Miejsce pracy strefą „bez okresu”. Ponad 1/3 mężczyzn brzydzi się tematu menstruacji

Wolimy udawać, że temat nie istnieje - zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
Miejsce pracy strefą „bez okresu”. Ponad 1/3 mężczyzn brzydzi się tematu menstruacji
Fot. iStock
11.12.2019

Nie tak dawno temu pisaliśmy na Papilocie o rewolucyjnej i kontrowersyjnej reklamie marki Thinx, która produkuje bieliznę menstruacyjną. W swoim najnowszym spocie twórcy stawiają pytanie co by było gdyby mężczyźni też mieli okres? Reklamie towarzyszy błyskotliwa, a jakże prosta puenta, która głosi: “Gdybyśmy wszyscy go mieli, może czulibyśmy się z nim bardziej komfortowo”. 

Zobacz również: Co by było, gdyby mężczyźni też mieli okres? Może wreszcie byłoby... normalnie

Jednak spot reklamowy marki Thinx nie wszystkim przypadł do gustu. Wiele osób poczuło się oburzonych reklamą i pisała w mediach społecznościowych, że to atak na mężczyzn oraz na męskość, co jeszcze dosadniej pokazuje, jak wielkim tabu jest okres. Potwierdzają to także najnowsze badania. Brytyjska organizacja Initial Washroom Hygiene przeprowadziła ankietę na grupie ponad 2 tys. osób, z której wynika, że zdaniem 32 proc. mężczyzn kobiece rozmowy na temat okresu w miejscu pracy są “nieprofesjonalne” i “nie na miejscu” 

Fot. iStock

Ale okazuje się, że nie tylko mężczyźni mają problem jeśli chodzi o temat menstruacji w przestrzeni zawodowej. Prawie połowa kobiet, które wzięły udział w ankiecie stwierdziła, że czułaby się bardzo niezręcznie, gdyby musiały wyjąć z torebki środki higieniczne na oczach kolegów z pracy. Co więcej, perspektywa rozmowy na temat okresu w towarzystwie mężczyzn, z którymi pracują jest dla większości kobiet tak krępująca, że o wiele chętniej podjęłyby się tak stresujących wyzwań jak publiczne wystąpienie albo rozmowa kwalifikacyjna. 

Portal Daily Mail zamieścił wnioski z badania przeprowadzonego przez Initial Washroom Hygiene i poprosił o ekspercki komentarz w tej sprawie Nielsa Eeka, psychologa i współzałożyciela Remente, platformy z zakresu wellbeingu. Zdaniem specjalisty wszystko sprowadza się do braku wiedzy mężczyzn na temat menstruacji i wszystkiego, co się z nią wiąże.  

Temat okresu sprawia, że niektórzy mężczyźni czują się, jakby mieli do czynienia z niewiadomą, przez co odczuwają niepokój, gdy mają rozmawiać na ten temat. Ten niepokój, który może pojawić się jako wynik mówienia o tematach, które są dla nas nieznane, jak np. okres, częściowo może być powiązany z faktem, że jesteśmy przyzwyczajeni do natychmiastowego dostępu do informacji, co pomaga nam wykonać szybki research i zrozumieć rzeczy, co nas uspokaja. Jednak kiedy nie jesteśmy w stanie tego zrobić, albo jesteśmy uczeni, że pragnienie odkrywania czegoś jest niewłaściwe, znajdujemy się w “niekontrolowanej sytuacji”, w której nie mamy żadnej władzy ani zrozumienia. To może wywołać uczucie strachu, stresu i niepokoju 

- tłumaczył ekspert.

Fot. iStock

Z kolei Tina Lesie, założycielka brytyjskiej organizacji Freedom4Girls, która walczy z tzw. ubóstwem menstruacyjnym powiedziała: 

Kobiety nie powinny cierpieć w milczeniu, zwłaszcza z powodu czegoś tak naturalnego i normalnego jak okres. To rozczarowujące, że w 2019 roku jeden na trzech mężczyzn uważa, że dojrzała dyskusja na temat okresu jest nieprofesjonalna. Nikt nie powinien być zmuszany do opuszczania pracy albo odczuwać dodatkowy stres z powodu okresu. 

A jak to jest w waszym miejscu pracy? Czy menstruacja też jest tematem tabu? 

Zobacz również: „Krwawisz, bo jesz mięso i za mało pijesz”. To przeciętny facet wie na temat miesiączki

Polecane wideo

Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding
Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.12.2019 21:16
Jestem feministką i nie mam pojęcia dlaczego, ale jakoś nie dziwi mnie fakt, że krwawienie z wiadomego miejsca jest trochę tematem tabu. Czy np. mężczyźni rozmawiają w pracy głośno o swoich porannych wzwodach? Nie? A może powinni, to przecież takie naturalne. A w ogóle to po co zamykamy drzwi jak idziemy do ubikacji? To wszystko jest przecież takie naturalne, więc nie udawajmy, że nie istnieje!
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 11.12.2019 18:11
Po prostu mają marne pojęcie o biologii.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie