Wyjazd z domu na studia: Jak odnaleźć się w nowym mieście?

02 Października 2017

Zaczynasz studia w obcym mieście? Tylko bez paniki. Dzięki rozsądnemu planowaniu szybko odnajdziesz się w nowym miejscu.

studiowanie

Przeprowadzka do obcego miasta na studia otwiera nowy rozdział w życiu. Jedne drzwi się zamykają, drugie otwierają. Odczuwanie stresu w obliczu zmian jest całkowicie normalne i zrozumiałe. Pojawia się mnóstwo wątpliwości: „Czy sobie poradzę? Przecież nikogo tam nie znam. Czy dam radę o siebie zadbać? Czy nie będę tęsknić za domem i bliskimi?”. Wyjazd do innego miasta oznacza konieczność zadbania o siebie, a czasem również utrzymania się. Do tego dochodzi nauka, trudniejsza niż dotychczas. Brzmi groźnie? Jasne, że tak. Dlatego postaraj się, żeby to przełomowe wydarzenie nie spędzało ci snu z powiek.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
To w zasadzie najważniejsza rzecz, od której musisz zacząć. Skoro opuszczasz rodzinne miasto, gdzie znałaś wszystko i wszystkich, a opiekę nad tobą sprawowali rodzice, w nowym miejscu musisz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zasięgnij języka (choćby wirtualnie) i ustal, w które dzielnice lepiej się nie zapuszczać. Dopóki nie poznasz miasta ani jego mieszkańców, lepiej nie ulegaj pokusie zaliczania wszystkich nocnych klubów w okolicy, nieważne, jak bardzo samotna byś się czuła. Noś w torebce gaz pieprzowy. Pobierz również na swój telefon zapewniającą bezpieczeństwo aplikację, która powiadomi wybraną osobę, że jesteś w niebezpieczeństwie, albo automatycznie skontaktuje się z policją.

Najkrótszy test na inteligencję, który mało kto zdaje. Uda Ci się odpowiedzieć na 3 pytania?

Poznaj okolicę
Zanim na dobre przeprowadzisz się do obcego miasta, powinnaś je poznać. Pojedź tam z bliską osobą (rodzicem, rodzeństwem, przyjaciółką) i zorientuj się, gdzie w okolicy znajduje się najbliższy sklep/dyskont, galeria, apteka, przychodnia, fryzjer, drogeria. Zlokalizuj przystanki autobusowe, sprawdź, czym dojechać do newralgicznych miejsc (uczelnia, biblioteka, centrum miasta, instytucje kultury, bank itp.). Wybierz się na spacer, skorzystaj z komunikacji miejskiej. Zrobisz to kilka razy, a poczujesz się jak u siebie.

Skrzyknij przyjaciół na Facebooku
Wyjeżdżasz? Nie zaszkodzi poinformować o tym znajomych w portalach społecznościowych, z których korzystasz. To dobra okazja, by ustalić bądź przypomnieć sobie, kto z kręgu twoich znajomych przebywa w mieście, do którego się przeprowadzasz. Może uda się odnowić stare kontakty? Spróbuj znaleźć osobę, która pokaże ci miasto, podpowie, gdzie można niedrogo zjeść albo do której kawiarni warto zajrzeć od czasu do czasu. Portale społecznościowe to pod tym względem błogosławieństwo – szczególnie jeśli szukasz mieszkania do wynajęcia albo współlokatora/współlokatorki.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz