5 rad skutecznego oszczędzania

W tym artykule podpowiemy, jak profesjonalnie oszczędzać, wykorzystując lokaty bankowe w sposób jak najmniej uciążliwy, a nawet… przyjemny.
5 rad skutecznego oszczędzania
06.11.2017

Porządek w finansach

Po pierwsze, należy przeanalizować swoje finanse. Najlepiej użyć do tego jakiegoś arkuszu kalkulacyjnego lub choćby kartki papieru. Trzeba wypisać wysokość miesięcznych dochody i określić wszelkie ponoszone koszty, te, które bezwzględnie muszą być zapłacone. Warto rozpisać terminy ich zapłaty. Każdy wie, na co i ile wydaje. Jaka kwota dzienna jest mu potrzebna na jedzenie, a jaka na extra przyjemności. Warto ustalić, ile z naszych pieniędzy leży na nieoprocentowanych kontach lub po prostu w domu. Pozwoli nam to określić jakimi środkami dysponujemy i jakie są rzeczywiste koszty, które ponosimy. Przede wszystkim jednak uzmysłowi nam, ile z naszych pieniędzy „nie pracuje” czyli tak po prostu traci na wartości.

 

Określenie celu

W następnej kolejności musimy ustalić cel, który będzie realny i określony w czasie. Wyraźnie zaznaczyć, na co chcemy zebrać jakąś sumę pieniędzy. Czy ma to być „fundusz bezpieczeństwa” dla rodziny, a może środki na edukacje dzieci? Ponieważ oszczędzanie dla samego zbierania nie ma sensu. Zawsze znajdziemy powód, żeby skorzystać z tych środków na inny wydatek. Co innego, gdy określimy nasz cel inwestycji, wówczas o wiele trudniej będzie go ruszyć, a zarazem łatwiej będzie nam na niego odkładać.

 

Termin realizacji

Również określenie czasu realizacji celu jest bardzo ważne. Z pewnością nie raz stwierdziliśmy, że „nie wiadomo, kiedy to tak szybko zleciało”. Najlepiej to widać to po szybko rosnących dzieciach. Tak samo jest w oszczędzaniu. Dlatego musimy wiedzieć, kiedy będą nam potrzebne odkładane pieniądze, ile czasu na to potrzebujemy. Uzmysłowi nam to, że im wcześniej zaczniemy oszczędzanie, tym lepiej, bo czas upływa nieubłaganie.

 

Dostosowanie odpowiedniego sposobu do własnych potrzeb

Odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie doświadczenie i wiedzę mamy o rynkach finansowych? Czy możemy sobie pozwolić sobie na utratę części zainwestowanych pieniędzy? Na ryzyko? Pozwoli nam to zastanowić się, czy chcemy oszczędzać czy inwestować. Pamiętajmy, że produkty takie jak akcje giełdowe, fundusze inwestycyjne to inwestycje, które potrafią przynieść zarówno ponadprzeciętny zysk, jak i sporą stratę finansową. Natomiast oszczędzanie to lokowanie pieniędzy w lokaty bankowe. Gwarantują one pewny i z góry wyliczany zysk oraz 100% pewności zwrotu wpłaconych pieniędzy. Tutaj decyzje musimy podjąć samodzielnie. Z naszej strony jedynie podpowiemy, że warto swoją przygodę inwestycyjną rozpocząć od produktów bezpiecznych. Następnie je dywersyfikować na bezpieczne i ryzykowne, wraz z poszerzaniem swojej wiedzy i bieżącej sytuacji makroekonomicznej na rynkach finansowych.

 

Wprowadzenie zasad oszczędzania

 Oszczędzanie nie powinno kojarzyć nam się z wyrzeczeniami, tylko z systematycznością i z góry określonymi regułami. Wystarczy wprowadzić kilka zasad do swojego zarządzania budżetem:

  1. Nadwyżki pieniędzy, które są pochowane w „szufladach” lub leżą na nieoprocentowanym rachunku osobistym wykorzystuj do założenia lokaty bankowej. Niektóre banki oferują depozyty już od 500 zł. 
  2. Posiadając wiedzę o swoich obecnych finansach, ustal z góry określony procent swoich wpływów, wynagrodzenia, który przelejesz zawsze po jego wpłynięciu na założone darmowe konto oszczędnościowe. Na nim pieniądze będą już zarabiać, bez względu na ilość dni spędzonym na nim. Zacznij od 2-5% i stopniowo zwiększaj do wartości, która nie będzie wpływać znacząco na Twój styl życia. Z wielu przeprowadzonych doświadczeń wiadomo, że człowiek dopasowuje swoje wydatki do stanu posiadanych środków.
  3. Skorzystaj z dodatkowych usług swojego banku, jak np. „Tankujesz i zyskujesz” czy „Zaokrąglanie końcówek” przy płatnościach kartą płatniczą wydawaną do konta bankowego. Pierwsza polega na zwrocie określonego procentu wydanej kwoty na paliwo. Druga – na zaokrąglaniu płaconej kwoty do pełnych złotówek i przelewaniu tej różnicy na konto oszczędnościowe.
  4. Konto oszczędnościowe jest niżej oprocentowane niż lokata bankowa. Dlatego gdy uzbiera się kolejna kwota pozwalająca na założenie następnego depozytu, zrób to od razu.

 

Dlaczego lokaty bankowe?

Ponieważ jest to najbezpieczniejszy obecnie produkt bankowy, wspomagający skuteczne oszczędzanie. Jest wolny od wszelkich kosztów czy ukrytych prowizji. Pozwala skutecznie bronić pieniędzy przed rosnącą inflacją, która obecnie oscyluje na poziomie 1,8-2% w skali roku. Gwarantuje nam:

  1. Bezpieczeństwo – wszystkie pieniądze w danym banku, w tym lokaty, są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości 100 tysięcy euro w przeliczeniu na złotówki. Według obecnego kursu euro to ok 430.000 złotych dla każdego właściciela. Gdy są założone jako wspólne (z małżonkiem), kwota liczy się podwójnie. Nie ma możliwości utraty swoich pieniędzy, jak w przypadku kradzieży czy ryzykownej inwestycji.
  2. Dostępność – można je założyć poprzez wizytę w tradycyjnym oddziale banku, ale również poprzez stronę internetową. Wystarczy wypełnić wniosek, a konsultant bankowy skontaktuje się z nami i pomoże ją zdalnie założyć. Mamy wybór spośród różnych dostępnych okresów: od 1 dnia do 12 miesięcy w przypadku lokat krótkoterminowych, jak i powyżej roku dla lokat długoterminowych. W każdym dowolnym momencie możemy ją zerwać i wypłacić pieniądze. Dostaniemy jednak tyle, ile wpłaciliśmy, bez naliczonych odsetek.
  3. Zysk – z góry będziemy wiedzieć, ile zarobimy. Im wyższe będzie oprocentowanie, tym zysk będzie większy. Warto posiłkować się aktualną porównywarką lokat, by znaleźć tę z najwyższym oprocentowaniem lub korzystać z cyklicznych okazji. Liderem takich promocji zwiększających osiągany zysk jest między innymi Toyota Bank. Ma dosyć ciekawą ofertę lokat krótko i długoterminowych na różne terminy (np. 2, 130 czy 160 dni). Stosuje premie gotówkowe dla nowych, jak i obecnych klientów, którzy założą lokatę. W ofercie ma tzw. bonusy oprocentowania w oferowanym „indywidualnym planie oszczędzania 2,0”, który pozwala dopłacać do założonej lokaty i nawet trzy krotnie zwiększyć wysokość oprocentowania lokaty.

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo