W jakich miastach żyje się najlepiej? (światowy ranking)

05 Maja 2009

W corocznym rankingu „Jakości życia na świecie” pierwsze miejsce utracił Zurych. W pierwszej 10-ce dominują miasta europejskie. Warszawa znalazła się na…

W jakich miastach żyje się najlepiej? (światowy ranking)

Mercer, firma zajmująca się doradztwem w kwestii zarządzania strategicznego, outsourcingu i inwestycji, rok rocznie publikuje listę „Worldwide Quality of Living" ("Jakość życia na świecie"). To ranking miast, w których żyje się najlepiej. W tym roku pierwsze miejsce zajął austriacki Wiedeń (wyprzedził zeszłorocznego zwycięzcę - szwajcarski Zurych).

W rankingu brane są pod uwagę różne czynniki (przyznaje się za nie miastom punkty): stabilność polityczna, zaplecze edukacyjne, infrastruktura medyczna, uwarunkowania ekonomiczne, stan służby publicznej, dostępność dóbr konsumpcyjnych itp.). Bazę rankingu stanowi Nowy Jork, który ma 100 punktów. Wiedeń otrzymał w tym roku w sumie 108,6 punktu.

Oceniono 215 miast. Lista ma pomóc pracodawcom w rozmieszczeniu pracowników na kontraktach.

Pierwszą 10-kę zdominowały miasta europejskie:

1. Wiedeń, Austria (2),

2. Zurych, Szwajcaria (1),

3. Genewa, Szwajcaria (2),

4. Vancouver, Kanada (4),

5. Auckland, Nowa Zelandia (5),

6. Dusseldorf, Niemcy (6),

7. Monachium, Niemcy (7),

8. Frankfurt, Niemcy (7),

9. Berno, Szwajcaria (9),

10. Sydney, Australia (10).

Do klasyfikacji z Polski trafiła Warszawa, która zajęła (podobnie jak w poprzednim roku) 85. pozycję. Wypadła najgorzej spośród stolic państw naszego regionu. Wyżej oceniono Pragę, Bratysławę, Budapeszt.

W opinii specjalistów z Mercera najgorzej żyje się w Bagdadzie, który otrzymał zaledwie 14,4 punktu. Ostatnią 10-kę zdominowały miasta z niespokojnych i niestabilnych krajów afrykańskich.

Listę miast możecie zobaczyć, klikając w ten link.

Przeczytaj też:

Miłość w wielu językach

Czy światowy kryzys ma wpływ na relacje w związku?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (285)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-27 22:27:00

irlandia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-12 18:50:00

Troszeczkę się zdziwiłam dlaczego na liście znalazły się takie miasta ze Szwajcarii jak Berno, Zurych, Genewa a zabrakło Lucerny. Byłam we wszystkich tych czterech szwajcarskich miastach miastach i mi osobiście najbardziej spodobała się Lucerna. Zurych jest miastem dla ludzi do 45 roku życia natomiast Berno dla tych powyżej. Lucerna jest dla wszystkich. Trochę dziwne, że znalazła się tu Genewa. Jakoś specjalnie mnie nie zachwyciła. Tak jak patrzę na te miasta to wymieniono chyba te popularniejsze a nie lepsze. Ale to tylko moje zdanie. Nie zdziwiła mnie obecność austriackiego Wiednia czy tych niemieckich miast. Też w nich byłam(nie myślcie, że się chwalę albo coś w tym stylu) i sama chciałabym tam zamieszkać. Ale i tak myślę że to lista najpopularniejszych miast.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-11 16:29:00

do Wiednia wyjeżdżam zawsze, kiedy mam tylko wolny czas. Wakacje, ferie, święta. Moja rodzina się tam przeniosła, ja czekam tylko na skończenie szkoły :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-10 19:01:00

Myślę, że dziewczyny, które tak narzekają na Polskę nie zdają sobie sprawy jak się żyje w krajach Afryki albo Azji... W takim Afganistanie kobieta może sobie tylko pomarzyć o wyjściu na dyskotekę, nie mówiąc już o tym , że facet ma prawo się nad nią znęcać.... Więc naprawdę w Polsce nie jest tak źle....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-09 21:29:00

kocham Wiedeń! cudowne miasto i ten klimat szczególnie przed świętami Bożego Narodzenia mmm ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-09 14:21:00

A gdzie TOKIO?! <3

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-09 11:24:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] Ja chcę do NY. Czemu ja się tu urodziłam. Omgggggggggggggg.[/quote] wiesz co, jesteś żałosna. twoi dziadkowie walczyli o to, byś mogła żyć w ich ukochanym kraju spokojnie, bez wojen i zamieszek, walczyli o to, byś mówiła po polsku, byś była Polką i była dumna ze swojego kraju. Walczyli również o to, byśmy byli z Polski dumni-i właśnie dzięki taim ludziom, jak nasi prawdziadkowie, którzy walczyli do końca, którzy wykazywali niezwykły patriotyzm i odwagę możemy być z Polski dumni. Pisząc, że żałujesz, iż jesteś Polką wykazujesz zupełny brak szacunku, którzy dla m.in. Ciebie i przyszłych Polaków oddali życie. Wiesz co-ja naprawdę bardzo czesto jestem dumna z tego, że jestem Polką, ale jak widze takie wypowiedzi jak woja to niestety jest mi wstyd, bo takich ludzi jak ty jest więcej, takich, którzy 'omggggggg' piszą pewnie nawet bez wiedzy co to znaczy... wtedy mi wstyd i wtedy żałuje, że mało jest ludzi którzy potrafią docenić starania i prace innych, tj. naszych przodków, którzy mieli jakieś wartości i coś sobą reprezentowali i to bez względu na wykształcenie, pochodzenie, pozycje społeczną itp. [/quote] Ja zgadzam się z pierwszą wypowiedzią.. ja też mam w dupie te polske i żałuje że tu się urodziłam, że tu mieszkam i ogólnie że jestem polką. I nie każdy musi się cieszyć jak ty inni woleli by meszkać i być gdzie indziej.. więc.. ;/ [/quote] to wynocha czemu jeszcze tu jestes??? wypiepszaj z naszego kraju niechcesz byc polka to nie musisz wynocha lajzoooo [/quote] Hmm...No nie wiem z czego tu być z dumnym? Z ludzi którzy piszą "wypiepszaj"? Każdy ma prawo do swojego zdania! Ja uważam, że każdy kraj ma swoje plusy i minusy, a to jak sie w nim żyje po trochu zależy od nas. Może politycznie nie jest u nas najlepiej, ale za to w Polsce jest wiele pieknych zakątków które warto zwiedzić ;)[/quote] a na swiecie jeszcze wiecej!!!!!!![/quote] Polska to oczywiście wspaniały kraj, jednakże tylu jest politykow i innych "gwiazd", że aż się chce wjechać. Tyle bezsensownych tu przepisów i zakazów, w innych krajach wszystko jest podporzadkowane obywatelom, a nie władzy. [/quote] i wlasnie kiedy nie wierzycie w polske i mowicie ze jest beznadziejna to wogle nie poleprzacie sprawy...powinniscie mowic ze jest zajebista i cos dla niej robic wtedy bd lepsza to moje zdanie byscie mogli cos dla niej zrobic a nie tylko narzekac

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-08 21:54:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] Ja chcę do NY. Czemu ja się tu urodziłam. Omgggggggggggggg.[/quote] wiesz co, jesteś żałosna. twoi dziadkowie walczyli o to, byś mogła żyć w ich ukochanym kraju spokojnie, bez wojen i zamieszek, walczyli o to, byś mówiła po polsku, byś była Polką i była dumna ze swojego kraju. Walczyli również o to, byśmy byli z Polski dumni-i właśnie dzięki taim ludziom, jak nasi prawdziadkowie, którzy walczyli do końca, którzy wykazywali niezwykły patriotyzm i odwagę możemy być z Polski dumni. Pisząc, że żałujesz, iż jesteś Polką wykazujesz zupełny brak szacunku, którzy dla m.in. Ciebie i przyszłych Polaków oddali życie. Wiesz co-ja naprawdę bardzo czesto jestem dumna z tego, że jestem Polką, ale jak widze takie wypowiedzi jak woja to niestety jest mi wstyd, bo takich ludzi jak ty jest więcej, takich, którzy 'omggggggg' piszą pewnie nawet bez wiedzy co to znaczy... wtedy mi wstyd i wtedy żałuje, że mało jest ludzi którzy potrafią docenić starania i prace innych, tj. naszych przodków, którzy mieli jakieś wartości i coś sobą reprezentowali i to bez względu na wykształcenie, pochodzenie, pozycje społeczną itp. [/quote] Ja zgadzam się z pierwszą wypowiedzią.. ja też mam w dupie te polske i żałuje że tu się urodziłam, że tu mieszkam i ogólnie że jestem polką. I nie każdy musi się cieszyć jak ty inni woleli by meszkać i być gdzie indziej.. więc.. ;/ [/quote] to wynocha czemu jeszcze tu jestes??? wypiepszaj z naszego kraju niechcesz byc polka to nie musisz wynocha lajzoooo [/quote] Hmm...No nie wiem z czego tu być z dumnym? Z ludzi którzy piszą "wypiepszaj"? Każdy ma prawo do swojego zdania! Ja uważam, że każdy kraj ma swoje plusy i minusy, a to jak sie w nim żyje po trochu zależy od nas. Może politycznie nie jest u nas najlepiej, ale za to w Polsce jest wiele pieknych zakątków które warto zwiedzić ;)[/quote] a na swiecie jeszcze wiecej!!!!!!![/quote] Polska to oczywiście wspaniały kraj, jednakże tylu jest politykow i innych "gwiazd", że aż się chce wjechać. Tyle bezsensownych tu przepisów i zakazów, w innych krajach wszystko jest podporzadkowane obywatelom, a nie władzy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-08 21:24:00

swego nie znacie cudze chwalicie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-08 21:10:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] Ja chcę do NY. Czemu ja się tu urodziłam. Omgggggggggggggg.[/quote] wiesz co, jesteś żałosna. twoi dziadkowie walczyli o to, byś mogła żyć w ich ukochanym kraju spokojnie, bez wojen i zamieszek, walczyli o to, byś mówiła po polsku, byś była Polką i była dumna ze swojego kraju. Walczyli również o to, byśmy byli z Polski dumni-i właśnie dzięki taim ludziom, jak nasi prawdziadkowie, którzy walczyli do końca, którzy wykazywali niezwykły patriotyzm i odwagę możemy być z Polski dumni. Pisząc, że żałujesz, iż jesteś Polką wykazujesz zupełny brak szacunku, którzy dla m.in. Ciebie i przyszłych Polaków oddali życie. Wiesz co-ja naprawdę bardzo czesto jestem dumna z tego, że jestem Polką, ale jak widze takie wypowiedzi jak woja to niestety jest mi wstyd, bo takich ludzi jak ty jest więcej, takich, którzy 'omggggggg' piszą pewnie nawet bez wiedzy co to znaczy... wtedy mi wstyd i wtedy żałuje, że mało jest ludzi którzy potrafią docenić starania i prace innych, tj. naszych przodków, którzy mieli jakieś wartości i coś sobą reprezentowali i to bez względu na wykształcenie, pochodzenie, pozycje społeczną itp. [/quote] Ja zgadzam się z pierwszą wypowiedzią.. ja też mam w dupie te polske i żałuje że tu się urodziłam, że tu mieszkam i ogólnie że jestem polką. I nie każdy musi się cieszyć jak ty inni woleli by meszkać i być gdzie indziej.. więc.. ;/ [/quote] to wynocha czemu jeszcze tu jestes??? wypiepszaj z naszego kraju niechcesz byc polka to nie musisz wynocha lajzoooo [/quote] Hmm...No nie wiem z czego tu być z dumnym? Z ludzi którzy piszą "wypiepszaj"? Każdy ma prawo do swojego zdania! Ja uważam, że każdy kraj ma swoje plusy i minusy, a to jak sie w nim żyje po trochu zależy od nas. Może politycznie nie jest u nas najlepiej, ale za to w Polsce jest wiele pieknych zakątków które warto zwiedzić ;)[/quote] a na swiecie jeszcze wiecej!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz