Border collie – czy rasa uchodzi za zdrową i długowieczną?

Border collie to przepiękny pies, który zachwyca wiele osób.
Border collie – czy rasa uchodzi za zdrową i długowieczną?
fot. istock.com
09.08.2021

Jeśli zadbasz o swojego czworonoga, będzie mógł on w zdrowiu przeżyć nawet kilkanaście lat. Czy pies rasy border collie uznawany jest zdrowego czworonoga? Jak prawidłowo pielęgnować pupila? Poznaj typy border collie, a także ich ewentualne choroby oraz sposoby na to, jak zadbać o zdrowie psa.

Border collie – charakter psa i jego najważniejsze cechy

Border collie to niezwykle czułe psy, które w pełni ufają swojemu właścicielowi. Uwielbiają spędzać z nim czas i najchętniej nie spuszczałyby pana z oczu. Ze względu na wyjątkowe przywiązanie do opiekuna, psy border collie czasem jest ciężko opanować. Rasa należy do wrażliwych, zatem nie zaleca się zostawiać czworonogów samych w domu. Rasa border collie uważana jest w dodatku za najbardziej inteligentną, więc powinno się zapewniać psu maksymalną stymulację psychiczną.

Wszystkie typy border collie – krótkowłose czy długowłose – powinny mieć również zapewnione maksimum ruchu. Border collie należą do psów żywiołowych z racji bycia rasą pasterską, dlatego też aktywności na świeżym powietrzu są dla nich jak najbardziej wskazane. Border collie wymaga intensywnego szkolenia, ponieważ jego charakter bywa niezwykle ciężki. Border collie to specyficzna rasa, która nie jest polecana w przypadku kupna pierwszego psa. O psach border collie więcej przeczytasz na FajnyZwierzak.pl.

Border collie – odmiany rasy, życie w mieszkaniu i wśród ludzi

Border collie nie przepada za małymi mieszkaniami. Najlepszym miejscem dla czworonoga będzie więc dom z dużym ogrodem albo gospodarstwo wiejskie, gdzie pies będzie mógł się wybiegać i spożytkować energię. Jeśli nie możesz mu zagwarantować takiego domu, koniecznie zapewnij pupilowi codzienną dawkę ruchu. Ten pies jak żaden inny potrzebuje ciągłego stymulowania. Tylko wtedy border collie będzie naprawdę szczęśliwy.

Border Collie

Czworonogi dogadają się z innymi zwierzętami pod warunkiem, że będą wychowywane razem od małego – zarówno z kotami, jak i z innymi psami. Border collie znajdzie też wspólny język z dziećmi, jednak nie wszystkim psom tej rasy mogą spodobać się dzieci zbyt żywiołowe. Bordery raczej nie dogadają się jednak z osobami starszymi, które prowadzą siedzący tryb życia. Jak już wspominaliśmy, psy potrzebują ruchu, żeby być zdrowe i zadowolone z życia. W przeciwnym wypadku mogą stać się naprawdę marudne i… bardzo niegrzeczne.

Pielęgnacja i żywienie border collie – co warto wiedzieć?

Border collie żyje średnio ok. 15 lat. Żeby jednak pies mógł przeżyć kilkanaście lat w pełni sił i zdrowia, powinieneś zadbać o jego prawidłową pielęgnację. Do najważniejszych czynności zalicza się czesanie psów – zarówno długo, jak i krótkowłosych. Wyczesywanie sierści border collie jest ważne, zwłaszcza że pies często i dużo linieje – zwłaszcza w okresie wiosennym i jesienno-zimowym. Czesanie psa pozbawi go martwej sierści oraz zapewni mu zdrową i lśniącą szatę.

Bardzo ważne jest też odżywianie psa, które wpływa na jego kondycję oraz dobre samopoczucie. Border collie jest psem żywiołowym i uwielbiającym być stale w ruchu, zatem potrzebna jest mu zbilansowana i zdrowa dieta, bogata w cenne składniki odżywcze. Nie ma przeciwwskazań co do stosowania karmy zarówno mokrej, jak i suchej czy nawet surowej. Trzeba jednak uświadomić sobie, że karmienie border collie wyłącznie mokrą karmą z puszki na pewno nie zagwarantuje mu zbilansowanego pożywienia i zdrowia.

Border collie – choroby i odporność

Rasa uznawana jest przez większość początkujących hodowców za wytrzymałą, jednak nie jest to do końca prawda. Border collie ma sporo wad genetycznych, przez co pies bywa wrażliwy na zmienne warunki atmosferyczne.

Dzięki gęstemu podszerstkowi border wytrzyma niską temperaturę, jednak gorzej poradzi sobie z upałami – zwłaszcza podczas intensywnej aktywności fizycznej. Całe szczęście dzięki ruchowi pies nie ma tendencji do przybierania na wadze.

Wiele osób zastanawia się, czy rasa border collie faktycznie uchodzi za długowieczną i zdrową. Czworonogi chorują jednak na pewne przypisywane ich rasie choroby, takie jak dysplazja stawu biodrowego, zespół skręcenia żołądka, atrofia siatkówki, padaczka bądź różnego rodzaju wady genetyczne.

Bardzo ważne jest w przypadku tej rasy, aby poddać swojego czworonoga badaniu na obecność genu MDR1. Jeśli bowiem border collie będzie go posiadał, wiele leków – w tym nawet na pchły czy robaki – może okazać się dla niego bardzo szkodliwe.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.08.2021 01:07
Więcej o pieselach!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie