Pierwsze narty – na co zwrócić uwagę?

Na czym się skupić przy wyborze nart? Jacy producenci są warci uwagi? Podpowiadamy!
Pierwsze narty – na co zwrócić uwagę?
fot. materiały prasowe
04.06.2019

Spróbowałeś narciarstwa i złapałeś bakcyla? Jeśli planujesz jeździć regularnie, zakup własnego sprzętu na pewno ci się opłaci. Wybór na rynku jest ogromny, dlatego może to być przytłaczające, szczególnie dla kogoś nieobeznanego w temacie. Na czym się skupić przy wyborze nart? Jacy producenci są warci uwagi? Podpowiadamy!

Rodzaje nart – co wybrać?

Niewiele początkujących zdaje sobie z tego sprawę, ale poszczególne modele nart należą do jednej z kilku kategorii, która określa ich przeznaczenie i parametry. Dlatego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to określenie. Unikaj przede wszystkim nart typu Freeride czy Race przeznaczonych dla zaawansowanych i profesjonalistów. Na początek zwykle poleca się modele określone jako Allround, czyli uniwersalne, skrętne i świetne do spokojnej jazdy. Podobne parametry mają narty All Mountain, jednak dzięki większej szerokości sprawdzą się także poza stokiem. Możesz się więc na nie zdecydować, jeśli interesują cię tego typu przygody. Warto zwrócić też uwagę na deski typu Easycarver, które dzięki zwrotności i łatwemu prowadzeniu są idealne dla laików.

Przede wszystkim dopasowanie

Każde narty powinny być też dopasowane do użytkownika. Pierwszym decydującym o tym parametrem jest długość. Warto przy tym pamiętać, że krótsze są bardziej zwrotne, a dłuższe bardziej stabilne. Długość nart dopasowujemy do wzrostu i w nieznacznym stopniu także wagi. Idealne narty będą o ok. 10 cm krótsze niż wzrost użytkownika w przypadku kobiet i mężczyzn o drobnej budowie. Mocniej zbudowani panowie mogą wybrać narty o 5 cm dłuższe. Skoro już mowa o płci, narty dzielą się na męskie, damskie, unisex i dziecięce. O przynależności do danej grupy decyduje wbrew pozorom jednak nie tylko stylistyka, ale również inne ważne parametry ułatwiające użytkowanie. Dlatego najlepiej postawić na model zgodny ze swoją płcią, wzrostem, umiejętnościami i wiekiem.

W doborze powinien pomóc specjalista (jeśli kupujesz w sklepie stacjonarnym). Jeśli kupujesz online, profesjonalne sklepy internetowe ułatwiają dokonanie wyboru za pomocą dodatkowych filtrów:

Źródło: https://www.nartywarszawa.pl/oferta/narty/head.html

Na jakie jeszcze parametry zwracać uwagę?

Narty różnią się też twardością. Te bardziej miękkie ułatwiają skręt, ale przez swoją zmniejszoną sztywność bywają niebezpieczne dla początkujących. Lepiej wybrać więc deski średniotwarde, pamiętając, że wyższa waga wymaga bardziej sztywnego modelu. Zwróć uwagę też na szerokość – zbyt wąskie narty nie będą zbyt stabilne, początkującym poleca się więc zwykle nieco szersze modele. Ważna jest też waga – lżejsze są bardziej zwrotne, co pomaga przy stawianiu jeszcze niezbyt pewnych kroków na śniegu. Niższa waga to także łatwiejszy transport, choć zbyt lekkie deski będą łatwo wpadać w drgania. Przy wyborze odpowiedniego modelu zwróć również uwagę na parametr, jakim jest promień skrętu. Oznacza on zwrotność nart. Najlepszy promień skrętu dla początkujących to 13 – 18 metrów.

Czy marka ma znaczenie?

Wielu początkujących narciarzy zastanawia się, czy nazwa producenta ma znaczenie dla jakości nart i które marki są najlepsze. Oczywiście żadne, nawet najnowocześniejsze i najdroższe narty nie nadadzą ci w magiczny sposób nowych umiejętności, jednak z pewnością lepiej wybierać modele renomowanych producentów. Dlaczego? Najlepsze marki to przede wszystkim ciągłe innowacje, duża dbałość o detale i przetestowane bezpieczeństwo. To również ogrom modeli dopasowanych do każdych preferencji i jakość, która pozwoli ci cieszyć się nartami tak długo, jak będziesz chciał. Warto zwrócić uwagę na narty marek takich Jak Atomic, Salomon, Fischer czy Head. To czołowi producenci na rynku, dlatego ich sprzęt na pewno cię nie zawiedzie. Chcesz zaoszczędzić? Wybierz model zeszłoroczny zamiast najnowszego. Narty renomowanej firmy zawsze wyróżniają się wysoką jakością, a drobne niuanse różniące najnowsze modele od tych z poprzedniego sezonu nie robią różnicy szczególnie początkującym narciarzom.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie