały, że w niektórych przypadkach wystarczy kilka sesji.

Jak działa Phobys? Trójwymiarowe pająki pojawiają się na ekranie telefonu i nakładane są na żywo na obraz z kamery. Dzięki temu osoba z fobią może zobaczyć, jak zwierzę chodzi po ścianie czy wspina się po jego nodze. Świadomość, że jest to nieprawdziwy pająk znacznie pomaga w terapii. Dodajmy jeszcze, że aplikacja ma 9 poziomów, z czego każdy daje coraz bardziej realistyczny obraz. W końcowym etapie można nawet wejść w interakcję ze zwierzęciem. Phobys ma w sobie również cos z gry komputerowej, ponieważ i tu czekają na użytkowników nagrody czy pochwały.

Czy aplikacja ta jest skuteczna? Zdecydowanie tak, a potwierdzają to badania kliniczne, przeprowadzone na 66 osobach. Co konkretnie wykazały? Przez dwa tygodnie osoby z arachnofobią korzystały z aplikacji. Po upływie tego czasu, sprawdzono, jak zareagują na widok prawdziwego pająka w akwarium. Okazało się, że byli oni w stanie podejść znacznie bliżej naczynia, aniżeli osoby, które nie korzystały z żadnej terapii.

Czy aplikacja jest dla wszystkich? Darmowa wersja pomoże ci określić, czy zmagasz się z lękiem przed pająkami. Jeśli jednak chcesz rozpocząć leczenie, musisz już za to zapłacić.

 

Polecane wideo

To największa gwiazda „Squid Game”. Była w koreańskim „Top Model” i ma 15 mln obserwujących
To największa gwiazda „Squid Game”. Była w koreańskim „Top Model” i ma 15 mln obserwujących - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie