Laktator to must have każdej mamy. Ale czy wiesz, że nie powinnaś go nadużywać?

Istotny jest nie tylko zakup odpowiedniego sprzętu, ale i solidne przygotowanie, zebranie garści informacji, wiedzy i znalezienie odpowiedniego harmonogramu oraz pozycji dla ciebie.
Laktator to must have każdej mamy. Ale czy wiesz, że nie powinnaś go nadużywać?
fot. pexels.com
03.09.2021

Dziś opiszemy ci nie tylko laktator, ale powiemy jak pobudzić laktację i jak prawidłowo odciągać pokarm. Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Gdzie kupić laktator, aby służył ci przez lata?

Laktator elektryczny czy laktator ręczny? Który jest lepszym wyborem? Wszystko zależy od twoich preferencji i potrzeb. Laktator ręczny jest tańszy, jednak mniej wydajny i po czasie mogą boleć cię dłonie. Lepszym wyborem będzie elektryczny odciągacz pokarmu. Laktator możesz zakupić w internetowym sklepie BabyBoom w naprawdę korzystnych cenach: https://babyboom.net.pl/category/karmienie-mama-laktatory. Zachęcamy cię do zakupienia całego zestawu, czyli nie tylko odciągacza pokarmu, ale i butelek oraz specjalnych worków do przechowywania odciągniętego mleka.

Laktator Medela

Laktator elektryczny Medela

 

Jak pobudzić laktację przy pomocy laktatora?

W teorii każda kobieta, która rodzi dziecko, ma laktację, aby owego brzdąca wykarmić. W praktyce jednak często okazuje się, że laktacja to nie lada wyzwanie. Mleko nie leci lub leci go bardzo niewiele. Idealnym rozwiązaniem może okazać się laktator. Problemy z laktacją mogą wynikać z wielu różnych powodów. Najczęściej dzieje się tak z powodu zbyt rzadkiego przystawiania noworodka do piersi lub z problemów medycznych np. cukrzycy lub zaburzeń hormonalnych. Oczywiście zawsze dobrze jest udać się do lekarza po dokładną konsultację i omówienie problemów, jednak możesz śmiało spróbować stymulowania laktatorem.

Stymulowanie laktacji wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się to wydawać. Zacznij od przystawiania noworodka bezpośrednio do swojej piersi co 2-3 godziny, także w nocy. Konieczne będzie nastawienie budzika. Możesz używać także laktatora. Rób to w takich samych odstępach czasowych, jak w przypadku maluszka, ale nie przekraczaj 15 minut na sesję. Lepsze są interwały po 3, 5 lub 7 minut na każdą pierś.

Elektryczny odciągacz pokarmu — jak go prawidłowo użytkować?

Mleko najlepiej odciągać przed wyjściem. Jeśli planujesz rozłąkę z maluszkiem, odciągnij pokarm i włóż go do lodówki. Spokojnie po kilku godzinach tata, babcia czy opiekunka mogą nakarmić brzdąca. Najlepiej jest ustalić sobie konkretne godziny na sesje i trzymać się tego harmonogramu. Nie tylko przyzwyczaisz swój organizm do użytkowania laktatora, ale i będziesz w stanie lepiej i dokładniej zaplanować swój dzień. Dzięki temu bez problemu wyjdziesz na zakupy, do galerii czy na spotkanie z przyjaciółką i nie będziesz musiała się obawiać niekontrolowanego wycieku. Oczywiście awaryjnie warto i tak zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne.

Jak przechowywać pokarm odciągnięty laktatorem?

Po odciągnięciu pokarmu możesz śmiało trzymać go w temperaturze pokojowej, w lodówce lub w zamrażarce. Warto jednak trzymać się konkretnych ram czasowych. Według firmy Medela, która produkuje między innymi laktatory, w temperaturze pokojowej (od 16°C do 25°C) możesz przechowywać mleko do 4 godzin, w lodówce (4°C lub mniej) optymalnie do 3 dni, a w zamrażarce (-18°C lub mniej) optymalnie do 6 miesięcy. Co istotne — jeśli rozmrażasz mleko i umieszczasz je w lodówce, musisz je podać w ciągu 24 godzin (nie wolno go zamrażać), a jeśli zostawiasz je w temperaturze pokojowej, to musisz je podać maluchowi maksymalnie do 2 godzin.

Mamy nadzieję, że dzisiejszy tekst rozjaśnił ci temat nie tylko odciągania pokarmu, ale i przechowywania go. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek problemów najlepiej zgłosić się do lekarza.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Matylda (Ocena: 5) 10.09.2021 10:14
Kupiłam laktator, ale mi się nie przydał, bo miałam strasznie mało pokarmu, więc maluszkowi praktycznie od pierwszych dni życia podawałam mleko modyfikowane Humana. Maluszek przybiera prawidłowo na wadze jednym słowem rośnie jak na drożdżach :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie