Wampiry - nieśmiertelni krwiopijcy

20 Maja 2011

Wampiry na dobre zakorzeniły się we współczesnej kulturze masowej. Na czym polega ich przedziwny fenomen?

wampiry

Od momentu ukazania się na ekranach kin filmu "Zmierzch" cały współczesny świat oszalał na punkcie wampirów. Zachwyt pojawił się głównie u przedstawicielek płci pięknej. Wiele kobiet zakochało się w przystojnych krwiopijcach. Po filmie "Zmierzch", popularność zdobyły seriale "Czysta krew" i "Pamiętniki wampirów". Co ciekawe, we współczesnej kulturze wampiry posiadają coraz dziwniejsze zdolności, co sprawia, że systematycznie oddalają się od swoich przodków. Bo oto na przykład dowiedzieć można się, że wampiry świecą w słońcu, piją syntetyczną krew, płaczą krwią, wysuwają im się kły niczym scyzoryki. Wiele osób zarzuca współczesnym twórcom filmowym, że sprofanowali oni motyw wampira, zamieniając przerażającego i dumnego Drakulę w zniewieściałego nastolatka. Niemniej jednak wampiry to teraz jeden z bardziej popularnych motywów naszej kultury.

Na czym więc polega ich przedziwny fenomen? Dlaczego tak bardzo fascynują one ludzi? Aby bliżej przyjrzeć się temu zjawisku, warto chociaż na chwilę powrócić do dawnych wierzeń i przypomnieć sobie, jakie były "prawdziwe" wampiry z ludowych podań i pierwszych kultowych utworów literackich.

Czy wampiry naprawdę istnieją – etymologia zjawiska

Wiara w istnienie wampirów już od najdawniejszych lat obecna była niemalże na całym świecie. Opisy krwiożerczych stworzeń spotkać możemy w wielu ludowych podaniach i legendach. Co ciekawe, opowieści o wampirach znajdują się nawet w Biblii i starożytnej mitologii. I chociaż są to postacie fantastyczne, to jednak wiara w ich realne istnienie w wielu regionach naszego globu była bardzo silna. Etymologia wyrazu wampir jest dosyć niejednoznaczna. Językoznawcy zauważyli jednak, że słowo to zawsze odnosiło się do kategorii martwego człowieka, który jednak żyje. W wierzeniach słowiańskich wyróżnić więc możemy kilka odmian wampirów, w wielu legendach przeczytać możemy o zmorach, strzygach, czy wąpierzach. Zazwyczaj postacie te nie były obiektami czci, a jedynie formą złych duchów, które odwiedzały żywych. Jednak informacje o wampirach odnaleźć możemy nie tylko w naszej pierwotnej kulturze.

W Europie Południowo-Wschodniej, twierdzono na przykład, że ofiary samobójstwa, alkoholicy, czarownicy, czterdzieści dni po śmierci, automatycznie przemieniają się w wygłodniałe żywe trupy. Wiara w krwiożercze bestie obecna była również w starożytnym Rzymie. W mitologii greckiej i rzymskiej, wiele wampiropodobnych stworów służyło bogini Hekate O istnieniu duchów, które błąkają się po ziemi i mogą opętać ludzi, zmuszając ich do picia krwi przeczytać możemy również w indyjskich podaniach. Karaibska mitologia posiada z kolei istotę o nazywaną lagaroo. Jest to kobieta, która weszła w pakt z diabłem i w zamian za magiczną moc dostarcza mu swoją życiodajną krew. We wschodniej Afryce, w kulcie voodoo, wyznaje się istnienie wampirycznego stwora, żyjącego na drzewie, który posiada metalowe kły i często napada na ludzi. Co ciekawe, również kraje azjatyckie mają swój odpowiednik europejskiego wampira. Podania mówią chociażby o chińskim krwiopijcy, którego ludzie starają się przepędzić za pomocą magii. Najbardziej oryginalnym wampirycznym bytem jest chyba japoński demon Kappa, który jak wierzono, pozbawiał bezbronne dzieci płynów ustrojowych. Ciekawa jest również ewolucja wizerunku demona w przekazach pochodzących ze starożytnego Babilonu. Wampirzyca Lilith funkcjonuje tam jako erotyczna wizualizacja męskich obaw, która pozbawia mężczyzn przyrodzenia i kobietom kradnie dzieci. Co najważniejsze, postać ta przedostała się również do tradycji hebrajskiej, gdzie w kabalistycznych wierzeniach istnieje jako pierwsza żona biblijnego Adama.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (55)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

elenka
(Ocena: 5)
2013-03-29 22:31:38

re: Wampiry - nieśmiertelni krwiopijcy

mi też śniły się pamiętniki wampirów. byłam w jakimś kościele leżałam na podłodze. Wtedy wszedł Damon podniósł mnie i powiedział że mam iść na cmentarz. Zgodziłam się i poszłam , z nim na ten cmentarz,a tam stały Elena,Bonnie,Caroline i Rebekah. Miały miny jakby się czegoś bały, nagle zjawił się Klaus i zabrał Caroline daleko ode mnie. A ja zaczęłam pić krew Bonnie Elena i Rebekah się przyłączyły... Potem się obudziłam a Damon jest EXTRA, W ogóle TVD jest EXTRA. Niemoge doczekać się 19 odcinka 4 sezonu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-27 15:30:23

telefon

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-27 15:28:38

nie wiem czemu TELEFON jest podkreślony i jest na zielono ale nie powinno być tak chyba. nie???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-27 15:26:33

o pamiętnikach wampirów miałam sen!!!! Sen o pamiętnikach wampirów. Stefan wyjechał po werbenę a Damon został. ja-Elena Poszłam do szkoły nie zjadłam śniadania.Weszłam do stołówki bo umówiłam się z Bonnie.W stołuwce zobaczyłam Katerine która patrzyła na mnie i uśmiechała się uśmiechem takim jak by zrobiła coś nie po mojej myśli (złośliwy).Podeszłam do stolika gdzie siedziała Bonnie i zabrałam ją z tam tąd.Za mną poszła Katerine ze swoimi przyjaciółkami.Blądynka i ruda.Oczywiście dwie damy bo Katerine dama to i one. Było już po lekcjach.Szłam korytażem Katerine nie było na żadnej lekcji.Już myślałam że jej nie będzie ale szła za mną chciałam zadzwonić do stefana ale zostawiłam komurkę w domu.Bonnie nie było przy mnie miała jeszcze 2 lekcje.Ale jeszcze była przerwa więc mogłam do niej pujść po telefon a ona na pewno by mi go dała bo na matmie nie można było go mieć.Właśnie szłam do Bonnie gdy Katerine i jej przyjaciółki rzeszkodziły mi stały przede mną i się na mnie patrzyły.Zawróciłam i poszłam drugim wejsciem do sali od matematyki ale ode tam stały jużwiedziałam ża przyjaciółki katerine też są wampirmi.Byłam już przy klasie gdy właśnie Bonnie wyszła z klasy wtedy krzyknełam do niej a ona się odwróciła do mnie i podeszła poprosiłam ją o telefon bo muszę zadzwonić do Stefana ale nie miła go bo zostawiła go w samochodzie.Strasznie zbladłam gdy to usłyszałam.Zadzwonił dzwonek.Wszyscy poszli do swoich sal zawróciłam i wyszłam ze szkoły żeby być bezpieczna ale tam nikogo nie było więc wróciłam do szkoły.Na korytarzu stała Katerine chciałam zawrócić ale na drodze stały jej dwie koleżanki.Byłam otoczona po lewej i po prawej były ściany a zaną i przede mną były wampiry!Oczywiście zaczełam mówić KATERINE!!! Katerine-nie spodziewałaś się mnie!?? Wtedy mnie złapała za szyję i podgryzała mi rękę zrobiła mi na niej ok.10 dziurek z których ciekła krew jej dziewczyny a raczej zabawki podtrzymały mnie i zakryły mi usta prubowałam krzyczeć lub ugryżć rękę blondynki.Ale na nic nie miałam sił w tedy przeszły obok mnie i dziewczyn 3 dziewczyny z liceum a pużniej przeszdł wożny nawet nie zauważyli mnie.Katerine wtopiła zęby w moją szyję.Nie bolało bo to sen.Na korytarzu stał chyba Damon.Ale nic nie robił patrzył na mnie jak by był zadowolony z tego co robi Katerine.Damon podszedł myślałam że zacznie też wypijać ze mnie krew ale on położył dłoń na ramięniu Katerine i ją odciągdą w swoją stronę ona się odwróciła do niego i się uśmiechneła.Potem blondynka zaczeła ze mnie pić krew i Damon ją odciągnoł.Pużniej ruda zaczeła mnie podgryzać a Damon ani nie drgną ale nagle się odezwał i powiedział że on się tym zajmie.Katerine kiwneła głową i odciągneła ją od pół martwego ciała.Zemdlałam bo nie wiedziałam co się stało i obudziłam się w jakimś domu.... KONIEC!!! NIE WIEM CO DALEJ BYŁO CHYBA BYŁAM W DOMU STEFANA I DAMONA.ASTEFAN SIĘ NA MNIE PATRZYŁ CZY COŚ TAKIEGO A I BONNIE BYŁA.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-27 15:24:50

paul jest super i ian też ale on nie polak

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-27 15:23:16

sorry warszawie coś mi nawala w komputerze

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-27 15:21:55

damon-ian somerhalder a stefan-to polak ale teraz się tak nazywa-paul wesley a nazywał się-paweł wasilewski on przyjeżdza do polski w tym roku w sierpniu!!! do swoich rodziców w wzrszawie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-24 11:52:17

Jeśli Damon z Pamiętników Wampirów jest zniewiweściały to ja jestme primabaleriną ( a nie jestem ;) hahahah )

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-22 20:08:12

www.pudelkozapalek.blogspot.com/ wbijajcie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-22 11:37:48

widze ze autor tego tekstu sięgnął po książkę Marii Janion "Wampir - Biografia symboliczna". Bardzo ciekawa i obszerna książka polecam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz