Jak dbać o bieliznę?

Łatwo można popełnić błąd i zniszczyć ulubione koronkowe figi czy biustonosz.
Jak dbać o bieliznę?
03.04.2012

Niejedna z was pewnie się przekonała, że nowa, kobieca i dobrze dobrana bielizna potrafi dodać pewności siebie bardziej niż świetnie napisany poradnik. Bielizna kupiona z głową to najlepsza wizytówka kobiety – nie oprze się jej żaden mężczyzna. Dlatego tak ważne jest, aby o tę część garderoby dbać ze szczególną starannością i uwagą. Staniki, figi, halki czy rajstopy wymagają wyjątkowego traktowania. W końcu bielizna to nasza druga skóra, dlatego trzeba uważać, by nie uległa zniszczeniu czy zniekształceniu. Większość halek, majteczek czy gorsetów powinno się prać tylko ręcznie. Dalej znajdziesz więcej wskazówek.

Biustonosz w poszewce

Wszystkie biustonosze należy prać ręcznie – najlepiej w delikatnych środkach czyszczących. Będziesz mieć wówczas gwarancję, że kolor nie zniknie, materiał się nie zniszczy, a fiszbiny nie powyginają się od nadmiernego nacisku, jakim może potraktować je pralka automatyczna. Co ważne, staraj się prać bieliznę w chłodnej wodzie; w przeciwnym razie materiał, z którego bielizna została wykonana, może się rozciągnąć. Pamiętaj również, aby nie wykręcać jej nadmiernie, bo może się odkształcić.

Bielizna

Niekiedy jednak upranie bielizny w pralce okazuje się koniecznością (np. w przypadku trudnych do wywabienia plam). Wtedy pierz ją w materiałowym albo innym, specjalnie do tego przeznaczonym woreczku. – Jeśli nie mamy specjalnego woreczka, z powodzeniem możemy użyć bawełnianej poszewki na poduszkę. Dzięki temu prostemu zabiegowi nasza bielizna jest bezpieczna: żadna fiszbina nie odegnie się, a delikatne koronki nie ulegną zniszczeniu w procesie prania mechanicznego – podkreśla Marzena Pudłowska, właścicielka firmy bieliźnianej Kris Line.

Specjalistka zwraca jednak uwagę, że przystępując do pierwszego prania nowo zakupionej bielizny, obowiązkowo musimy pamiętać o sprawdzeniu metki. To tutaj powinny znajdować się wszystkie zalecenia dotyczące warunków prania danego produktu, co w przypadku koronkowych majteczek czy delikatnej halki jest bardzo ważne. Niedostosowanie się do wskazówek na metce może skutkować zniszczeniem lub zdeformowaniem bielizny.

Wysuszone przez wiatr

Wiesz już, że lepiej prać bieliznę ręcznie niż fundować jej sesję w pralce. Tak samo powinnaś unikać suszenia mechanicznego. – Najlepszym sposobem jest powieszenie biustonosza czy majteczek na suszarce. Unikajmy też słońca: dzięki temu kolor pozostanie taki, jak w momencie zakupu – twierdzi Marzena Pudłowska z Kris Line. Również w tym przypadku, tak samo jak przy praniu, kieruj się informacjami umieszczonymi na metce.

Bielizna

Kolejne istotne pytanie związane z bielizną brzmi: gdzie ją przechowywać? To jasne, że każda z nas chciałaby mieć specjalną garderobę, w której mogłaby trzymać swoje najlepsze rzeczy. Niestety, większość z nas nie może sobie pozwolić na taki luksus. Zwykle nasze ubrania – w tym bielizna – ściskają się w szafie, a wyjęte z niej wymagają ponownego wyprasowania. Bieliźnie nie służy upychanie gdziekolwiek. – Warto pamiętać, że o ile koszulę można w prosty sposób doprowadzić do porządku, to pogniecione i powyginane biustonosze wymagać będą więcej zabiegów pielęgnacyjnych – zaznacza Marzena Pudłowska.

Aby była piękna

Jeśli zatem nie możesz pozwolić sobie na przechowywanie swoich bieliźnianych skarbów w optymalnych warunkach, warto przeznaczyć dla nich chociaż oddzielną szufladę. W zależności od tego, czy masz różne zestawy bielizny, możesz zastanowić się nad umieszczeniem różnych ich elementów w oddzielnych szafkach. Przykładowo: w jednej szufladzie same biustonosze, w innej majteczki, a w jeszcze innej rajstopy i pończochy. Pamiętaj również, że halki i gorsety najlepiej przechowywać na wieszakach – wtedy się nie pogniotą i nie odkształcą. Więcej o przechowywaniu ubrań i bielizny przeczytasz w osobnym artykule.

Bielizna

– Zakup bielizny to często niemały wydatek, dlatego warto przykładać szczególną uwagę do tego, w jaki sposób o nią dbamy – przypomina Marzena Pudłowska. Zrobisz to, odpowiednio piorąc, susząc i przechowując bieliznę. Zdaniem specjalistki, wykonując powyższe czynności zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na metce, będziesz mieć pewność, że twoje ulubione zestawy bielizny nie ulegną zniszczeniu i będą cieszyć nie tylko oko, ale także sprawią ci ogromną przyjemność podczas noszenia. Taka bielizna będzie służyć ci przez długi czas.

Pranie bielizny w pigułce. NIE:

- nie wrzucaj jej do pralki razem z innymi spodniami, bluzkami czy ręcznikami. Traktowana w ten sposób, na pewno się zniszczy;

- nie pierz razem bielizny jasnej i ciemnej, nawet jeśli pierzesz ręcznie;

- nie wybieraj proszków do prania na chybił-trafił. Bieliznę należy prać w delikatnych preparatach, np. płynach;

- nie przechowuj brudnej bielizny w szczelnie zamkniętych pojemnikach czy szafie – zaopatrz się w specjalny kosz;

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Burzliwa historia stanika

Kto założył pierwszy na świecie biustonosz?

Pokaż nam swoją bieliznę, a powiemy Ci, jaką jesteś kochanką!

Ulubiona bielizna mówi dużo o twoim seksualnym eksperymencie.

Polecane wideo

Komentarze (15)
Ocena: 4.73 / 5
www.touchpatch.com (Ocena: 1) 11.05.2016 13:00
Polecamy pranie ręczne, być może jest to uciążliwe, ale warto. Każdy biustonosz wydłuża swoją żywotność, utrzymuje swój piękny wygląd.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.04.2012 12:32
JA tam piorę w pralce (z braku czasu) tyle że w specjalnym woreczku
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.04.2012 22:24
Wolę kupić raz w miesiącu jeden porządny biustonosz niż 3 chińskie, które deformują piersi i po trzech razach nadają się do śmieci. W esotique zawsze są jakieś promocje :) w hm też są świetne biustonosze.
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 03.04.2012 17:59
Kupuję staniki do 30 zł, majtki również tanie. Piorę w pralce, w tym specjalnym woreczku. Mam stu procentową pewność, że wysoka temp. zabije bakterie, często łapię infekcje.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.04.2012 16:13
Zwykle nasze ubrania – w tym bielizna – ściskają się w szafie, a wyjęte z niej wymagają ponownego wyprasowania.... tak ile z nas pracuje majtki albo skarpetki... chyba lekka przesadda
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie