Wielkanocna kontrowersja: Chrystus na krześle elektrycznym!

13 Kwietnia 2009

Biskup zbulwersował wiernych i jak tłumaczy, chodziło mu o zwrócenie ich przez szok w stronę wiary.

Wielkanocna kontrowersja: Chrystus na krześle elektrycznym!

Artyści często biorą się za tematy religijne, aby przez prowokację wzbudzić zainteresowanie swoją osobą. Tak było z rzeźbą Maurizia Cattelana, przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego przez meteoryt (podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedano ją za niemal milion dolarów).

Zazwyczaj takie artystyczne "postępki" spotykają się z oburzeniem Kościoła i środowisk prawicowych. Zupełnie inaczej stało się w przypadku rzeźby innego współczesnego artysty, Paula Fryera, przedstawiającej Chrystusa na krześle elektrycznym.

Biskup katedry we francuskim mieście Gap zadecydował, że rzeźba trafi do domu bożego. Kazał ją ustawić obok ołtarza. Jak sam tłumaczy, gdy pierwszy raz zobaczył Chrystusa na krześle elektrycznym, też był zbulwersowany. Pokazując to wiernym, miał nadzieję, że oni również się oburzą, ponieważ wizerunek Syna Bożego na krzyżu zupełnie im spowszedniał. Rzeźba przyciąga do katedry tłumy.

Polscy księża, podczas świąt Wielkiej Nocy, na grobach pańskich również popuszczają wodze fantazji, próbując wzbudzić zainteresowanie wiernych. W Krakowie, w kościele ojców pijarów, ustawiono grób, w którym Chrystusa położono na łóżku szpitalnym z podłączoną kroplówką. Inscenizacja ma nawiązywać do problemów eutanazji i aborcji. Autor w rozmowie z TVN 24 tłumaczy swoją intencję bardzo podobnie do francuskiego biskupa:

„To nie jest zbyt śmiały symbol. Sceneria współczesności powoduje, że Chrystus nie jest jedynie legendą”.

Przeczytaj też:

Wiara w Boga - duchowe pogotowie ratunkowe?

Wiara w Boga jest zaprogramowana w mózgu

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (151)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-24 13:18:21

ale upokorzenie biednego Jezusa :(.co za poje***ce mu taka scenerie zrobili?jakie kartofle z nich!ZAL!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-07 13:07:14

Jestem ateistką, wiem sporo na temat Chrześcijaństwa i sądzę, że ta rzeźba jest bynajmniej ciekawa. To jak spojrzenie świeżym okiem na kwestię śmierci Jezusa. Podoba mi się ten projekt, mimo że nie wierzę w Boga. Myślę, że kościół zawsze podpiernicza się do tego, do czego nie potrzeba. Tutaj Polska, nie Ameryka! Tutaj wolność słowa!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-15 15:50:00

Nie macie pojęcia o tym. Dlaczego w ogóle ateiści komentują, skoro nie wiedzą nic o chrześcijaństwie? Dla mnie to wspaniały pomysł, poruszyło mnie to do głębi i dało do myślenia. Jezus składa za nas ofiarę codziennie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-07 18:24:00

[quote="Gosc"]jejku, jak czytam to co tu wypisujecie to nie wiem... dobrze ktoś powiedział, że nie widać głupoty ludzkiej dopóki nie zacznie się korzystać z internetu. tu nie chodzi o to żeby potem ludzie myśleli, ze Bóg stworzył krzesło elektryczne, jak to ktoś napisał. spójrzcie trochę głębiej, tu chodzi o to, żeby ukazać mękę Chrystusa, wstrząsnąć ludźmi, żeby nawrócili się, żeby zobaczyli jak bardzo Jezus za nas cierpiał... jesteście denni. jestem, całkowicie `za` takimi akcjami.[/quote] Dokładnie :) masz rację !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-16 09:10:00

Jest OK. Czym się różni krzesło elektryczne od krzyża? Na pewno jest wygodniejsze xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-30 17:51:00

Przegieli tym razem :(((

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-25 12:42:00

jejku, jak czytam to co tu wypisujecie to nie wiem... dobrze ktoś powiedział, że nie widać głupoty ludzkiej dopóki nie zacznie się korzystać z internetu. tu nie chodzi o to żeby potem ludzie myśleli, ze Bóg stworzył krzesło elektryczne, jak to ktoś napisał. spójrzcie trochę głębiej, tu chodzi o to, żeby ukazać mękę Chrystusa, wstrząsnąć ludźmi, żeby nawrócili się, żeby zobaczyli jak bardzo Jezus za nas cierpiał... jesteście denni. jestem, całkowicie `za` takimi akcjami.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-23 18:53:00

Przegięte i to grubo ... Wręcz oburzające.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-22 20:24:00

"Rzeźba przyciąga do katedry tłumy" czyli ludzie maja przychodzic do kosciola z ciekawosci???:/ z tej strony to jest zalosne ale zeczywiscie na niektorych zadziala to uwspolczesnienie. to da niektorym do myslenia jednak jest to moim zdaniem lekka obraza Meki Panskiej

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-22 14:05:00

moim zdanie to jest dobre:D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz