Używanie przez nauczyciela czerwonego długopisu źle działa na uczniów (O co chodzi?)

24 Stycznia 2013

Bardzo ciekawy eksperyment naukowców.

Czerwony długopis klasówka

Czerwony kolor długopisu jest zarezerwowany tylko dla nauczyciela – pewnie niejedna z Was słyszała w szkole do zdanie. Już niedługo jednak wszystko może się zmienić, a budzące grozę, krwistoczerwone poprawki naniesione przez pedagoga odejdą w zapomnienie...

Wszystko dzięki naukowcom z University z Colorado, którzy dowiedli ostatnio, że używanie przez nauczyciela czerwonego długopisu mocno stresuje uczniów oraz wpływa na znaczne pogorszenie relacji między pedagogiem a młodymi ludźmi.

Aby udowodnić tę tezę, badacze przeprowadzili specjalny eksperyment. Chętnych wolontariuszy poproszono o ocenę kwalifikacji nauczycieli na podstawie sporządzonych przez nich adnotacji do tej samej pracy ucznia – relacjonuje serwis kopalniawiedzy.pl.

I co się okazało? Respondenci dużo bardziej przychylnie patrzyli na pedagogów, którzy swoje komentarze nanosili długopisem zielonym lub niebieskim. Nauczyciele posługujący się tradycyjną, czerwoną barwą odbierani byli za to jako bardziej surowi, wymagający i bezwzględni, chociaż tak naprawdę podkreślali oni te same błędy, co pozostali oceniający.

Wniosek? Czerwony długopis działa na uczniów jak płachta na byka - pobudza emocje, rozdrażnia, ale też motywuje do działania. Czy to dobrze? Oceńcie same...

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (29)
ocena
4.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 3)
2017-01-27 18:04:53

Nigdy nie byłam wzorowym uczniem i masa czerwonego długopisu bardziej zniechęcała niż motywowała do jakiegokolwiek działania. Jednak zawsze uważałam, że ten kolor jest świetny o tyle, że wyraźnie widać jakie błędy są wyznaczone.. Najgorzej jak kolor długopisu był taki sam, jak ten którym napisana była praca. Inne kolory niż czerwony na pracy wydawały mi się wręcz rozdrażniające.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mellody
(Ocena: 5)
2013-01-28 00:43:12

heh, zgadzam się, że czerwony trochę kłuje w oczy, szczególnie że niektórzy nauczyciele go nadużywają paćkając nim całą kartkę. Sprawdzając prace moich uczniów staram się go unikać i dlatego używam przeróżnych kolorów, w tym brokatowych. na końcu piszę komentarz, np. Well done! lub 'It could have been better...' i używam emot; np. :) :( może wydaje się niewiele, ale nawet jak komuś nie poszedł test to się uśmiecha a nie dołuje i ma poczucie, że jesteśmy w jednej drużynie, a nie po przeciwnych stronach barykady ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-01-28 00:08:33

a co dziś na nie zle nie działa, o ja cie...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ja
(Ocena: 5)
2013-01-27 13:48:50

Te dzieci teraz to jakieś niedorozwoje :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
...
(Ocena: 5)
2013-02-02 08:55:29

chyba ty głupia rumplo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Panda
(Ocena: 5)
2013-01-25 21:08:17

Niedawno widziałam w telewizji reportaż o tym, że ortografia jest za trudna i może by tak ja uprościć, bo dzieci się nie wyrabiają z nauką między różnymi dodatkowymi zajęciami i nie mają czasu na hobby. Teraz nagle po X latach okazuje się, że czerwony długopis też jest ble? Głupota!! Ja jakoś potrafię ortografię, przeżyłam czerwony długopis i robię co lubię. I chyba nie tylko ja.. Czy system naprawde chce zrobić z kolejnych pokoleń totalnych idiotów? :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-01-25 23:20:13

"potrafię ortografię" haha rozwaliłaś mnie tą kolokacją ;D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-01-24 18:40:42

ten świat schodzi na psy... niedługo nauczyciel nie będzie miał prawa podkreślać błędów nawet czarnym długopisem bo to będzie oznaczać, że popsuje to jego relacje z uczniem... :) Wszystko wynika z tego, że ludzie się nie uczą, dostają pały i zwalają winę na nauczycieli. Do czego to doszło... ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ania
(Ocena: 5)
2013-01-29 14:09:27

Dokładnie. Teraz to nie jest wina ucznia, że się nie nauczył, tylko wina nauczyciela, bo nie potrafi nauczyć. Podważane są kompetencje nauczycieli i tylko dlatego, ze nie chce się dzieciom uczyć! Najgorsze jest to, że coraz częściej do argumentów dzieci przychylają się rodzice, gdzie niegdyś było to nie do pomyślenia! Rodzice powinni też się zastanowić nad tym, że ich dzieci święte nie są i zwrócić im trochę uwagi. Niestety ale rośnie nam świat głąbów i cwaniaków...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mila
(Ocena: 5)
2013-01-24 17:56:25

Ta "fobia" uczniów przed czerwonym długopisem wiąże się z tym że właśnie tym kolorem są podkreślane nasze błędy. Jak go wycofają to uczniowie po jakim czasie zaczną "bać się" koloru zielonego (na przykład). Gdyby on lat nauczyciele używali np. koloru żółtego to on także by budził negatywne uczucia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-01-24 17:15:04

no to prawda.ale czy zielony czy czerwony to jeden pies.trzeba zakuwac i tyle

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-01-24 15:34:16

Moja pani od niemieckiego w liceum sprawdzała klasówki różowym, żelowym, brokatowym mazakiem swojego synka, jakież to było urocze :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Panda
(Ocena: 5)
2013-01-25 21:09:15

Dobry myk- i dzieci nagle polubiły niemiecki? :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
elo
(Ocena: 5)
2013-01-24 15:05:32

gó.wno prawda, ci rzekomi naukowcy nie mają co robić... tak to jest jak za dużo osób idzie na psychologię, socjologię itp, bo na co komu takie badania?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz