Jak dbać o domowego zwierzaka?

ABC dbania o ukochanego, udomowionego pupila.
Jak dbać o domowego zwierzaka?
03.09.2009
> -->

W dzisiejszych czasach ludzie trzymają w domach naprawdę przeróżne zwierzęta. Psy, koty, rybki, ptaki czy gryzonie są na porządku dziennym. Ostatnio przestają już dziwić pająki, węże, kameleony, tygrysy czy inne zwierzęta, które chętniej oglądalibyśmy w zoo albo na Discovery. O każdego domowego zwierzaka trzeba dbać, bez względu na wymagania danej rasy czy gatunku - pewne rzeczy dotyczące troski o zwierzęta są niezmienne. Oto garść porad: 

1. Królestwo zwierzaka

Każde zwierzę musi mieć wydzielone miejsce, w którym stworzysz mu jego osobiste, niezależne królestwo. Nawet gdyby zwierzak chętnie nie przebywał w „kojcu”, powinien mieć tam swoje zabawki czy kocyk. W końcu przyzwyczai się do zapachu w tym jednym miejscu i instynktownie będzie do niego wracał. Jeśli zmieniasz gryzoniom wióry w akwarium czy klatce, wcześnie zapamiętaj, jak rozstawione miał różne rzeczy w swoim królestwie.    Dla przykładu – małe myszki okopują wiórami domki, w których mieszkają, z czym zazwyczaj trochę im schodzi. Dlatego jeśli wymieniasz ściółkę, możesz potem podsypać domek tak samo, jak wcześniej zrobił to gryzoń. Nie ingeruj znacznie w miejsce, gdzie przebywa twój pupil, bo przyzwyczaja się do swojego otoczenia. To tak jakby ktoś bez słowa raz na jakiś czas poprzestawiał ci meble w twoim domu. Prawda, że nie byłabyś zadowolona? 

2. Odpowiednie jedzenie i czysta woda

Pamiętaj, żeby zawsze zapewnić  zwierzakowi dostęp do czystej, chłodnej wody. Niektóre zwierzęta mogą dać ci znać, że są spragnione. Króliki chwytają miseczkę czy nakrętkę (w których zazwyczaj mają wodę) i rzucają je na kraty klatki. To dla ciebie sygnał, że chciałyby się napić. Pies może ujadać. Nie powinnaś jednak dopuszczać do sytuacji, w której to zwierzę musi się „upominać” o wodę. Podobnie jest z jedzeniem. Uważaj, żeby nie przekarmić pupila, bo może być to dla niego bardzo szkodliwe. Otyłe zwierzęta, tak samo jak ludzie, bardzo się męczą i mogą szybko odejść z tego świata. Często lepiej jest również karmić zwierzaki zwykłym, naturalnym pożywieniem niż zmodyfikowaną karma z pudełka. Królik chętniej zje obierki z marchewki czy koniczynę, a chomik kawałek herbatnika niż mieszankę z kartonowego opakowania. 

3. Mycie pupila

Zwierzaki trzeba raz na jakiś  czas umyć, bo – jak ludzie – brudzą się. Dotyczy to zwłaszcza psów i kotów, czyli generalnie „sierściuchów”. Psa najlepiej zagonić do wanny i tam obmyć go pod prysznicem. To samo tyczy się kota. Zauważ, że gryzonie myją się same, jednak nie zaszkodzi zwrócić uwagi, czy są czyste. Króliczka czy myszkę zawsze możesz wziąć na ręce i delikatnie je obmyć. Nie zapominaj także o czesaniu zwierząt, które mają futro. Raz na jakiś czas musisz je wyczesać, żebyś nie musiała potem po całym domu szukać jego kłaczków ;-). 

4. Rozrywka

Także zwierzęta lubią się  bawić. Ponieważ najbardziej zżyte są ze swoim opiekunem, to on powinien dostarczać im rozrywki. Z psem można bawić się dosłownie wszystkim, zarówno w domu jak i na dworze. Wygospodaruj choćby kwadrans dziennie na zabawę z twoim pupilem. Psu możesz po prostu rzucać grzechotkę lub cokolwiek innego (piłeczkę, zabawkę). Koty uwielbiają bawić się kłębkiem nici lub czymś na sznurku, np. jojo. Ponieważ trudno ganiać się z gryzoniem, wężem czy pająkiem, zapewnij im rozrywkę w akwarium, klatce lub terrarium. Myszy uwielbiają kręcić się na kółku, wąż chętnie oplecie się wokół gałęzi lub schowa za kamieniami i roślinkami. Rybki chętnie wpływają do muszelek, domków. Zwierzęta naprawdę nie lubię się nudzić!

5. Codzienne obowiązki przy pupilu

Mogą być monotonne i męczące, ale pamiętaj, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemność, ale także – a może zwłaszcza – obowiązki. Jeśli chodzisz na rano do pracy i nie możesz wyprowadzać psa na dwór, ustal, kto z twojej rodziny będzie to robił. Zwierząt nie można zaniedbać. Kot chętnie spędza dnie poza czterema ścianami, ale jeżeli mieszkasz w bloku, jego kursowanie między domem a podwórkiem może być trudne. Naucz go załatwiać się w kuwecie i zmieniaj żwirek, kiedy tylko będzie taka potrzeba! Królika dobrze jest co najmniej raz dziennie wypuścić z klatki, żeby poskakał i pobiegał. Sprzątaj po pupilach, karm je i dostarczaj rozrywki, a wszyscy będziecie zadowoleni. 

Domowe zwierzęta mogą wnieść w twoje życie bardzo wiele radości. Pod warunkiem, że nie zaniedbasz swoich obowiązków – wtedy męczyć się będziesz nie tylko ty, ale i ten mały pupil, który może odwdzięczyć ci się piękną przyjaźnią!   

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Wasze listy: „Polskie schroniska to fabryki śmierci!” 

Darka jest wolontariuszką w jednym ze schronisk. Opisała nam, w jakich warunkach żyją psy.

Padł kolejny koń! 

Tym razem zwierzę zdechło na warszawskiej Starówce.

Polecane wideo

Komentarze (132)
Ocena: 5 / 5
Agu (Ocena: 5) 07.03.2013 19:59
♥ Ja kocham wszystkie zwierzaki ♥ :)
odpowiedz
Agu (Ocena: 5) 07.03.2013 19:56
Jak dla mnie to bardzo mądre rady :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.07.2012 20:31
Jak długo psy rasy shih tzu muszą mieć papiloty??
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.01.2011 16:06
No za często na pewno nie można myć psa, a raczej go kapać, ale raz na jakiś czas, jak zauważyliście oczywiście że warto. Pomijam fakt, ze jak pies się wybrudzi i śmierdzi tak, ze wytrzymać mnie można, to zazwyczaj trzeba go wtedy umyć, ale należy pamiętać, żeby dobrze pupila wysuszyć.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.10.2010 22:57
lol
odpowiedz

Polecane dla Ciebie